Ha arról szeretnék beszélni, hogy milyen volt vezetni, az előbbi felsorolásban haladjunk visszafelé. A tesztút változatos körülmények között zajlott, volt benne közepesen rossz út, patika minőségű kanyargós szakasz és autópálya is. Amibe nem igazán lehet belekötni az futómű, de nem csak külön-külön remekeltek, hanem a kettő összhangja sem érdemel kritikát. A hegyes profilú, sportos Dunlop Sportmax D222-es gumik pazarul tartották az utat szárazon, (és tőlem megszokottan) esőben is, elég volt fél szemmel rákacsintani a menetirányra és már fordult is arrafelé.
Amikor a kanyar közepén hirtelen előugrott néhány úthiba, akkor sem jött zavarba, kiszámíthatóan íven maradt, nem akart bepattogni az útszéli susnyásba. A Honda CB650F szereti a gyors irányváltásokat, sajnos nem volt rá lehetőségem, de egy tréning keretében biztos vagyok benne, hogy önként fordulna el a kihelyezett bóják előtt. A Hondának az utóbbi idők tesztmotorjai alapján érdemes lenne elgondolkodnia azon, hogy az arany szárnyas logóját arany lábra cserélje.
A kanyargásnál megmaradva nekem abszolút nem szokatlan, hogy gyakori visszaváltásokkal közelítsek, majd közepes fordulaton, stabil gázon tartsam íven és innen kezdjem meg a kijáratnál a kigyorsítást. A CB650F esetében erre szükség is van. A váltófokozatok nagyon rövidek, de ezt abszolút okkal teszik. Ugyanis a négyhengeres nyomatékszegénysége, vagy inkább később ébredése miatt 5’000-es fordulat alatt nem történik semmi. Egészen pontosan semmi, ami akár egy kezdőnek rémisztő lenne és egy haladóbb személyt lenyűgözne. A végfokozat pontosan annyi, mint a kettővel kisebb CB500F esetében: 4’800-at forog óra szerint száznál.
Amikor a rugalmasságot próbálgattam, hatosban 70 kilométer/óra óra környékéről (3’400-as fordulat) húztam egy koppgázt. Komolyan mondom, később értem el a százat, mintha álló helyből rajtoltam volna. Pedig a gázkar is jó, nagyon precízen lehet vele szabályozni a benzin mozgási energiává transzformálását, csak ehhez érdemes alkoholos filccel lesatírozni a műszeregység fordulatszámszám-kijelzőjének első ötezres tartományát. Az alatt nincs semmi látnivaló. A rövid végfokozat a hosszú, unalmasabb, egyenes szakaszokra is rásüti a bélyegét: egy-másfél óra után az autópályázás nem is a naked-eken természetes szélnyomás, hanem az magasabban forgó motor miatt lesz fárasztó.
Pedig az üléspozíció is abszolút kényelmes. Az átlagos méretű felnőtteknek jó távolságra van minden, másfél-kétórás tervezett leállásokkal (18+ tartalom: ún. cigiszünet) nem fáradt el sem a csuklóm, sem a térdem, sem pedig a fenekem. Az ülésen bátran lehet előre-hátra helyezkedni, attól függően, hogy éppen az élvezetesebb szakaszokon kanyargunk vagy a hosszabb egyenesekben vágyunk nagyobb alátámasztásra az ülőgumóinknak, mindeközben a felület nem csúszós.
Pont jó helyen van a pontos váltó, megfelelő ponton fognak a jól adagolgató fékek, és az ABS sem avatkozik be zavaróan a keményebb helyzetekben. Talán csak a kuplung fogáspontja esik kicsit távolabb a kelleténél. A tükrök is normálisak, formájukban és funkciójukban is maximálisan hozzák az elvártakat.
Pici csalódás a műszerfal környékén környékezett meg. Igazán jólesett volna egy fokozatkijelző, ahogy azt is méltatlannak találtam, hogy a vízhőmérsékletet csak egy piros lámpa kigyulladásával képes jelezni – szerencsére nem került rá sor hosszas városi araszolást követően sem. Jól esett volna még, ha az információk pörgetését a kormányról tudom megoldani, nem kell emiatt középre nyúlkálnom a gombokhoz. Pozitív viszont, hogy mindig időhiányban szenvedőként a pontos időt mutató óra – a klasszikus valóságshow-hőst idézve – “mindíííg, minden körülmények között” látható.
Néhány rövid kör erejéig sikerült utasokat is toboroznom, akik inkább bennem keresték a kapaszkodási lehetőséget. A hátsó faridomban az ülés alatt kialakított kapaszkodókhoz rövid kezűeknek bizonyultak, mondjuk azt a személyiségi jogok megsértése nélkül megerősíthetem, hogy egyikük sem volt orangután. Amivel folyamatosan szenvedtem, hogy hová tegyem a saját cuccaimat. Egy formásabb hátsó doboz elkelt volna, ennek hiányában viszont maradt a fém tankra (!) tapasztott mágneses tanktáska és a sisakhálóval mókolás, ami elviselhető kompromisszumokkal, de működött.
A Honda CB650F árazásában és képességeiben is egy nagyon jól eltalált motor – ha az igényeink egyeznek a tervezők szándékával. Például nem akarunk hosszú egyenesekkel megtűzdelt, Európa-kerülő túrákra menni, inkább beérjük a 2-300 kilométeres, kevés csomagot megengedő, de kanyarokban dús gurulásokkal. Vagy ha a munkába járás során nem vágyunk izgalmakra, kivéve, ha Salgótarján és Eger között ingázunk napi szinten.
Amennyiben (újra)kezdőként meg sem szeretnénk kockáztatni egy óvatlan pillanatban rárántott gáz miatt a hanyatt vágódást, vagy szeretjük a saját önbizalmunkat növelni azzal, hogy egy tréningen a motort érvényesülni hagyjuk, aki minden feladatot szinte helyettünk old meg. Mert abban biztos vagyok, hogy a hegyes-dombos vidékhez közel eső Honda kereskedések sokkal több elégedett CB650F vásárlót tudhatnak majd magukénak, mint akik az Alföld közepén helyezkednek el.
A következő oldalon a pontozást és az értékelést találod. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »