Rengeteg örökös vitatéma van a motorozással kapcsolatban. Ezeknél az egyes nézeteknek külön szektáik alakulnak ki, és mindenki foggal-körömmel tud ragaszkodni a saját igazához. Pedig az igazság nem odaát van, hanem itt kézközelben – ráadásul csak egy létezik belőle. A hagyományos, szekvenciális nyomatékváltóval szerelt motorokon a fokozatok közti kapcsolgatás – egyszerűbb nevén a váltás – pontosan ilyen téma. Képesek vagyunk egymás torkának esni azon, hogy muszáj-e felkapcsoláskor használni a kuplungot, vagy sem. Az utcán kicsit figyelve azt látjuk, hogy a motorosok nagy része ugyanúgy vált – és közel sem a legjobb módon. Járjuk hát alaposan körül a témát!
Két lehetőségünk van: használhatunk váltás közben kuplungot, illetve kapcsolhatunk anélkül. Mi a különbség a váltó műszaki háttere, illetve a motor viselkedése szempontjából?
Amikor visszakapcsolunk, a helyzet némileg megváltozik. Ennek oka, hogy visszaváltás közben jellemzően lassítunk a járművel, azaz a fordulatszám és a sebesség ellentétesen mozog, mint gyorsításkor. A kapcsolások utáni motorfék-hatás pedig új szempontokat, módszereket és szabályokat vet fel. Ráadásul nem is csak kettő, hanem három lehetőségünk van. Kuplung használatával kétféleképpen, de akár anélkül is válthatunk.
Van egy szerencsés réteg, akinek nem kell alkalmazni a fentieket. Nem a robogósokra gondolok, de nem is a Honda DCT dupla kuplungos rendszer használóira. Hanem azokra, akik akár gyári, akár utólag beépített váltóasszisztenst – népszerűbb nevén gyorsváltót – tartalmazó motorral közlekednek. Ezek a rendszerek felfelé váltáskor mindent elvégeznek – azaz még a gázt sem kell elzárni. Csövön gyorsítasz, simán ráhúzol a váltókarra és már a magasabb fokozatban is vagy. Közben pontosan az történik, amit te kuplung nélküli váltáskor csinálsz – csak mivel az elektronika vezérli a folyamatot, még gyorsabb. Ráadásul sokkal kisebb mechanikai terhelés éri a hajtásláncot! Nem véletlenül emeli ki például a BMW használói tájékoztatója, hogy amennyiben van váltóasszisztens a motorodban, akkor azzal válts fel és ne rángasd a tengelykapcsoló karját! (A váltóasszisztens működése a BMW R1200RS tesztjében elég jól látszik, érdemes visszanézned!)
Ugyanezen rendszerek képesek arra is – a jobbak legalábbis -, hogy visszakapcsolás közben gázfröccsöt is adnak. Vagyis te csak bezárod a gázt, majd rugdalod lefelé a váltókart. Megteheted ezt versenypályán és kanyarban is – durrognak a gázfröccsök és gyönyörűen, kerékblokkolás nélkül mész az íven. A komfort és a biztonság is hatalmas mértékben nő – minél dinamikusabban motorozol, annál inkább. Így ez nem töketlen gazdag hülyegyerekeknek való úri huncutság, hanem a leghasznosabb extra felszerelések egyike, amit elérhetsz ma egy motorkerékpárhoz. Nem véletlenül alaptartozék egy rendes versenymotoron… De ha ügyes vagy, egy régi vágású gépen is nagyon szépen tudod pótolni őket – a helyes motorozási technika itt is nagyon meghálálja magát. Tanuld meg és alkalmazd állandóan!
Most már tényleg a legutóbb beígért triviális témával folytatjuk a sorozatot. De tetszeni fog – bár a forgatás a motoromnak nem annyira tetszett. 🙂
Cimkék:
Túl vagyunk a 2019-es év első kellemes, napos hétvégéjén. Több motoros baleset történt, ami felvet néhány kérdést a motorozással kapcsolatban.
Elolvasom »A stílusában szinte mindenkit megfogó Honda Neo Sports Cafe család bemutatkozáskor három tagból állt. A CB300R a középső. Érdemes megismerni.
Elolvasom »A robogó fizikai felépítése és kezelőszervei is eltérnek egy "hagyományos" motorétól. Lássuk, mi mindent MUSZÁJ tudni, amikor ilyet vezetsz.
Elolvasom »A prémium bukókat gyártó X-lite felnyitható túrasisakja teljes mértékben megújult az idei modellévre. Nézzük, milyen lett az X-1005!
Elolvasom »A Honda állítása szerint egy vadonat új, sose látott módon szuper nagyrobogó a Forza 750. Sőt, túraképes GT robogó! Na de mi is valójában?
Elolvasom »Minden szempontból drámai baleset történt tegnap Budapesten. A mentőautó és a motor ütközésében motoros társunk ráadásul életét vesztette.
Elolvasom »