Egyik barátomnak van is egy ilyen nagyon régi Schuberthje, csak nem fehér, hanem fekete színben. Pontosan soha nem értettem, miért van tele apró bemélyedésekkel a felszíne. Pedig megvan rá a magyarázat – hiszen a németek semmit nem csinálnak véletlenül.
Tényleg nem mai darabról beszélünk, hiszen a Speedet 1984-ben mutatták be a nagyközönségnek. Ez volt a világ első olyan motoros fejvédője, amelynek tervezése során figyelembe vették az aerodinamikát. Abban az időben a német cégnek még nem volt szélcsatornája (illetve éppen építették azt), így a Speed felületén látható kis bemélyedéseket egyszerűen a golflabdáról koppintották. Szó szerint.
Ugyanis a kis fehér golyócska – amit oly sokan igyekeznek minél messzebbre és minél pontosabban elütni – sem véletlenül lett ilyen. A Wikipédiáról idézve: “A labda felületén 366 szabályosan elhelyezkedő kör alakú bemélyedés (ún. dimple) található. Az ütőfej által okozott forgás miatt, szükség van a labda repülés közben történő iránystabilizációjára. A felület kialakítása megakadályozza, a labda forgásirányba történő elmozdulását és háromszorosára növeli a repülés távolságát.”
A Schuberth Speed pedig pontosan úgy lett megalkotva, mintha egy felnagyított golflabda lenne. Na jó, belefért egy motoros feje is, sőt még ki is lehetett látni belőle. A héj kialakítása azonban ugyanazt eredményezte, mint a golflabda esetében: kevesebb turbulencia keletkezett a héjon, ezáltal sokkal stabilabb érzés volt motorozni benne (hiszen a levegő nem rángatta a nyakat), valamint jelentősen csökkent a szélzaj is, így csendesebb lett a sisak. No és mindezeken felül igen ütősen, egyedien, és semmivel össze nem téveszthetően nézett ki – a maga korában igen “cool” volt.
Komoly piaci siker is lett belőle, hiszen több mint 100’000 darabot adtak el a Speedből. (Motoros fórumokon lehet meglepődött beírásokat olvasni ma is, ha valaki felvesz egy nagyon öreg, de még jó állapotú ilyen buksit, hiszen komoly élmény éri a stabilitás és csendesség terén – sok mai kommerszebb fejvédővel összehasonlítva is).
Azután elkészült a németek szélcsatornája, és ugyanezen célokat elérték a kis gödröcskék nélkül is. Így lett a Schuberth Speedből a bukósisak-történelem egy érdekes darabkája.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »