A Vectric kis mopedjét, a VX-2-est ugyanúgy volt szerencsém kipróbálni, mint nagy díványrollerüket, a VX-1-est. Főleg utóbbit szerettem meg nagyon – leszámítva egyetlen apró hibáját, a hatótávot. A cég természetesen folyamatosan fejleszt, így végre eljut a vásárlókhoz a prototípusként már két éve létező újdonságuk, a logikusan VX-3 névre keresztelt modell.
A típus lényege az első traktusban található: ott ugyanis két, párhuzamosan futó kereket találunk. A futómű rendszere saját fejlesztés és szabadalom – nem tudjuk, mennyire és miben különbözik az első hasonló robogó, a Piaggio MP3 ugyanezen részétől. Működését tekintve hasonló lehet, hiszen itt is ugyanaz a lényeg: teljes mértékben dönthető a motor, azonban a kétszeresére növelt első tapadófelületnek köszönhetően az első traktus stabilitása nagyságrendekkel jobb. (Mivel másfél évig volt szerencsém egy MP3-mal járni, ezt felelősségem teljes tudatában merem leírni.) A reteszelő funkciót szintén megtaláljuk: fixálhatjuk a dőlést irányító mechanikát, így lábletétel nélkül várakozhatunk a lámpánál – majd amint 8 kilométer/óra fölé gyorsulunk, ismét dönthetővé válik alattunk a bringa.
Többi részét tekintve a VX-3 jelentős egyezést mutat a VX-1-essel. Itt azonban már szerencsére alapból ott a típusnév végén az “Li+” jelzés, amely az akkumulátor lítium-ion mivoltára utal. A LiFeP04 125V (42Ah) jelzésű energiatároló a gyári adat szerint – amit sajnos most is némi fenntartással fogadok – akár 128 kilométeres hatótávot biztosít a járműnek, amelynek a csúcssebessége 110 kilométer/óra. Hálózati töltő segítségével a teljes töltés 4-6 óra alatt megy végbe, de a teljesen lemerült állapotból 2,5 óra alatt már 80 százalékos szintet érhetünk el.
A generátorfék szintén megegyezik az összes Vectrix modellben dolgozó társával, vagyis amikor a gázmarkolat helyén található potmétert az üres állásból (gurulás) előre csavarjuk, nem csupán lassul a motor (mégpedig meglepő hatékonysággal), hanem közben tölti is az akkupakkot. Arról nem is beszélve, hogy milyen nagy mértékben kíméli az üzemi lassítóberendezést, amelynek az élettartamát akár a sokszorosára is tudjuk növelni.
Az akkumulátorok egyébként 1’600 töltési ciklusra lettek tervezve – ez napi használat esetén is bőven több mint négy évet jelent, a gyakorlatban azonban vélhetően ennél tovább fogják húzni a cellák. Örvendetes adat továbbá a VX-3 tömege, amely 238 kilogramm. (Mindössze 4 kilogrammal nehezebb a VX-1-nél, miközben az első futómű-mechanika többlete ennek biztos hogy több mint tízszerese.) Az Egyesült Államokban már kapható az újdonság 14’995 dolláros áron – ez közvetlenül átszámítva hazai valutánkra is 3,3 millió forintra rúg, tehát jobb bele sem gondolni, mennyi lesz a hazai ára mire forgalomba kerül a magyar utakon.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »