Amennyiben Massimo Tamburini nem esik egy nagyon nagyot Honda 750 Four motorjával 1972 szeptemberében Misano versenypályáján, a Bimota meg sem születik. Így azonban, amikor három törött bordája összeforrt, elkezdett azon dolgozni, hogy a nagy japán négyhengeresek erejéhez olyan motort építsen, amely azok erejét képes jól kezelhetővé tenni. Ezen törekvése közben találta ki a térhálós acélcső vázat, amely a motort könnyebbé, alacsonyabb tömeg-középpontúvá és sokkal jobban vezethetővé tette. Két mérnök barátjával közösen építette meg a motort: ők voltak Valerio Bianchi és Giuseppe Morri. Munkájuk gyümölcsét 1973-ban láthatta a nagyvilág: ekkor debütált a HB1 típus, amelyből mindösszesen tíz darab készült. A márkanév pedig hármuk családneveinek első szótagjaiból lett Bi-Mo-Ta.
A kis olasz cég fő tevékenysége abban állt, hogy létező motorok alapjaira építettek új, jellemzően a váz- és egyéb fő konstrukciós elemek újragondolásával sokkal jobban vezethető vasakat. A hetvenes évek végéig elsősorban a Suzuki, a Honda és a Kawasaki volt a palettájukon, de benne voltak a Lamborghini motorkerékpárjának megalkotásában is. A nyolcvanas években már Yamahákat és Ducatikat is “jobbítottak”. Közben Massimo Tamburini számos ikonikussá vált kétkerekű tervezését is irányította. Néhány viszonylag ismert példa: Ducati 916 vagy MV Agusta F4. Egész történetük legkülönlegesebb masinája mégis a Tesi 3D lett, amely az egész motorkerékpár-iparban egyedi, függőcsapszeges kormányzása miatt vált világszerte ismertté.
A Bimota a nyolcvanas évektől aktívan részt vett a versenysportban is. Egyéb nehézségek mellett a cég első komoly csődje is ezért történt: amikor 2000-ben a Superbike VB közepén fő szponzoruk “felszívódott”, lehetetlen anyagi helyzetbe kerültek. Ekkor a márka hivatalosan csődbe ment és bezárt. Olasz befektetők jó időre megmentették, de a 2017-es évben újra – és úgy tűnt végleg – lehúzták a rolót. Majd 2019-ben érkezett a Kawasaki: a tőkeerős japán márka felvásárlásával a Bimota újraéledt. Innentől viszont már “csak” a zöldek modelljeinek alapjain építhetik meg különleges motorjaikat – vagyis az alapítástól tartó korszak egyértelműen lezárult.
A 2020-as év derekán tett közzé a Bimota egy sokak számára sokkoló hírt: összeraknak egy leges-legutolsó, mindössze 45 darabos adagot a Tesi 3D-ből. Pontosabban ez lett a Bimota Tesi 3D Naked Edizione Finale. Nos, ebből az elképesztően különleges motorkerékpárból egy példány Magyarországra került. Nekünk pedig annyira elmondhatatlan szerencsénk volt, hogy pont akkor voltunk az MV Agusta hazai márka-képviseletének is helyet adó Stunter Store-ban, amikor a legutolsó Bimota megérkezett. Nem egészen egy napot töltött ott: kicsomagolták, ők maguk is elmorzsoltak néhány meghatott könnycseppet a szemük sarkában, majd a masina indult is tulajdonosához.
Mivel a motor még csupán az Euro3 követelményeit teljesíti, közel sem biztos, hogy hazánkban valaha rendszámot kaphat. (Mondjuk ha én lennék a tulajdonosa, egészen biztosan soha nem vinném ki használni a forgalomba.) Így aztán annak esélye, hogy az utcán látni fogod, szerintem nagyjából nulla. Mi azonban kaptunk annyi időt a teherautóba történő bepakolása előtt, hogy villámgyorsan körbecsodáljuk – persze kamerával a kezünkben. Úgyhogy fogadjátok szeretettel teljesen felkészületlenül rögzített villám-bemutatónkat egy letűnt kor utolsó csodájáról:
Mivel tényleg abszolút váratlanul vettük fel a filmecskét, abban műszaki adat sem sok hangzik el. Ezúttal tehát talán még nagyobb jelentősége van, hogy lejjebb görgetve átnyálazd a részletes számokat. A Bimota Tesi 3D Naked ugyanis ezen a téren azért mutat kisebb fajta csodákat. Meg mutatunk róla néhány plusz fotót is.
A cikk elkészültének lehetőségét köszönjük az MV Agusta Magyarország-nak!
Ezt olvastad már?
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »