Régi, sőt elcsépelt történet: az ezerkilencszázhetvenes évek második felében a BMW kevés híján megszüntette motorkerékpár-gyártását. Akkor a gazdasági gödörből való kiemelkedéshez valamilyen radikális, a piacot is felkavaró modell kellett – erre válaszként született meg a magyar Peres László versenymotorjából épített R80 G/S. Ekkor indult el egy máig töretlen sikertörténet, amelynek egyik legújabb szereplője a valaha volt legkisebb családtag, a BMW G310GS. Amely sok dologban különleges – és a nyomás sem kicsi rajta.
Ahhoz, hogy megérthessük ezt a csupán egy hengerrel szerelt és a távoli Indiában készülő motort, vissza kell nyúlnunk a gyökerekhez. Anno az a bizonyos forradalmi ötlet az volt, hogy ötvözzék a hosszú távú túrákra alkalmas nagy motorokat (ez akkor 800 köbcenti és 50 lóerő volt) a terepes használatra is alkalmas endurokkal. Így lett a típus neve a Gelände (terep) és Straße (utca) nevek után GS. Azóta egész modellcsalád lett belőle, amelynek azonban minden tagja köteles valahol megőrizni ezt a szellemiséget és használhatóságot.
Egy gyönyörű film a GS első harminc évének emlékére
Természetesen az eltelt immáron 38 év alatt a felhasználói piac igényei jelentősen megváltoztak – így egy mai nagy GS (ez pillanatnyilag 1’200-as folyadékhűtésű boxermotort és 125 lóerőt jelent) már sokkal inkább aszfaltra optimalizált motor, mint egykori őse. Hiszen a statisztika azt mutatja: a kalandmotorok vásárlóinak csaknem teljes metszete ott ragad a burkolt közutakon, és nem használja “rendeltetésszerűen” gépét. A BMW mégsem mondott le a GS eredeti jelentéséről – a legkisebb családtag esetében sem.
A G310GS alapjaiban semmilyen nagy forradalmat vagy csodát nem találunk. A bajorok ugye már tavaly nyitottak a számukra sosemvolt módon kis szegmensben: a G310R tesztjét itt olvashatjátok. Az elsősorban a távoli keleti piacokra szánt masina Európában is életképesnek tűnt ésszerű használhatóságával és ahhoz abszolút illeszkedő ár-érték arányával. Azt, hogy a technika bevált sem légből kaptuk: a Moto24.hu flottájában már jó pár tízezer kilométert megtett bérmotorként – a meghibásodás legkisebb jele nélkül.
Éppen ezért a GS modellt a platform stratégiában szintén otthonosan mozgó BMW logikusan a lehető leginkább a csupasz alapváltozatra építette fel. Az alap műszaki paraméterek – erőforrás, erőátvitel, váz, futómű alapjai, fékrendszer – megegyeznek. Így igazán nem is új modell – a megváltozott felhasználási területnek köszönhetően azonban mégis csak az. Hiszen egyrészt tud mindent, amit az R kivitel, másrészt viszont annál sokkal többet.
A másik kiugró különbözőség maga a formaterv, vagyis a dizájn. Hiába csak egy henger meg India meg akármi, a BMW mérnökei mindent megtettek, hogy megjelenésében ez a motor is hamisítatlan GS legyen. Persze nem a retrózás a cél, így nem az egykori ősre hasonlít – mint mondjuk az R nineT Urban G/S -, hanem a jelenkor nagy boxereit igyekeztek “kopírozni” a vonásaival.
A csőr, az oldalsó idomok formája, a légszívó nyílás-imitációk vagy éppen a tank sziluettje kísértetiesen hasonlítanak a mostani R1200GS alkotóelemeire. Az ülés ugyan más formázást kapott, de a mögötte levő csomagtartó- és utaskapaszkodó is egy az egyben mintha a sokszoros áron mért bátyusról érkezett volna. Nem biztos információ és simán tévedhetek, de egyáltalán nem lennék meglepve, ha nem csak a hátsó doboz, hanem a tanktáska is teljesen csereszabatos lenne. Így első rápillantásra tehát minden adott, hogy viselhesse a GS betűket.
A motor persze nem csak lökettérfogatában, hanem fizikai méreteiben is kisebb egy mostani csúcs-boxernél. Bár a 835 milliméteres ülésmagasság nem is olyan csekély. Itt emeljük ki nagy dicséretként: a BMW gyárilag alacsonyabb és magasabb üléseket is kínál hozzá, így aki újonnan rendeli, testre is szabhatja mini-GS-ét. A 1,5 centis eltérések elég sokat számítanak. A gyári középértékkel is meglepően kényelmes volt az üléspozíció – miután a kormányt beállítottam megfelelő helyzetbe.
A videóban mozgás közben is sokat láthatod a legkisebb bajor kalandort
A testhelyzet menet közben egyébként igazi túraenduros: kellemes, felegyenesedett derék-pozícióval. Persze aki magasra nőtt, annak nem ez lesz a világ legtágasabb lábtere – de ezzel együtt még én sem mondhatom rá, hogy kényelmetlen lenne. Aki komolyan gondolja a terepes használatot, az felállni megint csak akkor fog tudni jól a motor megfelelő irányítása miatt, ha nem nőtt magasra. Aki igen, az majd megy murvás utakon is ülve – ahogy tettem azt én is.
A második oldalon folytatjuk a menetteljesítményekkel és a legfontosabbal: a futóművel és a használhatósággal. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »