Még szeptemberben tesztelték a mugellói pályán a Brakko Central Wheel Brake (CWB) rendszer sportmotorokhoz készített verzióját. A korábban bemutatott Beringer központi féktárcsás megoldásával szemben a CWB valós előnyöket tud felmutatni – legalábbis a gyártó szerint. A Buell peremtárcsás fékéhez hasonlóan ez is egyetlen nagyméretű tárcsát alkalmaz, de azt nem a kerék oldalára, hanem annak közepére, a szokásos küllők helyére szerelték. A küllők a kerék oldalain kaptak helyet, míg a féknyergek azokon belül.
A gyártó szerint a rendszer számos előnyös tulajdonsgggal rendelkezik. A fékerő kevésbé terheli a küllőket és a kerékagyat, ezért azok könnyebb kialakításúak lehetnek. Állítólag csökken a villák terhelése is és a motor felegyenesedési hajlama kanyarban fékezve. A gyártók állítása szerint a szerkezet egész (rugózatlan) tömege kisebb, mint a hagyományos dupla féktárcsás rendszereké.
A dolgot kicsit továbbgondolva az egyetlen s így kisebb tömegű tárcsa valóban előny, de annak mérete nagyobb a szokásosnál, így ez nagyobb perdületi tehetetlenséget feltételez. A szokásos féknyereg rögzítéstől eltérő megoldás mellett ugyanúgy (vagy még jobban) fellép a tengelyek rögzítésénél egy jelentős “csavarónyomaték”. S ezzel el is jutottunk a hátrányokhoz. Mivel ezt a rendszert is mérnökök alkották, valószínűsíthető, hogy a problémát kezelték, de a megoldás ettől függetlenül rendelkezik két igen negatív tulajdonsággal. Bár a videó tanulsága szerint a fékbetét cseréje nem bonyolultabb, mint a hagyományos fékrendszereknél, a megoldás egyes elemei nem illeszkednek a jelenleg elterjedt alkatrészekhez. A teleszkópok alsó kialakítása a fékfolyadék bevezetése miatt egyedi, a kerekek és a féktárcsák szintén a nem elterjedt kategóriába sorolhatók, ez pedig bármilyen cserénél, karbantartásnál jelentős hátrány. Nem meglepő, hogy tömeggyártásra berendezkedett ipari feltételek mellett egy ilyen egyedi vagy kis számban gyártott rendszer ára igencsak magas, egy komplett fékrendszer és a szükséges elemek majd’ kétmillió forintba kerülnek. Kérdés, hogy egy esetleges tömeggyártás mennyire tudná ezt az árat csökkenteni. Utcára talán a magas ár miatt kevésbé célszerű ez a megoldás, azonban az általa nyerhető másodpercek pályán megfizethetetlen előnyt jelenthetnek.
A rendszer első generációját, a továbbfejlesztett megoldást és a rendszer tesztelését az alábbi videók mutatják be.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
És mi van akkor, ha tárcsát kell cserélni? Az talán már nem olyan könnyű mutatvány, mint a fékbetét cseréje. Most mindkettőt meg tudom csinálni itthon. De ezzel legfeljebb az egyiket. Vagy hogy van ezzel? Valami okosságot valaki? Érdekelne.
marha bonyolult…a fékcső a bemegy a tengelybe és a féknyereg is az agyhoz van rögzítve amennyire kitudom venni.
A problém a ezzel az hogy a menetszél nem tudja hűteni ezért pikk-pakk túlmelegszik és használhatatlanná válik. Egyébként meg drága és bonyolult.
Ha valaki nagy fékerőt és kis rugózatlan tömeget akar akkor az vegyen 6 dugattyús brembo monoblock fékrendszert meg magnéziumfelniket aztán szevasz. Kb negyed ennyibe is kerül.
De én nem a féknyeregről beszélek, hanem a féktárcsáról. Azt hogyan lehet kioperálni a küllők vagy öntvények közül?
nehezen:)
de akinek ilyen lesz azt ugyse érdekli a praktikum…
Ja. Na mind1. Nekem legfeljebb csak akkor lesz ilyenem, ha már csak ilyeneket lehet kapni és az enyémmel valami nagy gáz lenne. Addig meg használják csak a versenyzők, ha tényleg jobb, mint amilyenek a mostaniak.
Egyébként jól néz ki. De most beugrott, hogyan lehet kivitelezhető a tárcsa levétele, ha a küllő nincs egybeöntve.
Na. Itt süt a nap, aki errefelé lakik, használja ki. 🙂