A bajorok egyik erőssége, hogy mindig képesek meglepetéseket okozni. Néha egészen bátor döntéseket is hoznak – amik persze közel sem jönnek be nekik mindig. De hát ez ilyen: hibázni az tud, aki csinál is valamit – a szerencse meg a bátraké, vagyis az jut előre, aki képes kockáztatni. Elég nagy felhördülést váltott ki, amikor öt évvel ezelőtt a boxer roadster, vagyis a csupasz R 1200 R megújításakor felrúgták megszokott első futómű-konstrukciójukat. Sőt, az egész motor külseje szakított az addigi klasszikus irányvonallal is. A dolog pedig bejött, mert a sportosabbra váltó modell sikeres lett a piacon. 2018 végén aztán bedobták a megnövelt boxer-blokkot, amely nem csak hízott, de a ShiftCam változó szelepvezérlésnek hála sokkal erősebb is lett elődeinél. Hogy mennyivel, azt az R 1250 GS Adventure tesztünkben jól be tudtuk mutatni. Az új erőforrást természetesen megkapta a csupasz változat is – így született meg az R 1250 R.
Amely egészen mást nyújt akár nagy túraenduro rokonához, akár luxus-túramotor testvéréhez, az R 1250 RT-hez képest. Hiszen más célt is szolgál. Nem csupán egy eltérő külső megalkotása volt a cél itt sem, hanem sokkal több. Egy teljesen más habitussal rendelkező célközönséget szeretnének a bajorok kiszolgálni. Olyan motorosokat keresnek, akik pont hogy nem vágynak a szinte steril, tökéletesen semlegesnek tűnő kanyarvételekre. Akiket nem zavar a menetszél, sőt kimondottan keresik azt. Akik nem a kilométerekért, hanem az élményért akarnak motorozni. Nos, nekik valami elementárisan nagy telitalálat lett az új BMW R 1250 R.
Szinte tényleg alig érdemes a motor műszaki paramétereiről beszélni, mert ezeket mind ismerjük. A dimenziók minden egyes részlete megegyezik a korábbi csupasz bajor boxerrel. A futómű nem változott az elődhöz képest, ahogy a fékek vagy az egész megjelenés sem különösebben. Persze utóbbin azért megvannak azok a stílusbeli különbségek, amelyek alapján elsőre jól megkülönböztethető az R 1250 R kisebb lökettérfogatú elődjétől. A hűtő körüli idomok és a has alatti műanyagok azonnal mutatják, hogy
Természetesen ez látszik a szelepfedélen is, hiszen ott a műanyag betét formája és a rajta levő ShiftCam felirat is mutatja: nagyobb és erősebb lett a boxer erőforrás. És igazából ez a legfontosabb változás. Van még más is, de a legfontosabb mégis ez. Mert ettől lett a modell sokkal, de tényleg sokkal jobb.
Azért gyorsan szaladjunk végig még néhány “apróságon”, amelyeket nem lehet nem megemlíteni. Amúgy igen rövid felsorolás lesz, és nem is találunk köztük olyat, amely ne lett volna már eddig is jelen a BMW számos modelljénél.
Az egész motor ugyanis a kötelező körítéseken kívül, mint a formanyelv meg modern műszeregység valójában teljesen másról szól. Nagyon jó, hogy ezek mind vannak. Hiszen 2020-at írunk éppen most, és egy felső kategóriás BMW-ről beszélünk. Úgyhogy kellenek. De nem ezek miatt kell megvenni a BMW-től az R 1250 R-t. Hanem azért az élményért, amit kínálni tud. Ez az egész motor lényege. Arról van szó, hogy a ShiftCam rendszerrel felvértezett boxer sokkal, de sokkal többet ad elődjéhez viszonyítva, mint azt a számok alapján várjuk. 125 helyett 136 lóerő? 125 helyett 143 Nm? Semmit nem mondanak abból, amit a nyeregben érzel. Hogy nem kell visszarúgni kettőt a kuplung nélkül oda-vissza parádésan működő gyorsváltóval, amikor hirtelen kiugranál egyet előzni. Csak lenyelezed, és ha kell, azonnal jön a nyomatéközön. Kvázi bármilyen fordulaton.
Az előző generáció is elég élénken gyorsított ki a kanyarokból, de fasorban nem volt ahhoz képest, amikor itt ráakasztod a gázt, berobban az 1250-es “boxer-power” és megindul a roadster… Erre pedig egy irtó nagy lapáttal rátesz a futómű. Az első teleszkópok miatt ugyanis sokkal több visszajelzés jön az aszfalt felől, mint a nagy túratestvérek (GS, GSA, RT) televeres rendszereinél. Itt érzed, ha van úthiba alattad. Nem komforttalanul, mert a 140-es rugóutak meglepően hatékonyan teszik a dolgukat. De amikor kanyarból kifelé átmész egy úthullámon – és itthon többnyire átmész! -, akkor arra reagál az egész motor. Nem vészesen, nem esik le az útról, éppen csak hogy tudd: dolgozni kell a kanyarért, nem magától megy a motor!
Közben rohadtul fúj a szél is rajta. Cserébe persze egy jó sisakban nincs semmilyen turbulens zaj, de ahogy nő a tempó, keményen meg kell harcolnod az elemekkel. Abban is biztos lehetsz, hogy esőben sokkal jobban ronggyá fogsz ázni, mint mondjuk egy RT nyergében. De mindezek pont nem fognak érdekelni, hidd el! De még talán az utasodat sem – akinek egyébként tök kényelmes a helye, jó a kapaszkodója, meg minden. És még elég cuccot is el tudtok vinni a túrára, ha éppen több napos kalandra vágytok. Csak sokkal jobban meg fogjátok élni annak minden méterét az R 1250 R nyergében, mint bárhol máshol!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »