Az első teleszkópok maradtak 41 milliméter belsőcső-átmérőjűek és hagyományosak – vagyis nem fordítottak -, a rugóútjuk pedig picit több, mint egy centit nőtt. Így most 150 millimétert tud rugózni a kerék. A villaszög is módosult, így az utánfutás a nagyobb kerék ellenére ugyanannyi maradt. Ráadásul az előfeszítés állítható is egy csavarhúzóval. Hátul maradt a központi rugóstag, de a kerék itt is 15 millivel többet (135-öt) mozoghat, mint az elődökön.
Összességében azt kell mondani, hogy az egész csomag nagyon sokat javult. És itt nyilván nem a terepmotorozásra kell kihegyezni a sztorit, hiszen a CB500X továbbra sem valami hardcore off-road motyó. Plusz a felhasználók döntő része továbbra is nagyrészt aszfalton fogja használni a paripát. Azonban ott is sokat javult. A nagyobb kerék könnyebben gördül át a kátyúkon, a rugóút pedig – mint tudjuk, itt minden milliméter számít, ha jól van hangolva – szintén megkönnyíti a mindennapi életet. Tökéletes aszfalton mindennek nincs jelentősége – ott nyilván nevezhető kicsit puhának is a rugózás. De a teljes kép messze közelebb áll egy kalandmotorhoz – ami ebben a szegmensben kitűnő eredmény.
Tehát jobb az erőforrás, mint volt – ennél többet az A2 határainak betartásával úgysem nagyon lehet kihozni. Az egész futómű és geometria is abszolút megállja a helyét azon a területen, ahova a motort leendő vásárlói várják. Mert mi is ez a terület? A CB500X kell hogy tudja a mindennapi városi lóti-futit és munkába járást, de akár alkalmas kell legyen hosszú túrákra is. Amikor éppen gyatra az aszfalt vagy elfogy, akkor is kell tudnia teljesíteni. Nos, a Honda most mindezeket el is érte. Az ülésmagasság ugyan két centit növekedve 830 milliméter lett, de a hasmagasság is 18 centire gyarapodott. Ugyanakkor a menetkész tömeg még mindig két mázsa alatt van. Vagyis a legújabb generáció könnyű és könnyen is kezelhető.
Ő maga jól kezeli az úthibákat, de nem csak ettől kényelmes. Korrekt az üléspozíció – ülve még az én 190 centimnek is teljesen megfelelt. A szélvédelem az első generációhoz képest jelentősen, de még a közvetlen elődhöz képest is nagyobb plexivel abszolút jó. Magas vagyok, de a motor végsebességénél is normálisan tudtam ülni. Apropó: végsebesség. A 160-at simán viszi, de ami ennél fontosabb: 130-140 körül utazva sem érezni, hogy bármiféle erőlködés lenne a technika oldalán.
Végezetül van egy jó fékrendszerünk. Igaz, elöl csak egy tárcsát találunk, de mind a fékhatás, mind az adagolhatóság rendben van. Persze itt megint bele lehet kötni, hogy miért nem kikapcsolható az ABS – de idézzük fel: a CB500X továbbra sem valami kemény terepgép. A modern és nagyon gyors, két csatornás blokkolásgátló pedig laza talajon is meglepően magabiztosan teszi a dolgát. Cserébe legalább nincs kipörgésgátló vagy egyéb menetvezérlés, tehát legalább azt sem kell kapcsolgatni, amikor elhagyjuk a betonozott zónát.
Egy szó mint száz: a megújult Honda CB500X minden szempontból jobb, mint valaha volt. Sőt, igazából azt kell mondjuk, hogy mindent hoz, amit egy ilyen kategóriájú motortól józan szemlélettel elvárunk. Nyilvánvaló, hogy aki csak köp egy hegyeset a 48 lóerő hallatán, annak nem lehet opció egy ilyen motor. De aki egy újonnan is reális áron beszerezhető, olcsón fenntartható, kényelmes és kellemes mindennapi társra vágyik, amely sok éven át biztosan elviszi akár a világ távoli szegleteibe is, az nagyon jó helyen keresgél a legújabb CB500X környékén. A józan emberek közel tökéletes túramotorja – sőt, most már valóban túraenduroja.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »