A sorozat első részében rengeteg fontos információt ismerhettetek meg a motorszállítással és a helyes rögzítéssel kapcsolatban. (Igyekszünk elkerülni az ismétléseket, így – ha még nem tetted – mindenképpen nézd meg az első epizódot!) Ott szándékosan egy burkolatlan Honda CBF500-at kötöttünk le a MotorAngel speciális utánfutóján – a téma ezzel azonban közel sem lett kivesézve. Most, a második részben egy burkolt sportmotort tanulunk meg rögzíteni, ráadásul egy teljesen általános futót használunk. Itt megint nagyon sok dolgot ronthatunk el, érdemes odafigyelni!
A feltoláshoz most is hasznos segítséget hívni, de nem mindegy az sem, min juttatod a platóra a paripát. Jó esetben tudsz szerezni egy rácsos vagy egyéb fém rámpát. Ha szerencséd van, ezt be is tudod akasztani a futó végén levő zártszelvénybe – de lehet, hogy a zsanéroktól ez nem sikerül. Ilyen esetben gyorskötözőkkel vagy spárgákkal – vagy bármivel – rögzítsd! Amennyiben éppen rajta van a vas és lecsúszik, nagyon csúnya vége lehet a történetnek.
Amennyiben semmilyen segédeszközt nem tudsz szerezni a feltoláshoz, de vagytok hárman, egy alacsonyabb platóra még mindig fel tudjátok emelni a motort. Főleg, ha az nem egy ólomsúlyú darab. Ilyenkor egyikőtök tartsa hátul az egyensúlyt, ketten pedig az első teleszkópok aljánál, majd a lengővilláknál könnyen fel tudjátok tenni. De soha ne lehajolva, görbe háttal emeljetek, hanem leguggolva, combból!
Nagyon fontos figyelni a plató állapotára. A hirtelen kölcsönbe szerzett utánfutó deszkája is lukasra volt korhadva, de ahol szemre jónak tűnt, helyenként ott is papír vékony volt az anyag. Ha egy ilyenre csak rátámasztod a kis felületű oldalsztendert, az akár be is szakadhat – és simán gallyra is vághatsz egy gyári oldalidomot. Ami nem olcsó… Inkább tegyél alá egy vastag deszkát, ameddig az első spanifereket befűzöd.
A plató állapota kulcspont – a szemmel nem látható sérüléseket is ellenőrizd, mielőtt oldalsztenderre támasztod a motort
Itt is fontos kitérni rá, hogy a motort soha ne kösd le oldalsztenderre támasztva! Az nem erre van méretezve – éppen elég neki a motor tömege. Az erő, amit a hevederek megfeszítésével pluszban rájuk rósz, nagyon könnyen végzetes sérülést okozhatnak.
Egy mezei futón sokkal nehezebb kötni, mint egy speciális eszközön. Nem véletlen, hogy a MotorAngel által használt valamennyi cucc agyig van rakva rögzítési pontokkal. Ráadásul a sima utánfutó sima platóján könnyen elcsúszhat oldalra az első kerék. Mivel pedig a sportmotor áramvonalas idomzata alatt kivezetett spaniferekkel nem fogsz tudni oldalirányba rögzíteni, fontos az első tengelyt nem csak lefelé, hanem jobbra és balra is megkötni.
Speciális kengyel híján figyelj rá, hogy az első kerék oldalirányban is rögzítve legyen. Ellenkező esetben elcsúszhat oldalra, ami megint sokba kerülhet
Hátul is inkább a két oldalra kösd meg a gépet, mert csak így lesz kellően fix. Hogy milyen egyéb pontokon tudsz rögzíteni, és mi az amit nagyon fontos kerülni, azt megtudod a videós sorozat második filmjéből. Amely ismétlést nem fog tartalmazni az elsőhöz képest, új információt annál többet!
Motorszállítási segédletünk ezzel a résszel sem ért még véget, folytatni fogjuk egy nagyrobogó lekötési útmutatóval, amely egyúttal a furgonban szállítással kapcsolatos tudnivalókat is bemutatja majd. Végül egy mega-cruiserrel fejezzük be, mert ott ismét fontos információkkal gazdagodhatsz.
A film elkészítéséhez a bemutatómotort a Yamaha Harmati biztosította, amelyet ezúton is hálásan köszönünk. Hamarosan folytatjuk!
Cimkék:
A típus értékeit úgy igyekezett megőrizni a Harley, hogy a 2018-as Fat Bob minden porcikájában teljesen új lett. És nagyon más is, mint elődje.
Elolvasom »A Kartács utca és a Lehet utca sarkán levő Rider13 a Louis kínálata mellett számos egyéb minőségi cuccot is tart. Gyere, nézzünk szét náluk!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »Egykoron a Yugotours szervezte a Jugoszláv társasutakat. Mi most magunknak szerveztünk egy motoros túrát a Balkán irányába.
Elolvasom »A világ legmotorizáltabb részén rengeteg hasonló moped rohangál - felénk a Malaguti Spectre GP 125 versenytárs nélkül támad.
Elolvasom »Motorosként az egyik legjobb dolog új motort venni. Hát még akkor, ha mi bonthatjuk ki a dobozból és mi szereljük össze!
Elolvasom »