A modellcsalád előéletéről, az elnevezések körüli mizériáról nem értekeznék hosszabban, hiszen ezt megtettem tavaly a G650GS tesztje során. Akkor annyira bejött nekem a kis piros propelleres, hogy az idén induló BMW Motorrad Vezetéstechnikai Tréningre instruktori motornak egy, a sajtótesztek miatt eleve érkező terepesebb változatot, vagyis a G650GS Sertaot kértem használatra. Így lehetőségem nyílt arra, hogy a 2012-es évben egészen sok kilométert tehessek meg a kis géppel, és jól megismerhessük egymást. Ma már biztosan tartunk ott az ismerkedéssel, hogy beszámoljak az eddig szerzett tapasztalatokról.
Kezdjük azzal, hogy mikben is tér el a Sertao változat a külön névvel nem jelölt alapverziótól. Elsősorban ugye a nevében, amely amúgy egy brazíliai sivatag után jár neki. Ha az előd a Dakar nevet viselte, akkor a cég marketingesei választottak egy olyan homoktengert, ami a mostani Dakar Rali útvonalán található. A Sertao elnevezés tehát ugyanúgy a megnövekedett terepképességekre utal, legfeljebb nem sokan gondolnak kapásból erre. Ellentétben a Dakarral…
A többi eltérést is ugyanezen a nyomon fogjuk megtalálni: más kerékméretek, nagyobb rugóutak és szabadmagasság jellemzik a Sertaot. Számszerűsítve elöl 21 colos, hátul pedig 17-es ráfokat találunk, természetesen fűzött kivitelben (szemben a “sima” G650GS könnyűfém kerekeivel). Az első gumi mindössze 90 milliméter széles, de a hátsó is keskenyebb lett, szám szerint 130-as. Így a Sertaora gyakorlatilag bármilyen használathoz tudunk megfelelő gumit választani a teljesen aszfaltostól (sajnos ilyennel, konkrétan Metzeler EXP-vel érkezett a tesztelt példány is, így a komoly terepezés nem a legkönnyebb vele) a vegyes használatúakon keresztül a full krosszgumiig.
Számottevő mértékben nőttek a rugóutak: elöl 40, hátul 45 milliméterrel, így mindenütt 210 millit utazhatnak a kerekek. Ez pedig már tekintélyes! A szabadmagasság is gyarapodott, no meg persze az ülésé is, utóbbi 60 milliméterrel került feljebb. Így álltában a Sertao bár karcsú, de egészen magas benyomást kelt.
Pattanjunk hát a nyeregbe, és nézzük, miben tér el a tavalyi tesztpéldánytól a keményebb legénynek szánt egyhengeres. Először az aszfaltos tapasztalatokkal nyitnék, hiszen jellemzően azért itt használom az apró bajort. A motor olyan, mint valami varázsszőnyeg. Az ország bármely részére vetődünk, a leghulladékabb alsórendű, érthetetlen okokból közútnak nevezett kátyútengeren is úgy siklunk át, mintha a világon semmi baja nem is lenne a talajnak. Járdákról fel-le, akár egészen tempósan is: az amúgy nem valami combos, 41 milliméter belsőcső-átmérőjű telók soha nem ütnek fel. Durva offroadozáskor lehet, hogy elérhető ez az állapot, de aszfalton nekem nem sikerült hasonlót produkálnom.
A némileg imbolygós benyomást keltő rugózás másik nagy érdeme, hogy csak addig tűnik puhácskának, ameddig erre szükség is van. Amikor ugyanis odacsapjuk a kanyarívre, nagyon szépen követi azt és bátran dönthetjük – ez a bátorság főleg a keskeny abroncsok fényében dícséretes. Persze ez a határozottság nem azt jelenti, hogy a Tele-Paraleveres GS-futóművek a kanyarvadászati centrumokban komoly veszélybe kerülnek majd, csupán azt, hogy a Sertao az ennyire hosszú rugóúttal rendelkező motorok mezőnyének nagyon az elején helyezkedik el kanyarstabilitás terén.
A második oldalon a felfüggesztés árnyoldalai következnek. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
2001 ben vettem az F650 Gst szalonból.(Már akkor sem volt olcsó )A mai napig meg van,és imádom!Km is szépen tekeredett bele az évek folyamán,bár mostanság “csak” kettes számú gép lett. Vannak típus betegségei(Kormány csapágy,rezonancia,kábel köteg törés,stb) de együtt lehet élni vele.Fenntartási költsége szinte nullás.A fogyasztása zseniális.Csak az a qva kormány ne rezonálna!Minden vizelés egy élmény 100 km ként:))Viszont a Rotax blokknál tartósabbat,megbízhatóbbat nem igen hiszem hogy tudnak csinálniÖsszességében ha ez a reinkarnáció csak fele annyira jó mint az elődje,már akkor is egy szenzációs motor.csak az ára qvasok….
Nekem nagyon tetszik. Egy picit drágának tartom (plusz párszázezer Ft és új ezres Varaderó).
Az új motorokon a konzerválóanyag, esetleg szilikon, vagy mosószer-maradványok a féktárcsákra is rákerülhetnek (láttam már motorszalonban, hogy a hölgyemény az új motor féktárcsáit is ablaktisztítóval fényesítette, hogy csillogjon). Ezért, ha a kereskedésben nem csinálják meg, nekünk kell pl féktisztító sprével a féket üzemképessé tenni. Ha keveselted a fékhatást, annál inkább (szerencse, hogy nem volt szükséged vészfékezésre).
A KTM690 Enduro szerintem nem igazi konkurenciája a Sertaonak. Igazából ennek a motornak tényleg nehéz megtalálni a versenytársait, mert ma már nem sokan készítenek hasonlót. A Yamaha Teneré talán a leginkább hasonló vas.
Gondolj bele: azza elindulnál Erdélybe egy kis offroadozásra? Én nem… Tenerével vagy Sertaoval bármikor!
Simán összehozhatunk egy összehasonlító tesztet, rajtunk nem múlik!
Ha benne vagy, Zoli is leforgatja az Autómániába. Ha összeszervezzük, egy fél nap alatt ki is próbálunk mindent és az anyagot is megcsináljuk hozzá. Érdekel? 🙂
Félreértettél.
Arra akartam kilyukadni,hogy a kategória legerősebb és legkomolyabb alkatrészekkel felszerelt gépéhez képest mennyire röhejes a kínai blokkos BMW ára.
Erdélybe meg az menjen egyhengeressel akinek 6 anyja van
Oké, értem! 🙂
Én már egy félhengeressel is elmennék Erdélybe… Remélem, idén azért összejön valami kis Pádis-kanyar vagy hasonló.
Azért el lehet ezzel jutni sokkal messzebb is mint Erdély. Tény, hogy lehetőleg kerülni kell vele az autópályákat.
Az is tény, miszerint a több mint 12 éve kiadott F 650 GS Dakar-hoz képest (mert ugye ez kb ugyanez) nem ártott volna felmutatni vmi műszaki újdonságokat, legalább a jól ismert gyenge pontokon.
Az ára az igazi gyenge pontja, nem hiszem hogy nagy sikereket fog elérni, még külföldön sem. Aki ilyet akar, szerintem nyúljon vissza min 2007ig és válasszon egy F-es elődöt, szerintem jobban jár.
Nem próbáltam még ezt a BMW-t, de így ránézésre nagyon kis soványkának tűnik ennyi pénzért.
Egy 2008-as Tenerét hajtok jelenleg, az ránézésre komolyabb gép hatását kelti és szerintem komolyabb is ennél a BMW-nél. Mindez persze csak találgatás, míg ki nem próbálok egy Sertaót, de nem hiszem, hogy olyan nagyon változna a véleményem.
“Aztán arra is kíváncsi lennék,mennyi benne a gagyi távolkeleti alkatrész”
Sajnos ebben is kínai blokk van.
Ennyiért vicc ez a motor,mert pl a
KTM 690 ENDURO R
Ár: 2.552.000 Ft
Nem mondanám olcsónak…és elég sok rajta a gagyi részlet: az a hátsó villa például, a váz, az első teló….a markolat, a tükrök…az a áldobos rendszer is…jaj.
Bármennyire jó (elég) ezekkel nem tudnék megbarátkozni..
Most így nagyon nem tetszik, a fogyasztása remek, elvégzi a dolgát, de ennyiért….
(pedig én elfogadom ha vmit meg kell fizetni)
Én nem tennék rá BMW jelet…..egy Hyosung-nak elmegy.
Igazából nem tudom,hogy ennyi pénzért ez elég e? Mert nem olcsó,de legalább jó drága–és elég sok kompromisszumra kényszerít. Össze kéne hasonlítani a Yamaha és a KTM hasonló gépeivel(most más ekkora egyhengeres nem ugrik be–talán nincs is?) és bár azok sem olcsók,nem biztos,hogy nem adnak-e többet az árukért–mondom ezt úgy,hogy tetszenek a BMW gépei. Aztán arra is kíváncsi lennék,mennyi benne a gagyi távolkeleti alkatrész,mondjuk Kymco felirattal–lásd az új nagyrobogók esetét,ami számomra hatalmas csalódás volt a márkában.
Off:Amúgy köszi a cikket/tesztet,látom már,hogy nem volt rossz ötlet ide belépni!