Bemutatásakor rögtön nagyon alapos tesztnek vetettük alá a Honda egyik legkomolyabb akkori újdonságát. Érdemes elolvasni az akkori írást, mert igyekezni fogok minél kevesebbszer ismételgetni az ott elhangzottakat. Azonnal be kell vallanom: sok szempontból vártam ezt a tesztet. Egyrészt nagyon érdekelt, milyen hosszabb távon, rendesen szerpentinezve az azóta komoly piaci sikereket elért típus – másrészt roppant kíváncsi voltam, ezzel az erőforrással milyen lesz a DCT erőátviteli rendszer.
Tényleg szerencsésnek mondhatom magam, mert az összes Honda típust kipróbálhattam, amibe a dupla kuplungos automatikát szerelik. NC700, NC750, VFR1200F és X, de még az XADV is volt alattam. Zseniálisnak tartom a cuccot, azonban vannak gyengéi, amik főként a nagy nyomatékú V4-eseknél voltak zavaróak – erről itt olvashattok bővebben. Izgatott, vajon a literes sorkettesben hogyan fog muzsikálni – no meg erre a felhasználásra ismét új funkciókkal bővítették a rendszert.
Tesztünk rendhagyóan kicsit kurta lesz, ugyanis tényleg csak az új tapasztalatokról szeretnék írni. Amelyek első és legfontosabb felvonása maga az erőátvitel. Kezdjük a motor használatát a mindennapokkal: közlekedjünk! Vagyis nem terepezünk és nem vadászunk kanyarokra, hanem normálisan részt veszünk a forgalomban. Ezen a területen a DCT igazi álommá teszi a motorozást. Elmarad a CVT váltós robogók ismert nyúlós, kicsit tehetetlen elindulása, vannak normális váltások – éppen csak észrevétlenül.
A rendszer évek óta rendelkezik az úgynevezett Q Térképpel, ami annyit tesz, hogy D – vagyis normál haladási – üzemmódban is a gázkezelésünk függvényében változtatja a váltások idejét. Amikor kis gázokkal, kábé szabályosan közlekedve haladunk, elképesztően korán felkapcsol. Szerintem túl korán: az alacsony fordulatot nem igazán kedvelő sorkettes ilyenkor kelletlen, nem megy és a hangja is olyan tiltakozós. Picit több gázzal haladva a probléma megszűnik – de kicsit változtathatnának a hangoláson.
Amikor sietősre vesszük a figurát, teljesen más a helyzet: egészen hosszan képes D-ben is kiforgatni a sebességi fokozatokat. Hogy mondjak egy szélsőséges példát: amikor az egy hetes és majdnem 1’500 kilométeres tesztút során egy német autópályára tévedtem, ki tudtam próbálni, hogy gyorsul nyélgázon a legvégéig. Nos, sima D állásban a hatodikat 203 kilométer/óránál váltotta csak el. Viszont normál városi forgalomban nem tudsz ilyen gázkezeléssel közlekedni – tehát mégis csak a mérnököknek kellene megoldani a dolgot.
Váltsunk felhasználási területet, és jöjjenek a szerpentinek! Itt érkezik el az a szakasz, ahol képtelen voltam együtt élni a váltó programozásával. De ezt nem kell egyből mélységes kritikának venni – rövidesen kiderül, hogy jobban élveztem, mint bármit korábban. A következő a helyzet. Folyamatosan kanyargós úton – akár dinamikusan motorozunk, akár csak úgy lődörgünk – a D üzemmód sehogyan nem lesz jó. Túl alacsony fordulaton tartja a vezérlés a sorkettest, így állandóan mély hangon erőlködve teszi a dolgát.
A megoldás adott: van ott S – azaz Sport – üzemmód mindjárt három is! Ezek különböző mértékben, de mind magasabban tartják a fordulatot, mint a D. Viszont sajnos nem jött be egyik sem, mert egyrészt amint egyenest érünk, indokolatlanul ordít a blokk – de ennél nagyobb baj, hogy kanyarodás közben is önálló gondolatai vannak a rendszernek. Magyarul simán visszadob egy gangot, miközben te lapon fordulsz, és éppen nem számítasz rá. Plusz a motorfék sem úgy jön, ahogy igazán szeretnéd. Pedig az ezres sorkettes motorfékje nagyon ott van!
A megoldás viszont megint csak ott van a motorban: a manuális üzemmód. Rövid kísérletezés után rászoktam, hogy amint közeledtek a kanyarok, már dobtam is jobb hüvelykujjal kézibe a DCT-t – onnan pedig azt csináltam, amit én szerettem volna. Bal mutatóujjal fel-, hüvelykkel pedig visszaválthatunk – a váltások iszonyatosan gyorsan és zökkenőmentesen történnek! Hagyományos motoron közelítőleg nem tudsz ilyen dinamikával kapcsolgatni. Simán leszúrtam egy kettest a motorfék kedvéért, majd a kanyarbejáratnál vissza háromba – és jöhetett az utazógáz.
Egy szóval nagyon gyorsan – és kimondottan pihentetően – lehet kezelni a motort, amely ilyenkor soha nem tesz mást, mint amit a pilóta szeretne. Kicsi idő kell a mozgáskultúrád áthangolásához: első nap még volt hogy a kanyar előtt mellényomva nem vissza, hanem felkapcsoltam egyet – volt is kontrázás, mert picinyt tempósabban értem oda a bekormányzási ponthoz, mint szerettem volna. A második szerpentines napra azonban már minden olyan magától értetődő volt, mintha így tanultam volna motorozni. Szó szerint megszerettem!
A második oldalon jön az off-road, meg kitérünk még erre-arra, ami fontos. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »