A Speed Triple karrierje 1994-ben indult, a kezdetektől fogva jellemzője volt a közvéleményt erősen megosztó, egymás mellé szerelt két kerek fényszóró. Induláskor még 885 köbcentiméteres, karburátoros erőforrás biztosította a meztelen vas mozgatásához szükséges erőt, 1997-től pedig már injektoron keresztül kapta az éltető naftát. Több apró ráncfelvarrást követően 2000-től 955i jelzéssel, nagyobb lökettérfogatú erőforrással lépett piacra. 2005-ben immáron a negyedik generáció kopogtatott a piacon: ezúttal csak a löketet változtatták, azonban így is 1’050 köbcentiméterre nőtt a háromhengeres, amely immáron 129 lóerőt és jóval teltebb nyomatékgörbét kínált a tulajdonosoknak.
2010 októberében pedig piacra lépett a teljesen új modell. A kerek “szemek” eltűntek, bár a jellegzetes dupla fényszóró azért maradt – áramvonalasabbnak nevezhető formával. Az erőforrás mérete nem változott, és ugyan erősebb lett, de ez inkább jelzés értékű gyarpodás. A motor egyöntetű visszajelzések alapján sokkal könnyebben vezethető lett az új könnyűfém váznak köszönhetően.
A Triumph Speed Triple tehát egy valóban egyedi megjelenésű, nem kicsit komoly műszaki tartalommal rendelkező naked bike. Olyan, amit tipikusan a különlegességre vágyó vevők keresnek. Már első ránézésre sem lehet összetéveszteni semmilyen más motorral, a soros háromhengeres blokk ereje (és főleg ahogy leadja azt – tol “pincétől a padlásig”!), az alapból is igényes futóműve meghatározza a vásárlóközönséget. Aki sokkal többre vágyik a japán nakedek “tizenkettő-egy-tucat” jellegű tömegébe tartozó gépek bármelyikénél, annak szinte biztosan nem okoz majd csalódást a kékvérű angol masina.
Akinek viszont még ez sem elég, aki egy Speed Triple egyediségénél is többre vágyik, annak – hogy ne kelljen otthon fúrnia-faragnia – a gyár is kínál a “mezei” Speednél is különlegesebb motort. Ő a Speed Triple R, amelyet egy gyors másfél napos menetpróbára sikerült megszereznünk így a motoros szezon végefelé. Az idővel még szerencsénk volt, így a géppel országúton és versenypályán is tudtunk egy alaposat körözni – minden méter tartogatott valamilyen kellemes meglepetést! Nézzük meg hát közelebbről ezt az igazán vaddisznó paraméterekkel rendelkező angol vasat!
Mindenekelőtt tekintsük át, miben tér el az alapkivitelű testvérétől az “R” betűjelzést viselő gép. Az 1.200.000.- forintos felár a következőket tartalmazza: elöl-hátul a létező legigényesebb, minden paraméterükben állítható Öhlins rugózó elemek, négydugattyús Monobloc Brembo fékek az első kerék két oldalán, széria (de kikapcsolható) blokkolásgátló, valamint PVM ötküllős kovácsolt alumínium kerekek. Mindezeken felül tesztmotorunkon megtalálható volt egy Arrow nyitott végdob, amellyel a sorhármas általam annyira imádott gázelvételkori gurgulázása egyenesen géppuska-sorozattá voltozott, valamint egy rakás, a gép megjelenését egészen extrakülönlegessé tevő karbon-kiegészítő.
Egyszóval nagyon különleges, nagyon egyedi, már álltában is adrenalint sugárzó szerkezet a Triumph Speed Triple R. Beindítva alapjáraton is olyan szépen morog-röfög, hogy az embernek nedves lesz… a szája, hiszen összefut benne a nyál! Pattanjunk hát nyeregbe, irány az országút!
A második oldalon jönnek a menettapasztalatok, lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »