Az “ős” Suzuki SV650-ről bátran kijelenthetjük, hogy korszakának meghatározó egyénisége volt. Remekül ötvözte a kezelhető és utcára bőségesen elegendő teljesítményt a motorozhatósággal, mindezt megfejelve a vállalható megjelenéssel és megfizethető árral. Biztos mindenki elidőzött már a használt motor hirdetések között egy SV-t bámulva, már ha éppen nem volt egy a garázsban. Az autósoknak is egyértelműen felismerhető volt a közelítő wroooom!, ami után az egyre távolodó dupla csíkos LED hátsó lámpa kitörölhetetlenül beleégett a retinájukba.
Aztán megérkezett 2009-ben a Gladius, ami megpróbálta továbbvinni az SV sikereit. Azonban csak ritkán lehetett utcán látni, mint a Loch Ness-i tóban a szörnyet. Erről az akkor tetőződő pénzügyi válság miatt beszakadó motorpiac is tehetett, de legalább ilyen mértékben okolható a vitathatóan szép formaterv. Szegény motor nagyjából úgy nézett ki, mintha a kínai dizájnerek emlékezetből próbáltak volna lerajzolni egy MV Agustát. Aki látott Gladius-t az megerősítheti: ez csak mérsékelten sikerült. 2016-ra viszont helyrebillent a világbéke és a Suzuki egy ilyen erős örökséggel ismét SV néven próbálja meghódítani a piacot. Lássuk hát, hogy jobban sikerült-e, mint mondjuk a Star Wars folytatások.
Videónkban körüljárjuk és menet közben is megnézzük az új SV650-et
“Keep it simple” – ez lehetett az utasítás, amit az új SV650 tervezőcsapata az első meetingen kapott. A feladatot teljesítették a dizájnerek, sikerült egy jó arányokkal rendelkező, jó összhatású, motorformájú motort letenniük az asztalra. A kisportoltan szikár vonalak továbbra is látni engedik a kategória fő attrakcióját, a V2-es blokkot. Ez a forma azonban valószínűleg nem lesz olyan ikon, mint az előd. Hátulról szép a magasra húzott far, de a féklámpákból hiányzik a visszakacsintás a dicső múltba.
A részleteket alaposabban szemügyre véve azért kirajzolódik, hogy a menedzsment végig keményen, japános fegyelemmel betartatta a fejlesztési költségekre vonatkozó előirányzatot. A kezelőszervek például hiába működnek hibátlanul, a kapcsolókról süt az egyszerűség. Ami második ránézésre leginkább feltűnt, hogy a blokk alsó része teljességgel befejezetlennek tűnik. Mintha munkaidő végén mindenkit hazazavartak volna, senkinek sem engedélyezve a túlórát. Az első hengerből kilógó kipufogócső csak belehajlik az üres térbe, kis túlzással úgy néz ki szegény SV650, mintha kilógna bele.
A formai megoldások elé helyett funkcionalitás máshol igazán pozitív felfedezések formájában köszön vissza. Ilyen például a hátsó sárvédő alá applikált, mélyre nyúló műanyag toldat, ami megvédi a hátsó rugóstagot a felverődő sártól. Ugyanitt érdemes megemlíteni a tank két oldalán észrevétlenül megbúvó fóliázást, aminek köszönhetően a fényezést nem karistoljuk össze szöges bőrnadrágban sem – pedig az végképp nem illik a motor stílusához.
Ami telitalálat, az a kategóriájában unikumnak számító 645 köbcentiméteres V2-es blokk: érezhetően ezt reszelgették a legtovább a fejlesztés során. Azt már felesleges is leírnom, hogy mindenben teljesíti az Euro4 elvárásait, de emellett sem érződik vérszegénynek. Nagyon egészségesen és jól használhatóan adja le mind a 75 lóerőt és a 64 newtonméter nyomatékot. A vibráció egyáltalán nem zavaró, sőt! Meg mernék rá esküdni, hogy a japó mérnökök először megcsinálták a tökéletesen vibrációmentes V2-est, aztán szólt valaki nekik, hogy ez adja meg a fajtajelleget és ezért fájó szívvel visszacsempésztek belőle valamennyit.
Amit normál közúton öngyilkos hajlam nélkül ki lehet motorozni, az bőven benne van. A kigyorsítások nagyon jólesőek, emiatt mindegy milyen sebességgel haladunk, folyamatosan meg akarjuk előzni az előttünk haladót. A gázkaron keresztül nagyon precízen tudunk játszani ezen a “hangszeren”. Késlekedés nélkül és kiszámíthatóan teljesíti minden kívánságunkat. Tötymörgés közben alacsony fordulaton sem rázza a láncot méltatlankodva, 4’000 felett pedig elkezdődik az élet, afölött meg nem tudok pontos számokat mondani, mert csak azzal voltam elfoglalva, hogy kiélvezzem a pillanatot.
A kipufogó hangja alapjáraton kifejezetten csendes, a pörgetett motor hangja lelkesítő, de nem olyan ércesen szexi duruzsolás, mint mondjuk egy Ducatié. Amikor néhány év múlva elkezd múlni a szerelem a SV650 és motorosa között, akkor egy sportdob biztos új energiákkal tudja majd feltölteni kettejük kapcsolatát.
A döbbenet a benzinkúton folytatódott. Az állandó előzgetés és tempós haladás közben is 4,5 liter lett a fogyasztás. Biztos vagyok benne, hogy nyugodtan haladva akár fél literrel kevesebbel is beérheti, de ez a kilométerenként 1,5 forint nem olyan mértékű spórolás, hogy megérje feladni a élvezetet. Egy SV-vel állandóan csak krúzolgatni legalább olyan rossz döntés, mintha együtt élnék Megan Fox-szal és külön ágyban aludnánk.
Ami némi ürömöt vegyít az örömködésbe, az az futómű. A hét fokozatban állítható hátsóval az égvilágon semmi baj nincs. Az elsőnél kicsit túl komolyan vehették a mérnökök a korábbi puha futóművel kapcsolatos kritikákat. Mintha középső ujjukat sértődötten maguk elé emelve meg akarták volna mutatni: milyen az, amikor nem puha. Átestek a ló túloldalára. A magyar útviszonyokhoz túl feszes, az úthibákon visszaüt az ember csuklójára, a kanyarokban az egyeletlenségeken elpattog. A nemrég felújított 24-es úton ennek biztosan örültem volna, de a hétköznapi használatban inkább hátrányként éltem meg.
Ami ennél jobban zavart, az a gumi. Biztos vannak olyan körülmények, ahol a gyári abroncsok jól teljesítenek, de nekünk ebből a semmi sem adatott meg. Az október végi, maximum 12 fokos hőmérséklet mellett bemelegedés után már elszállt a halálfélelem, de a tesztre elhozatal pillanatában a szitáló esőben annyira csúszott, mint a vazelint köpő csiga a tükörjégen. A motor tárolására szolgáló garázsig csak olyan óvatosan mertem felmenni, mintha közben egy tálca tojást is egyensúlyoznék a bukósisakomon.
Az elöl két-, hátul egy tárcsás fék minden szituációban jól lassított, a hátsó féken előbb sikerült az ABS-t működésbe hozni. Az első állítható fékkar fog rendesen, de talán járhatna a kar nagyobb úton is. Így az adagolhatósága nem nyers, nem is sprőd, funkcionálisan remek, csak éppen hiányzik belőle a felhasználói élmény. A túloldali kuplung viszont finom, városban sem fárasztó, a lassú araszoláskor a csúsztatást könnyű kivitelezni, amihez a példás egyensúlyozhatóság is hozzájárul.
A műszerfalon mindent jól átláthatóan elérhetünk, amire csak szükségünk lehet: sebesség, két napi számláló, óra, pillanatnyi- és átlagfogyasztás, fokozatkijelző, pontos idő, vízhőfok, üzemanyagszint-jelző. Külön tetszett, hogy sebesség egyenletes haladásnál nem ugrál idegesen egyet fel-le, hanem bevetettek valami digitális csillapítást, amivel nincs álladó moziműsor a szemünk előtt.
A 785 milliméter magasan elhelyezkedő, keskeny ülésről könnyen leér két talppal az átlagosnál alacsonyabb európai, vagy az átlagosnál magasabb japánok lába is. Valamilyen érthetetlen módon a szemre magasan elhelyezkedő lábtartó mégsem eredményez kényelmetlenül hegyes térdszöget. Bár sportosan ülünk, egyáltalán nem fárasztó. Inkább csak megnyugtató közelségbe engedi a térdeinkhez a tankot, hogy jobban kapaszkodhassunk bele.
Az ülésen fura módon nekem előre csúszva adta ki magát a pozíció, amikor hátrébb helyezkedtem, már nagyon előre kellett dőlnöm. A keskenysége (lelógott az ülepem minkét oldalra) és a keménysége miatt az első nap még fájó fenékkel támasztottam le a motort, de a második nap már összekoptunk. Rövid, 200 kilométer alatti etapok mellett elviselhető – de úgysem az SV650 lesz, amivel nekivágunk egy európai körútnak.
És itt jön be a képbe a keménytökűség. Ha előrecsúszunk az ülésen, a lábunk közé benyúló tank egy nagyobb úthibánál vagy ha óvatlan fékezésnél ránkesik az utas, garantáltan megoldja néhány napra a fogamzásgátlás kérdését. Olyan alattomos ütést visz be övön alul, hogy felhős időben, kora délután is látjuk majd a hullócsillagokat.
Mondjuk a motor igazából nem kétszemélyes. A hátsó lábtartó csak a talp feléig ér, az utasülés is keskeny. Maximum érettségi előtt álló, filigrán lánykákat érdemes felültetni, akik nem foglalkoznak a körülöttük lévő világgal és csak szerelmetesen ölelik át a (legalább 24 éves) pilótát. Mert a kapaszkodó az csak dísznek van.
A kormány nem követi a manapság divatos trendet, nem kell olyan szélesen fogni, mint a súlyt a fekve nyomáshoz. Ez városban, a kocsik között kifejezetten előnynek számít. A távolsága ideális, egy picit lejjebb van annál, hogy egyenes háttal ülhessünk. Innentől viszont cicásan begörbül a hát és a könyökök a lefele lógás helyett inkább kifele mutatnak. Amolyan streetfigteres pózban találjuk magunkat, ami passzol is ahhoz a rosszfiús karakterhez amit a blokk kihoz majd belőlünk. A tükrökben jól lehet látni hátrafelé, de talán kicsit közel van a kormányhoz, rendszeresen megpróbáltam leverni a helyéről a bal kezemmel, amikor a szembejövő motorosoknak intettem.
Kíváncsian lestünk be az ülés alá, hogy ott mekkora helyet találunk. Abban biztosak voltunk, hogy egy 32 centis pizzát nem itt fogunk hazavinni, de bizonyítást nyert, hogy két szelet rántott hús egy adag sült krumplival simán befér egy papírzacskóban. Ugyanis ezt hagyta ott nekünk ajándékként az előző tesztelő. Miután kellően kiröhögtük magunkat, kicseréltük egy fél literes életmentő ásványvízre.
Megnézegetve a kiegészítő-gyártók honlapjait, az SV650-nek nem áll jól sem a topcase, sem a nagyméretű kemény oldaldoboz. Ha már túrára kerül sor, inkább tanktáskában, üléstáskában vagy kisebb nyeregtáskákban érdemes gondolkozni, azt a néhány napot, amit a nyeregben el tudunk viselni, ennyi cuccal is kihúzhatjuk.
A Suzuki SV650 jó választás, hogy az ember megtanuljon motorozni, kiszámítható viselkedése miatt bármelyik kezdő nagy A-s kezébe bátran odaadnám. Igazi kapudrog, amivel az ember rendesen rákaphat a motorozás ízére, kitapasztalhatja, mi tetszik neki ebből és mi nem, majd innen később hálásan továbbléphet. Nem hibátlan, de az erényei bőven feledhetővé teszik a hibáit, már ami nem orvosolható néhány kiegészítő megvásárlásával. Az első dolog amit a gumicsere után vennék rá, az egy bukógomba: a mindkét irányba jelentősen kilógó hűtő az első borulásnál megy a lecsóba. Meg egy hasidomot, hogy ne lógjon a bele.
Suzuki SV650 ABS (2016) | |||
Maximum | Elért pontszám | Összefoglalás | |
Erőforrás |
Az erőforrás zseniális, minden szituációban jól teljesít anélkül, hogy halálra rémítene. Emellett nem vibrál, csak annyit, hogy jólessen.
|
||
Teljesítmény | 5 | 4 | |
Nyomaték | 5 | 4 | |
Gázreakció | 10 | 10 | |
Rugalmasság | 10 | 9 | |
Vibráció | 5 | 4 | |
Akusztika | 5 | 3 | |
Erőátvitel | 10 | 8 | |
Összesen | 50 | 42 | |
Futómű |
Hátul minden rendben van, de elöl sajnos kicsit feszes a futómű a magyar utakhoz, a nagyobb úthibák szó szerint fájnak.
|
||
Állíthatóság elöl | 5 | 0 | |
Állíthatóság hátul | 5 | 3 | |
Egyenesfutás | 10 | 10 | |
Kanyarstabilitás | 10 | 8 | |
Komfort | 10 | 6 | |
Összesen | 40 | 27 | |
Biztonság |
A fék nem harap, jól adagolható, az ABS nem kattog ész nélkül.
|
||
Fék hatásfok | 10 | 9 | |
Fék adagolhatósága | 10 | 8 | |
Felegyenesedési hajlam | 5 | 4 | |
ABS működése | 5 | 5 | |
Elektronikus menetstabilizálás | 5 | 0 | |
Összesen | 35 | 26 | |
Mindennapi használat |
Az első ülés keskeny és kemény, csak rövid, max. 200 km-es etapokon viselhető el. Hátulra ne akarjon senki felülni, azt használjuk fel inkább csomagtartónak. Ötletes részlet a sárfogó és a tankot borító matrica.
|
||
Kényelem vezető | 10 | 7 | |
Kényelem utas | 5 | 2 | |
Szélvédelem | 5 | 1 | |
Pakolhatóság | 5 | 0 | |
Terhelhetőség | 5 | 4 | |
Világítás | 5 | 3 | |
Felszereltség | 5 | 3 | |
Hatótávolság | 5 | 4 | |
Kidolgozási minőség | 5 | 4 | |
Karbantartás | 5 | 4 | |
Összesen | 55 | 32 | |
Költségek |
Tempósan használva is könnyen 5 liter alatt tartható a fogyasztás, az élményért ez abszolút korrekt ár.
|
||
Ár | 10 | 8 | |
Fogyasztás | 5 | 4 | |
Fenntartás | 5 | 4 | |
Összesen | 20 | 16 | |
Mindösszesen | 200 | 143 |
Suzuki SV650 ABS (2016) | |
MOTORTÍPUS | Négyütemű, V2, hengerszög 90°, folyadékhűtés, DOHC |
HENGERŰRTARTALOM (CM3) | 645 |
FURAT X LÖKET (MM) | 81 x 82,6 |
KEVERÉKKÉPZÉS | Üzemanyag-befecskendezés |
SŰRÍTÉSI ARÁNY | 11.2: 1 |
TELJESÍTMÉNY (KW(LE)/MIN) | 56 kW (75 LE) / 8’500 rpm |
FORGATÓNYOMATÉK (NM/MIN) | 64 Nm / 8’100 rpm |
KENÉSI RENDSZER | Nedves karter |
INDÍTÁS | Elektromos önindító |
TENGELYKAPCSOLÓ | Olajban futó, többtárcsás |
SEBESSÉGVÁLTÓ | 6 sebességes |
SZEKUNDERHAJTÁS | Lánc |
VÁZ | Térhálós acélvár |
ELSŐ FELFÜGGESZTÉS | Teleszkópvilla, tekercsrugó, olajcsillapítás |
HÁTSÓ FELFÜGGESZTÉS | Központi rugóstag, tekercsrugó, olajcsillapítás, állítható rugó-előfeszítés |
ELSŐ FÉK | Ø 290 mm dupla tárcsa, ABS, 2 dugattyús nyereg |
HÁTSÓ FÉK | Ø 240 mm szimpla tárcsa, ABS, 1 dugattyús nyereg |
ELSŐ GUMIABRONCS | 120/70ZR17M/C (58W), tömlő nélküli |
HÁTSÓ GUMIABRONCS | 160/60ZR17M/C (69W), tömlő nélküli |
HOSSZÚSÁG/SZÉLESSÉG/MAGASSÁG (MM) | 2’140/760/1’090 |
TENGELYTÁV (MM) | 1’445 |
ÜLÉSMAGASSÁG (MM) | 785 |
HASMAGASSÁG (MM) | 135 |
MENETKÉSZ TÖMEG (KG) | 197 |
ÜZEMANYAGTARTÁLY TÉRFOGATA (L) | 13,8 |
TESZTFOGYASZTÁS (L/100km) | 4,5 |
FORDULATSZÁM 100 KM/H-NÁL | 4’500 |
ÁR (FORINT, 2016 OKTÓBER) | 2’199’000.- |
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »