Komolyan tartottam tőle, hogy a Harley-Davidson fel fog sülni az első túraendurójával. Nem megalapozottan, inkább csak egyfajta szorongásként lebegett borús lelki tekintetem előtt, hogy elcsúsznak egy vaskos banánhéjon és akkor oda az innováció. A tegnapi – nyilvánvalóan online – bemutató azonban egy picit megnyugtatott. A Pan America kifejezetten modern, igazi XXI. századi túraenduró benyomását kelti. Igaz, nem is a budget ligában fog játszani.
Kezdjük is azzal a bizonyos árral. A Pan America két kivitelben lesz elérhető. Az alaphoz képest a Special olyan extrákat kap, mint guminyomás szenzor, markolatfűtés, bukócső, alu haspáncél, középállvány, kormánygátló, adaptív fényszóró és a legfontosabb, elektronikusan állítható és automatikus utánállítású, aktív Showa futómű elől, hátul egyarányt. A Harley sajtóanyaga szerint az alapkivitelt 13.070 eurótól, a Specialt pedig 15.015 eurótól mérik. Plusz ÁFA ugye. Azaz inkább a hatmilliós csapatban fog játszani, mint az ötösben. Ott, ahol egyébként az 1250-es BMW GS is.
Az 1250-es Revolution Max névre keresztelt blokk önmagában is figyelemre méltó. A folyadékhűtéses, hengereként négyszelepes, dupla gyújtógyertyás, 60 fokos hengerszöget bezáró V2-es eltér a legvaskosabb Harley hagyományoktól. Ráadásul nem is hosszú- hanem rövidlöketű a blokk, ami ismétcsak egy nagyon más világ. A végeredmény mintegy 150 lóerő 8.750-es fordulaton és 127 Nm 6.750-nél. A legmeglepőbb mégiscsak az, hogy a Harley egyáltalán hirtelen kommunikál lóerő adatot. Ja kérem, ha van mivel büszkélkedni!
A motor tömege nem lett éppenséggel kevés, de egyáltalán nem kiugró. Mintegy 245 kilogrammon mérlegel. Ha szintén az 1250-es GS-t rángatjuk ide, akkor az menetkészen 249 kiló. Külön érdekesség a váz, ami teljesen a blokkra, mint teherviselő elemre támaszkodik. Három részből áll, egy elülső, egy külön középső és egy segédvázból, ezek mindegyike csavarozottan van rögzítve.
A másik komoly érdekesség az ülésmagasság. A 890 mm sejteti, hogy a Pan America a hosszúlábúaknak kedvez, de akad itt egy okos kis szerkezet, amit ARH – azaz adaptive ride height – névre kereszteltek. Ennek pedig a lényege, hogy állóhelyzetben képes összeültetni a motort úgy, hogy az ülésmagasság már csak 855 milliméter legyen.
Noha ez feláras extra, de nem volt rössz ötlet a motorépítés világából átemelni, ezzel valóban bővítve a lehetséges vásárlók körét! És persze az elektronika fennmaradó aspektusa is versenyképes. TFT kijelző, kanyar-ABS és kipörgésgátló, menetvezérlő programok (van off-road is), hegymeneti elindulássegítő. A fék Brembo, a futómű Showa, a lengővilla alu. Ígéretes, nagyon várjuk, hogy ki is próbálhassuk!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »