Az elsődleges feladat nyilván a hosszabb hatótáv elérése volt, hiszen a gyárilag az ülés alatt elhelyezkedő tartályban levő 10 liternyi ólommentessel túl messzire nem jutnánk a motorral. A nagyon strapabíró, 16 literes póttartály a tank “igazi” helyére került, alul pedig közösítve van az eredetivel. Így az éltető naftát ugyan két helyen kell betölteni, de menet közben nem kell a tartályok váltogatásával foglalkozni. Ugyanakkor amenniyben az ütésállónak gyártott póttank mégis végzetes sérülést szenvedne, az eredeti mennyiséggel azért folytatható az út. Az együttes fedélzetre vehető 95-ös mennyisége így 26 liter, amely az alacsony fogyasztással egyetemben igen tiszteséges, a gyakorlatban 600 kilométer körüli hatótávot biztosít. Azzal pedig már neki lehet vágni a nagyvilágnak…
A módosított fejidom több célt is szolgál: amikor aszfalton hosszú etapokat kell megtenni, nagyszerűen védi a motoros felsőtestét a menetszéltől, ugyanakkor a kietlen helyeken való navigációhoz szükséges térképek is jól elhelyezhetők mögötte – és folyamatosan a látómezőben vannak, tehát nem az ölünkben kell bogarászni menet közben a követendő útirányért. A fejidom másik előnye az elsőre nevetséges méretűnek tűnő dupla fényforrás, amelynek xenonos tagja Zoli elmondása szerint valóban nappali fényt varázsol a legsötétebb éjszakába is.
Az egyéb kiegészítők java része a biztonságot szolgálja: egy nagyon erős és terjedelmes kartervédő igyekszik megóvni a blokkot a káros behatásoktól, valamint több helyen láncvezetők akadályozzák meg, hogy egy esetleges kő vagy faág kerüljön a szekunder hajtás lánca és fogaskerekei közé. Végezetül pedig a Hepco Becker kofferek segítenek eljuttatni a messzi tájakra a legszükségesebb felszereléseket.
Végezetül természetesen ki is kellett próbálnunk az Xchallenge Rally-t, hogy meglegyenek a személyes élményeink is a motorról. Amit kaptunk, az pontosan megfelel a tulajdonosa által elmondottaknak: a motor aszfalton is eljut bárhová, azonban ehhez némi önmérséklet szükséges a pilóta részéről. Igazából úgy 120-ig érzi jól magát, és bár a futómű nagyon komfortos, a sportos igényeket nem elégíti ki. A fékrendszer is inkább terepre lett tervezve: a teljesen megpakolt gép megállításának bizony időben neki kell látni! Mindez persze nyilvánvaló: a 90-es első gumi és az egyetlen első tárcsa ABS nélküli fékkel és a hosszú úton mozgó, puha első teleszkópokkal nem a dinamikus kanyarvadászat vagy a rövid féktáv legjobb barátai.
Abban a pillanatban azonban, ahogy véget ér a flaszter, az Xchallenge maga lesz a menyország. A hasonlóan hosszú etapok leküzdésére alkalmas nagy túraendúrókhoz képest csekély tömege és ilyenkor hirtelen hatalmas előnnyé váló futóműve meseszerűvé teszi a terepmotorozást. Könnyen és pontosan irányítható a mind állva-, mind ülve nagyon kényelmes pozíciójú motor, teljesítménye pedig puha talajon több, mint elegendő. A levegős hátsó rugóstag könnyen állítható be a szállítandó tömeg és a terepviszonyok függvényében, arról nem is beszélve, hogy soha nem tud felütni sem. Sok csomaggal eljutni az Isten háta mögötti helyekre tehát valóban kevés alkalmasabb gépet lehet elképzelni!
A következő oldalon a motor gyári műszaki adatai következnek.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Nem értem, gyárilag miért nem lehet egy ilyen motort kiadni, illetve ehhez hasonlót? Ennyire elkényelmesedtek volna a motorosok, hogy nem lenne jelentős vásárlóréteg? A sportmotorokat is veszik, pedig azok is elég szélsőségesek. Több ilyen motort! Lehet őket pakolni és terepen is megállják a helyüket, kalandozáshoz tökéletes, nem kell sok henger, millió köbcenti.
Látod, erre nem tudok rájönni én sem.
Ez a motor menetkészen lehet úgy 160-170 kiló körül, jó a futóműve, a normális közlekedéshez, túrázáshoz untig elég a teljesítménye – ha jómagam nem túráznék az esetek többségében a feleségemmel együtt, nagyon komolyan gondolkodóba esnék.
Bár jobban belegondolva a Gésa a második legnagyobb szerelmem, úgyhogy akkor mégsem…
Egyetértek.
Hú, de örülök, hogy van ilyen hazánkban…
Bízom benne, hogy összefutok a tulajával, pláne, ha ez mondjuk Mongol Rally-n történik 🙂 Gratula!
Elsőként a szerkesztőnek, amiért nem tűnik fel neki hogy a főoldal mindhárom cikke a bajorok motorjáról szól. Enyhén szólva uncsi…
Ne is csodálkozzatok ha sokak szerint a márka fizetett tollnokai vagytok.
Nem érzem szükségét, hogy bármit magyarázzak neked, utoljára mégis megteszem (innentől pedig többet nem reagálok a hasonló beírásaidra, de azért folytasd őket nyugodtan).
44 anyag található a főoldalon. Ebben a pillanatban ebből 8 kapcsolódik a BMW-hez. Ez a tartalmak 18 százaléka. Egyébként éppen olyan arányban jelenik meg nálunk BMW-s anyag, mint a nemzetközi sajtóban, vagy éppen a magyarban. Ha kicsit figyelsz, erre rájössz magad is. Hogy a nemzetközi sajtóban mennyi írás jelenik meg egy gyár termékeiről, az pedig nyilván nem az újságírók érdeklődésén múlik (világviszonylatban nem lehet mindenki BMW rajongó, mint ahogy nálunk sem Teejay, sem Dani egészen biztosan nem sorolható ebbe a kategóriába), hanem az adott gyártó marketingeseinek aktivitásán. Hogy ebből a szempontból pedig a bajorok a legaktívabbak között vannak, talán nem róható fel nekünk.
De ha véletlenül merészelnénk valamit írni a BMW-ről a jövőben, szólj nyugodtan!
Quattroman, téged lenyomott egy r75 oldalkocsival? Vagy mi ez a fruszráció?