Nagyon sok módja van annak, hogy megváltoztassuk a motorunk karakterisztikáját. Kicserélhetjük az egész kipufogó rendszert, megpiszkálhatjuk a befecskendezés térképét, új vezérműtengelyt építhetünk be, ennek hozadékaként még számos más alkatrészt cserélhetünk a jobb teljesítményleadás érdekében. Létezik viszont olyan megoldás is, amellyel nem piszkálunk bele a motor belsejébe és mégis viszonylag egyszerűen tudjuk befolyásolni vele a motorunk viselkedését.
Minden motor egy külön egyéniség, külön karakter, amely a különböző építésmódokból fakad. Egy versenycélú kétüteműnek magas üzemi fordulatszámra van szüksége, hogy előtörjenek belőle a lovacskák, míg egy kontinenseket átszelő túravasnál ez nem feltétlen követelmény. Sokkal inkább az alacsony fordulaton ébredő erő és a villanymotornyi forgatónyomaték az elvárás.
Azonban ha már megvan a kiszemelt motorbicikli, még mindig alakíthatjuk a magunk szája íze szerint. Szerencsés választás esetén lánc hajtja a motorunk kerekét – így könnyedén testreszabhatjuk a gép viselkedését. Egészen egyszerű módon egy gyáritól eltérő méretű lánckerékkel – egy fog hozzáadásával vagy elhagyásával érezhető módon megváltoztathatjuk motorunk teljesítményleadását. Az első lánckerék kisebbre cserélésével javul a hegymeneti tulajdonság, míg nagyobb fogszám esetén nagyobb sebességnél is alacsonyabban marad a fordulatszám – így javítva a fogyasztási értékeken. A hátsó lánckerék cseréjével ugyanez a helyzet, csak itt fordított módon működik a fogszámok megváltoztatása. Hátul egy nagyobb lánckeréktől a motor jobban fog gyorsulni, könnyeben lepörögnek a sebességi fokozatok, de hamarabb ki is fogy a szuflából a gép. Ellenben egy túl kicsi lánckerék túlzottan visszavetheti motorunk menettulajdonságait – a végsebességet nem növelhetjük korlátlanul az áttétel módosításának segítségével, egy bizonyos sebesség felett legyőzi a légellenállás a motorblokk erejét.
Kétség kívül az áttétel változtatás az egyik legköltségkímélőbb beavatkozás ahhoz, hogy motorunkat az adott körülményekhez hangolhassuk. Főleg off-road motorosok élnek ezzel a lehetőséggel – a profibbak akár egy változatos domborzati jellemzővel megáldott endurós túra közben is variálhatják az áttételt a terep milyenségétől függően. Ezt a játszadozást a lánc hosszúsága bizonyos keretek közé szoríthatja – lánckereket és láncot egyébként is szettben egészséges cserélni, a fenti példa szélsőséges volt a dolgok szemléltetése érdekében. Számos konfiguráció létezik adott motortípushoz – saját példának hadd hozzam fel a Tenerémet: gyárilag hátul negyvenöt fogas a lánckerék, ötödik sebességben, nyolcvanas tempó alatt csak a láncot csapkodja kelletlenül. Nemrégiben volt szerencsém kipróbálni negyvenhat fogas lánckerékkel és ez az egyetlen fog változtatás eltüntette ezt a rossz szokását – igaz a végsebessége is csökken némileg így a motornak, de a fordulatszám növekedés nem számottevő, viszont sokkal rugalmasabban viselkedik a gép az egész fordulatszám tartományban. Következő láncszett cserénél már így fogom kérni a boltban az alkatrészt.
Ez az átalakítás a motor teljesítmény értékein nem fog változtatni, csupán az adott sebességhez tartozó fordulatszámot tolja arrébb, így segítve a motor élénkebb reagálását a gázadásra. Érdemes viszont a gyári értékek közelében maradni, a kiugró különbség általában csak ront a közúti használhatóságon. Jó példa erre, ha megfigyeljük a stunt riderek motorjait: hatalmas, malomkeréknyi lánckerék hátul és a motor egy leheletnyi gázadásra máris egykerékre ugrik. Látványos, de a hétköznapok során inkább lehet zavaró az ilyesféle viselkedés – főleg, ha ezt a biztosúr is egy vaskos csekkel honorálja. Azt is érdemes szem előtt tartani a művelet során, hogy némelyik motortípus hamis sebességértéket jeleníthet meg az áttétel megváltoztatását követően – ezt GPS-szel ellenőrizhetjük, hogy a későbbiekben ehhez igazítsuk a sebességünket. Végezetül itt van egy weboldal, ahol pontosan kiszámíthatjuk típusonként miként fog változni a motorunk sebessége az adott fordulatszámhoz viszonyítva.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »