Egy sisaknál értelemszerűen elsődleges jelentőséggel bír, hogy mennyire kényelmes, illetve hosszabb úton milyen zajterhelésnek teszi ki hallószerveinket. Kényelmi szempontból az első próbától kezdve szinte maradéktalanul elégedett voltam a Nolan N43 Air-rel. Eleinte a beépített fülhallgatók közül a jobbos kissé nyomta a fülemet, azonban az Euromotornál megigazították a hangszórót, és a nyomás azonmód meg is szűnt. Innentől kezdve reggeltől estig teljes kényelemben érzem magam.
Az első beszámoló idején még minden alkalommal kivettem az állvédőt, és csak a sisak felvétele után rögzítettem azt a helyére. Rövidesen azonban győzött a lustaságom, és meggyőztem magam: hiszen a zárt bukót is gond nélkül tudjuk fel- és levenni! Onnantól kezdve csak a napokban végrehajtott fotózás során vettem ki az arcunk védelméért felelős fekete kiegészítőt. Valóban minden nehézség nélkül húzom fel a Nolant teljesen összeszerelt állapotban is. Számomra éppen olyan, mint egy zárt sisak, éppen csak jobban szellőzik és sokkal jobban látok ki belőle.
No és a szélvédelem! Ezen a téren sem pozitív, sem negatív értelemben nem emelkedik ki az általam eddig megismert bukók sorából az olasz fejvédő. Próbáltam teljesen meztelen motoron is, egészen 200-as tempóig – természetesen itt volt a legkisebb a zajszintje. Mintegy 180-ig semmilyen turbulencia nem zavarta meg a száguldást, onnan kezdett el az állvédő alatt betolakodni a szél. Persze kuporoghattam volna jobban is a motoron, akkor nyilván tovább feszegethettem volna a határokat, én azonban bőségesen elégedett voltam a tapasztaltakkal. A nagyobb plexivel szerelt túramotorokon, amennyiben a motor szélterelőjének formázása nem volt tökéletes, a turbulenciák okozta szélzajjal sajnos a Nolan sem tudott mit kezdeni. Azonban ha visszagondolok a Schubert C3 tesztemre, még jól emlékszem, hogy egy elrontott szélvédő bizony a világ legcsendesebb sisakját is elviselhetetlenül zajossá tudja tenni…
Amikor először pillantottam meg az N43-ast, azonnal szimpatikussá vált a hátulján található felirat: 1220 gramm. Ilyen könnyű bukóm soha nem volt – gondoltam. Igaz, voltak alatta feliratok, hogy mennyi még az állvédő, a gigantikus plexi, valamint egyéb kiegészítők tömegei. Az N-Com rendszer és a bluetooth-technológia súlya pedig fel sincs sehol tüntetve. Több barátom is “De hiszen ez nehéz!” mondattal nyugtázta, amikor elsőként kézbe vette fejvédőmet. Így aztán éltem a lehetőséggel, amikor a közelmúltban egy irodában postai levélmérleggel találkoztam: gyorsan “lemázsáltam” Nolanomat. Az eredmény még engem is meglepett: pontosan fél kilóval mutatott többet a digitális kijelző, mint a felirat a sisak hátulján. Az nyilván csupán a héj, a bélés és a beépített napszemüveg tömegét jelenti.
Mindezzel együtt soha, egyetlen pillanatra sem okozott gondot a sisak tömege. Volt már ennél nehezebb bukóm is, viselés közben az sem zavart. A Nolannal a fejelemen is gond nélkül tudok egész nap a városban futkosni, vagy éppen hosszabb túrákat tenni. Szokás kérdése…
Ezt olvastad már?
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »