Egy elektromos hajtású robogót teljesen más szemmel kell nézni, mint egy “rendes” motort. Hiszen teljesen más a felhasználási terület is. Ezt pontosan tudta a spanyol Silence is, amikor forgalomba állította az S01 névre keresztelt modelljét. Maga a vállalat 2011-ben alakult azzal a céllal, hogy kizárólag amperrel hajtott városi közlekedési eszközöket gyártsanak. Csakhogy ők először a scooter-sharing szolgáltatóknak készítettek járműveket, majd a kiszállító cégeket látták el. 2013 óta vannak a közutakon járműveik, de nekünk, civileknek csak 2019-ben adtak a kezünkbe egy kimondottan a részünkre tervezett típust. Látszik a megszerzett tapasztalat, mert a Silence S01 tényleg egy meglepően átgondolt és innovatív járgány lett.
Ahogy elkezdünk közeledni a Silence robogóhoz, azonnal olyan érzésünk van, hogy ez egy felnőtt cucc. A méretei a lehető legjobban ötvözik a városi használhatóságot és a kényelmet. A teljes hossz éppen két méter, a tengelytáv pedig 1.450 milliméter. Ez – az elöl 15, hátul 14 colos kerekekkel együtt – remek manőverezhetőséget biztosít. Főleg, ha a mindössze kerek hetven centis szélességet hozzávesszük. De az igazi lényeg a felépítésben van. A padlólemez teljesen sík. Kényelmesen elfér rajta egy 48-as motoros csizma. Az ülésmagasság lehetővé teszi a biztos talajfogást, ugyanakkor a padlólemez kellően alacsony – a kormány pedig megfelelően magas – ahhoz, hogy még nagyra nőtt embereknek is felfoghatatlanul komfortos legyen az üléspozíció.
Sokkal rosszabb dolga az utasnak sincs. Neki is megfelelő méretű az ülőfelület, a Silence S01 teljes terhelhetősége pedig még két megtermett felnőtt számára is lehetővé teszi az utazást. De a cuccukat is lesz hova tenni. Az ülés alatt ugyanis egy abszolút teljes értékű, bármely hasonló külső méretű benzines robogónak becsületére váló tároló található. Ebben elfér egy zárt és egy nyitott bukó, vagy a kettő közül az egyik mellett még egy csomó napi használatú cucc. Nekem a sildes Nolan N40 Full mellett – ami a legtöbb robogóban nem engedi lezáródni az ülést – még elfért esőruha, kesztyű, miegyéb. Ami pedig ne fér be alánk, azt a sík padlónak köszönhetően lábaink közé kaphatjuk – erre van a kampó.
A Silence valamennyi robogójának energia-ellátásáról ugyanaz az akkupakk gondoskodik. És itt érünk el a motor innovációinak egyik leglényegesebb pontjához. Az ülés alatti részre beillesztett, nagyjából kocka alakú és harminc kilós – vagyis nem könnyű – doboz ugyanis kivehető. Azonban mivel nem csak erőemelőknek szánták az S01-et, az energiatároló kihúzása után kinyit maga alatt egy kis kereket és kihúzhatunk belőle egy koffer-szerű fület. Így valóban úgy tudjuk magunkkal húzni, mint egy bőröndöt – és ehhez már nagy erő nem kell. Egy 45 kilós hölgynek is megy gond nélkül. Így pedig az akku könnyen odahúzható a legközelebbi konnektorhoz és simán tölthető – vagyis nem kell hosszabbítóval meg egyebekkel vacakolni.
Maga az energiatároló egyébként sok mindent tartalmaz – és itt sajnos javítani kell néhány, a videóban elhangzott pontatlanságot. Kapacitása 2019 óra 5,5 kWh, de benne van a 600 wattos töltő is. Sőt, tartalmaz egy 55 wattos fűtőberendezést, amely biztosítja az élettartam meghosszabbítását a hideg körülmények esetén végzett töltéskor is. A 700 wattos inverter nincs beleépítve – ez is tévesen hangzott el -, viszont utólag megvehető és akár kerti világítást is üzemeltethetünk a motortól arrébb húzott energiatárolóval. A legfontosabb azonban, hogy mindezen technikai berendezések roppant módon megnyújtják az akkupakk élettartamát.
Mivel a Silence 2013 óta rengeteg járművet adott át a közösségi robogó-szolgáltatóknak, sok robogójuk van túl a 40-50 ezer kilométeres futásteljesítményen. Így pedig a cég azt meri ígérni, hogy az energiatároló 1000 töltési ciklus után is nagyjából 97 százalékos kapacitással fog rendelkezni. Ez pedig annyit tesz, hogy nem kell majd pár tízezer kilométer után drága akkut venni, hanem több százezret mehet a gyári csomag. Zseniális!
Tehát kényelmes, de az még nagyon nem mindegy, hogy miként hasít az úton a Silence S01. Ennek értékeléséhez persze tisztán kell látni a felhasználási területet. A robogó alapvetően városba és elővárosba lett tervezve – és véletlenül sem arra, hogy ezzel ruccanj le a siófoki plázsra másodmagaddal. A gyorsulási- és végsebesség adatokat csak egy személlyel teszteltük. A többes szám oka pedig az, hogy a robogó három üzemmóddal rendelkezik, amelyek eléggé eltérnek egymástól. Beindítás után mindig City változatban indul, amely a “középutat” képviseli. Itt az agymotor teljes 11 kW-os teljesítményét lehívja, de a végsebességet 85-88 kilométer/órában korlátozza. Ugyanakkor elég gyenge “motorfékkel” rendelkezik, vagyis hosszan tudunk gurulni bezárt gázkarral.
A Citynél takarékosabb az Eco állás, amely korlátozza a leadott teljesítményt is, illetve valahol 65-70 km/h között limitálja a végsebességet. Ugyanakkor a “motorfék” nő – szinte megállásig lassul a generátor üzembe állított agymotor segedelmével. Miközben persze tölti az akkut is. Tapasztalataim szerint a belvárosi területeken ez a mód abszolút elég. Álló helyzetből kissé maszatolva indul meg, de utána felveszi a fonalat és annyit vidáman tud, hogy ne kerüljünk trébe az autók előtt. Vagyis a nagyvárosi tempóhoz elég. Ráadásul itt a legjobb a hatótáv. A műszerfal szerint a teljes feltöltéstől 90 kilométer – de a valóságban ennél többet tud. Én ugye abszolút nulla kilométeresen vettem át a Silence-et, így az akku teljes kapacitását csak később érte el. Azóta a robogó napi szinten fut, és a szerzett tapasztalatok alapján a valós megtehető táv Eco-ban inkább 100-105 km.
Aztán van még egy Sport állás, amikor a hatótáv ugyan csak 55-60 kilométer, de a gyorsulás elég meggyőző, a legnagyobb tempó pedig 100 kilométer/óra. Ami szintén még elektronikusan van korlátozva – erre utal az addig mutatott teljesen lineáris gyorsulás. A motorfék – és ezzel együtt a visszatáplálás – itt is ugyanolyan masszív, mint Eco állás esetén. Tehát amikor kitévedünk a sűrűn lakott részről, esetleg “letolnak” az autók, akkor lehívhatjuk ezt az üzemmódot is. Meg ha sietünk… De mindig gondolkodni kell azon is, hogy mennyi az aznapra tervezett táv – mert ugye haza is kell érni. Azért ha nem sikerül sincs tragédia, mert ha kihúzzuk az akkut, bárhol tudunk rajta tölteni egy kicsit egy sima konnektor segedelmével.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »