Az olaszok 1198-as L-kettese eddig sem egy vérszegény kezdőmotorba való blokkocska volt, de most aztán úgy vertek oda felül, hogy alul (még ha ez relatív is egy 1198-as Ducatinál) kezesebb lehessen a technika. Amikor az Audi megvásárolta a Ducatit, már gondoltuk, hogy a vorsprung durch technik-feliratot vésik a falba a vörös mérnökök irodájában is, pedig már eddig sem voltak technikai újításokban szégyenlősek. Anno Claudio Domenicali azt mondta, hogy különösen a nyolcszelepes Testastretta családon fognak sokat dolgozni.
Már az 1199-es erőforrás bemutatásakor tudták, hogy ebben a blokkban még sok potenciál van, akár csak a szívótorokban lévő légáramlás optimalizálásával is, de a mechanikában is hagytak tartalékot. (Erről írtunk is anno.) Miután eldöntötték, hogy ez az erőforrás kapja majd a Ducati masszív kutatás-fejlesztési energiáinak nagy részét, a cél az lett, hogy egy igazi flexibilis hajtóművet építsenek belőle, amit a típuspaletta sokkal szélesebb részén tudnak alkalmazni. Ugye nem kell mondani, mennyire “előnyös” egy vérbő superbike motorblokk egy utcai nakedben, vagy az új scramblerben.
Ennek az útnak volt állomása a twin-spark rendszer finomítása kézenfogva a 11 fokos szelepelrendezéssel, ami a szelepek összenyitásának idejét is jelöli egyben: amikor a szívóoldalon már nyit a vezérlés, de a kipufogóoldal még nem zárt be teljesen. Ezáltal nyomáscsökkenés jön létre, amit a távozó gázok okoznak (ezek a tervezett gázlengések, amilyeneket például a kétütemű motorok rezonátora is használ a töltéscsere optimalizálására), így a normál levegő-benzin keveréknél több “szippantódik” be az égéstérbe.
Így a hengerűrtartalomnál nagyobb mennyiségű keveréket szív be a motor – mindenféle külön feltöltő nélkül -, ami jelentős hatékonyságnövelő tényező. Ami ennek a megoldásnak a rákfenéje, hogy inkább magas fordulaton van komoly hatása, amikor a gázlengések energiái is nagyobbak, de alsó fordulatszámtartományban, alacsony gázsebességnél inkább hatékonyság-csökkentővé válik a folyamat. Ezért alkotta meg a Ducati a 11 fokos Testastretta erőforrás teljesen változtatható szelepvezérlését úgy, ahogyan azt még sem hagyományos, sem dezmodromikus vezérlésű motorkerékpárban nem láthattuk.
Technikailag két részből áll a rendszer: egy külsőből, ami a a szíjtárcsára van erősítve, és egy belső egységből, amely a vezérműtengelyhez csatlakozik – ez szabadon forog a hengerfejben. Ezek a belső forgattyúsmechanizmusok elektronikusan vezérelt szelepekkel egyenként vannak szabályozva, amelyek az olajnyomást változtatva hajtják meg a tényleges vezérléshez csatlakozó háromlapátos rotorokat. Ezáltal minden vezérműtengelyt folyamatosan változóan szabályozhat az ECU a szelepfedélbe épített szenzorok adatai, a gázállás, és a fordulatszám alapján.
Ami azonban a technikai leírásnál is sokkal többet mond az új Desmo Variable Timing-ról – vagyis a DVT-ről -, az a hatása: a Ducati szerint az új 1198-as DVT motor 135 newtonméter forgatónyomatékot tesz ki 7’500-nál és 160 lóerőt produkál 9’500-nál. Az igazi bugi persze az, hogy a nyomatékgörbe állítólag nagyon egyenletes, és már 3’500-as fordulatnál 80 newtonméter tépi a láncot. Egy hagyományos Testastretta 11 fokos motorhoz képest az új DVT több mint 15 százalékkal több forgatónyomatékot tud, de ennél sokkal büszkébbek a kellemesebb teljesítményleadásra, valamint hogy mindez a plusz erő és jobb vezethetőség kisebb fogyasztással és kevesebb károsanyag-kibocsátással párosul.
A pontos vezérlési időket még nem árulták el, de valószínűleg 30 fokos a teljes skála – egészen a negatív összenyitástól a fentebb már leírt pozitívig. Ez a negatív összenyitás azt eredményezi, hogy alacsony fordulaton nem jut elégetlen keverék a kipufogóba, mivel a teljes szívási periódus alatt zárva van a kipufogószelep. Pozitív hozománya ennek, hogy eltűnik a Ducatis rázkódás amikor 3’000 alatt kinyitjuk a gázt, és a fogyasztás is javul – lent is. A Ducati DVT-t nyugodtan nevezhetjük forradalmi lépésnek, mivel a szelepösszenyitás mindig is achilles-sarka volt a magasabb teljesítményű motorkerékpároknak.
Így végre nincs többé nyomaték-kontra-teljesítmény döntéskényszer a tervezésnél, hanem nyugodtan lehet nem csak alulra- és felülre, hanem a teljes fordulatszámtartományra optimalizálni a vezérlést! Rossz hír a rajongóknak, hogy az 1199 Panigale nem fogja megkapni az új fejlesztést, mivel az méret- és súlynövekedéssel jár a hengerfejnél. Így a versenypályán nem lenne annyi haszna, mintha könnyű- és felül erős marad.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »