Az elektromos járművek elsődleges felhasználási területe nyilvánvalóan a nagyvárosok közlekedése – a légszennyezés csökkentésére is itt van a legnagyobb szükség. Az amerikai Brammo cég új résztvevőként jelent meg az amperhajtású kétkerekűek piacán, méghozzá mindjárt több, és nagyon életképes konstrukcióval.
Elsődleges modelljük az Enertia, amely sok szempontból forradalmasíthatja saját járműszegmensét. A 2070 milliméter hosszú és 145 kilogramm saját tömegű jármű meghajtásáról ugyanis egy 13,5 kW teljesítményű elektromos motor gondoskodik, így 95 kilométer feletti végsebességgel rendelkezik. Hatótávolságát a gyártó nem “optimális esetre” – azaz laborkörülmények között – adja meg, hanem hangsúlyozottan általános, vegyes felhasználás esetére. Ez pedig így 68 kilométer. Figyelemre méltó még, hogy a 3,1 kWh kapacitású lithium-foszfát akkumulátorok teljes töltési ideje az általánosan megszokott fele, azaz 4 óra, élettartamuk pedig mintegy 2000 feltöltést tesz lehetővé.
Testvére, az Enertia Plus, amely sok agglomerációban élő, de naponta a nagyvárosba bejáró embernek jelenthet megoldást. Változatlan járműtömeg mellett ugyanis 128 kilométeres vegyesüzemű hatótávot ad meg a gyártó – ez pedig például valóban elegendő lenne akár az én napi Érd-Budapest ingázásomhoz, még számos belterületi kilométer esetén is. Ennek persze valahol ára van: a 6 kWh kapacitású akkuk teljes töltése már 8 órát igényel, élettartamuk pedig csupán 500 ciklus, amelyet szűk 50.000 kilométerre fordítanak le. (Fontos tudni, hogy a cellákat 90%-os töltés felvételéig tekintik működőképesnek.)
A Brammo harmadik modellje egy ízig-vérig sportmotor, annak akusztikai velejárói nélkül. Ez önmagában három modellváltozatban készül: Empulse 6.0, Empulse 8.0 és Empulse 10.0 néven – a ravaszabb olvasók nyilván kitalálták, hogy itt is az akkumulátorok kapacitásában van a különbség. A gépek fő műszaki adatai megegyeznek: 40 kW teljesítményű (az azért villanymotorban már durva lehet…) elektromotor hajtja a 2050 milliméter hosszú és modellváltozattól függően 163-190 kilogrammos járműveket, amelyek végsebessége 160 kilométer fölötti. (Érdekes lehet ennyivel tépni visító villanyhanggal…) A hatótáv itt is jelentős: a 6.0 modell 96 kilométert tehet meg egy feltöltéssel, nagyobb testvérei pedig 128-at, illetve 160-at. A töltési idők 8, 10 és 12 órára adódnak, a lithium-ion akksik élettartamáról viszont nem ad információt a gyártó.
Az Egyesült Államokban aktuális árakat – bármennyire nem relevánsak sajnos sem Európában, és különösen nem Magyarországon – azért kigyűjtjük: az Enertia 7.995.- zöldhasúért vihető haza, Plus változata egy ezressel kerül többe, az Empulse három verziója pedig sorban 9.995.-, 11.995 és 13.995.- dollárba kerül. Nyilván egyik sem olcsó, azonban technikai oldalról kétségkívül az összes Brammo modell megéri az árát.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Feketében tetszik.Viszont még mindig nem az igazi az akku kapacitás és töltési idő,pár évbe belekerűl még mire tényleg alternatíva lesz egy ilyen gép.
Ami a hazai (elméleti) árát illet : x2
Ötletes szerkezet, városban ideális lehet, este meg feltölti az ember.
Kár, hogy amilyen komolynak néz ki az eleje, anniyra nyüzüge a hátulja.
Az árát illetőleg ugyanaz a réteg vásárolja majd, aki az MP3 Hybridet és a hasonló különcségeket lovagolja. Nekik nem okoz gondot.
Arra gondoltam, hogy a technika egyre kevésbé hordozza magában a szépséget.
Régen a technika a funkció és a megjelenés (legyen dizájn) gyakorlatilag egyet jelentett.
Egy dízel gőzmozdony, az öntvény vereteivel, a réz csöveivel mindenével együtt csodálatos, pedig tán senki sem dizájnolta.
Egy motor a króm leömlőivel, vagy a kilátszó hűtőbordáival is szép, de funkció és a dizájn összetartoznak. Nem lehet pl elhagyni a kipufogócsövet, csak változtatni lehet kinézetén.
De egy villanymotor meg egy akksi csak két doboz. Aztán úgy dizájnolják az egészet, ahogyan akarják.
A technika és a megjelenés hamarosan teljesen elkülönül egymástól.
A tengeren túlon bizonyára lefogytak az emberek. Az a vékonyka ülés esetleg biciklinek jó lenne, de motorra. Azon a kis deszkán nem, hogy 60, de még 10km is kész szenvedés lenne számomra.
@dani pont ezért függ össze, ilyen technikához ilyen a design.