A Honda márkát legtöbben korszakalkotó négyhengereseiről, sportmotorjairól vagy éppen híres túragépeiről ismerik. Ugye te is tudsz mondani hirtelen néhány legendás típust? Csakhogy közel sem a CB750-nek vagy éppen a Gold Wingnek köszönheti világelső pozícióját a szárnyas japán márka. Sokkal inkább a Távol-Keleten milliós darabszámban eladott mopedeknek és robogóknak. De itt Európában is több profitot termelnek a nagyvárosi futkosók, mint a Fireblade-ek. Például az egyik legnagyobb sikersztori, a PCX125.
A robogó 2010-ben mutatkozott be, és azonnal népszerű lett. Kis méretei miatt mozgékony volt a legzsúfoltabb városban is – alig kell több hely neki a forgalomban, mint egy ötvenesnek. Ugyanakkor a nyolcadliteres blokk sokkal dinamikusabbá teszi a robogót, mint ahogy egy ötvenessel haladni tudsz – a kétkerekűeknél világelső start-stop rendszeres PCX125 fogyasztása pedig kiemelkedően alacsony volt saját kategóriáján belül: stabil 2 literrel lehetett közlekedni vele városban.
Nem véletlen, hogy megjelenésétől napjainkig csak Európában 140 ezernél is többet adtak el belőle. A Honda marketingesei persze tudják, hogy amikor egy vas meleg, akkor azt ütni-vágni kell. Ennek megfelelően egyrészt bővítették a modell választékát egy 150-es blokkal, másrészt folyamatosan frissítették egyéb paramétereit is. Az Onroad.hu-n olvashattatok tesztet a PCX125 2010-es megjelenésekor, aztán 2013-ban a 150-es kivitelről, majd újabb három évre rá a felfrissült változatnál megint a nagyobb PCX-et mutattuk be. A menetrendet tartva 2018-ra ismét változott a modell – most azonban elég alaposan.
Ne kapkodj a szótár után, a fenti デザイン annyit jelent, hogy formatervező. Ugyanis ők végezték a leginkább szembetűnő munkát az idei évre megújuló PCX-en. A kedvesen bumfordi gömbölyded idomokat átadták a múltnak és sokkal frissebb, fiatalosabb és modernebb ruhát álmodtak a sikeres robogónak. Talán egy árnyalattal karcsúbb is lett, de ez lehet optikai tévedés is az élekkel történő játék miatt. Egyetlen centi sem maradt változatlanul, és az összkép tényleg nagyságrendekkel frissebb lett.
Persze a 2018-as verzió sokkal többet változott. Mondhatjuk, hogy teljesen új motor – például a ruha alatt a váz is az. A sima gerincvázat dupla acél bölcső váltotta fel annak érdekében, hogy a PCX még könnyebben irányítható legyen. A tengelytáv és a teljes hossz is kisebb lett kettő, illetve hét milliméterrel. Az első futómű geometriája nem változott, a rugóút azonban igen: 11 milliméterrel kurtább! Ez öngólnak tűnik, de majd meglátjuk, hogy mégsem az. Merthogy hátul ugyanez a paraméter gyarapodott kemény 0,9 centit.
Ráadásul a progresszív tekercselésű rugók immáron három szakaszból állnak – ezzel igazodva a felhasználói igények minél szélesebb köréhez. Végezetül pedig a dizájn terén meg kell említenünk a teljesen folyadékkristályos műszerfalat, amely “igazodik a 21. század igényeihez”. Ezen kívül olcsóbb előállítani és valószínűleg felhasználói oldalról is kellemesebb az inverz LCD-t leolvasni, mint a régi félig mutatós változatot.
A csökkentett belső súrlódású nyolcadliteres blokkocska akkora világi csúcstechnikát eddig sem hordozott – és ezután sem teszi. De nagy szüksége sincs rá, hiszen nem az ereje teszi szerethetővé a PCX125-öst. A két szelepes SOHC erőforrásba azért belenyúltak a tervezők: a csúcsteljesítmény nőtt, a csúcsnyomaték csökkent – viszont az alsó-közepes fordulatokon utóbbiból kicsivel több érkezik. Ehhez még szélesítették a CVT váltó működési tartományát, így szerintük a nagyvárosi használhatóság javult.
Az erőforrás természetesen megtartotta a modell életciklusa alatt mit sem változott Start-Stop (itt Idling Stop, azaz “üresjárat-leállító” a neve) technológiát. Amikor ez aktív, a PCX megállás után pár másodperccel leállítja a blokkot, majd amikor elcsavarjuk a gázt, olyan finoman indítja újra, hogy a dugattyú első megmozdulásával már maga a robogó is mozgásba lendül.
Videónkban is megmutatjuk a PCX125 lényeges 2018-as változásait
A dolog valóban nagyon szépen működik – fő előnye talán nem is a benzinnel való spórolás, hanem hogy egy teljesen rezgésmentes és néma motoron ülünk a lámpánál, ameddig az pirosat mutat. A lényeg azonban, hogy a Honda kommunikációja szerint a mindössze 8 literes üzemanyag-tartály tartalmával valós és életszerű körülmények között akár 400 kilométeres, vagy annál picit nagyobb távot is meg lehet tenni. A többivel együtt erre is visszatérünk.
A második oldalon jön valamennyi pozitív és negatív gyakorlati tapasztalat – utóbbiból azért sokkal kevesebb lesz. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »