Mielőtt bárki elhajítaná felém az első követ és megvádolna azzal, hogy a bajor márka fizetett ügynöke vagyok, közlöm, hogy a garázsomban két Honda parkol. Ám pont ezért volt érdekes tapasztalat, hogy az ember komfortérzetére hatva hogyan lesz egy amúgy kiváló motorból olyan célszerszám, ami mellett a kategórián belüli konkurens kínálat labdába sem rúg.
A pénz a legtöbbünk számára egy véges erőforrás, nyilván engem is levert a víz, amikor aláírtam a gép-átvételi papírokat, hogy 4.3 millió forint értékben vállalom a felelősséget a BMW F750GS-ért. Ezért mások két motort is vesznek! Odahaza a gép elé ülve azonnal rávetettem magam a konfigurátorra és gyakorlatilag három tétel kihagyásával sikerült reprodukálnom a felszereltséget.
Az egyik a gyárilag hozzá rendelhető Akrapovic dob (felesleges kiadás, a gyárinak is gyönyörű a hangja), a második a 31’000 forintért kínált komfortülés (ennyiért ajándék), a harmadik a 3-ról 5 évre kiterjesztett garancia. És hogy mi minden volt a listán? Hálás dolog lesz innentől cikket írni, mert már a felsorolástól meglesz a kívánt karakterszám! De azért ennél többet fogok mesélni nektek. 🙂
A BMW F750GS-ben kis módosításokkal ugyanaz az erőforrás dolgozik, mint a már bemutatott F850GS-ben. A 270 fokban elékelt főtengelyű sorkettes a kedvenc motorkonstrukcióm, mivel együtt jár a nagy nyomatékkal és V2-t idéző hanggal. A “kistesóba” némileg csökkent a teljesítmény, 77 lóerő és 86 newtonméter áll rendelkezésünkre. A közel 700 kilométernyi tesztet követően bátran kijelenthetem, hogy ez bőven elég a tempós haladáshoz és könnyedén megbirkózik akár 170 kilogrammnyi élősúly élvezetes utaztatásával is.
Ennek oka, hogy a nyomaték miatt a sebességváltót elég hosszú áttételekkel láthatták el. Alacsony fordulaton nem prüszköl, pörgetve egyenesen vágtat, a kellemes középtartományban pedig egyenletesen biztosítja a suhanást. Óra szerint 100-nál 3’750-et forog a főtengely, de autópálya-tempónál sem éri el az 5’000-et végfokozatban. És közben bármikor érezhetően megmozdul ha odacsavarunk neki, nem csak tétlenül felüvölt, mint egy 650-es négyhengeres.
A felépítésből egyből látszik, hogy az F750GS-t nem hardcore terepezőnek szánták. Elsődleges felhasználási területe a változatos minőségű aszfalt, esetleg egy kis murvás bekötőúttal megspékelve. Hasonlóan a hozzá méretben és felépítésben nagyon hasonló Suzuki V-Strom 650-hez. Még a gumiméret is stimmel: elöl 19 colos felnin 110/80-as abroncs feszül, hátul 150/70R17-es a gumiméret. A Michelin Anakee 3 gumiválasztás kicsit felemás érzéseket keltett bennem, mert bár a tapadására nem lehetett panaszom, 70-80 körül úgy elkezdett búgni, mintha Erzsike néni a szomszéd panellakásban nekiállt volna takarítani a Keravilltól vásárolt Rakéta porszívójával.
És itt az első dolog, amivel a németek kirúgják a sámlit a japánok alól. Előre egy teljesen jól teljesítő, de manapság inkább csak középszerűnek mondható teleszkóp párjaként hátulra képesek voltak egy DynamicESA-s központi rugóstagot bepasszírozni. Viszlát körmöskulcs! A BMW-n elég a motor indulását követően kiválasztani, hogy milyen terheléssel megyünk, és ennek megfelelően beállítja az előfeszítést.
De itt még nem ér véget a mutatvány, háromféle alapvető csillapítási karakterisztika közül is választhatunk: egy lágyabb Enduro-t a a pocsék utakra, egy komfortos Road-ot, vagy pedig egy feszesnek mondható Dynamic-ot a csapatáshoz. És mindezt természetesen menet közben váltogathatjuk. Plusz a pillanatnyi helyzet függvényében a rendszer folyamatosan és automatikusan is állítja a csillapítást. Az eredmény egy olyan motorozhatóság, amit addig nem tudunk elképzelni, ameddig nem mentünk ilyen rendszerű motorral.
Videónkban mozgás közben is megnézheted a BMW F750GS-t
A tesztmotorba jutott még Dynamic Pro menetprogram, ami komplexebben látja el a feladatát. A kiválasztott négy üzemmódnak megfelelően egyszerre képes változtatni a motor kiaknázható teljesítmény-leadásán, a ride-by-wire gázkaron keresztül válaszként érkező gázreakción, a kipörgésgátló és az ABS érzékenységén, valamint a futómű-beállításokon. Vagyis egyetlen gombon nyomsz párat – és máris van egy mindenben máshogy működő motorod.
Enduro módban hagyja kipörögni a kereket, kevésbé pofázik vissza az (amúgy ki is kapcsolható) ABS, miközben a hátulja lágyan huppan át a buckákon. Rain módban visszaveszi a teljesítményt és a vehemenciát, és maximumra állítja a kerekek megcsúszásának figyelését. Road és Dynamic módban pedig a megfelelő ESA beállítást teszi alapértelmezettnek, maximálisan kiaknázható teljesítmény mellett.
Menettulajdonságok tekintetében három fontos dolgot érdemes még kiemelni. Az egyik az első villanyaknál megbúvó kormány-lengéscsillapító, ami remekül eltussolja a csapkodás legkisebb jelét is intenzív gyorsítás esetén. A második az oda-vissza működő gyorsváltó. Bizony mondom néktek, nem gondoltam volna, hogy ez ennyire jó móka! Az ember csak megtépi a gázt és anélkül, hogy elvenné vagy belekuplungolna, egyszerűen berúgja a következő fokozatot. Biztos vagyok benne, hogy csak azért nem sikerült a gyári fogyasztást reprodukálnom, mert az időm felét az intenzív gyorsítások tették ki. Lefelé váltáskor pedig még gázfröccsöt is ad – és soha nem jön zavarba.
A harmadik talán a legfontosabb – legalábbis a biztonság szempontjából mindenképpen: az ABS Pro, amit köznyelven kanyar-ABS-nek fordíthatunk. A rendszer nem csak a kerekek megcsúszását, hanem a motor dőlésszögét is figyeli, ezáltal intenzív fékezés mellett is biztosítja a maximálisan elérhető irányíthatóságot. Férfiasan bevallom, ennek kipróbálása elől megfutamodtam mint Bátor Sir Robin. Közúton egyszerűen nem tudtam legyőzni az életösztönömet, hogy a teszt kedvéért egy tempós kanyar közepén recsegő ABS-ig belemarkoljak a fékbe.
Mielőtt belevágnánk a következő combosabb témába, mivel az megér egy külön misét is, dőljetek hátra, lazítsatok kicsit, addig tényleg csak felsorolás jelleggel írok néhány dolgot, ami az F750GS tesztmotor felszereltségét alkotta:
Kulcs nélküli indítás. Riasztó. Sebességtartó automatika. Három fokozatban állítható markolatfűtés, amiből a harmadik már olyan forró, hogy csak rá kell húzni egy fél kiflit a kormányvégre, és két perc alatt kész a hotdog. BMW “nagy” navigáció előkészítés. Kanyar után automatikusan lekapcsoló indexek. LED-es lámpák és indexek minden sarokban. Guminyomás-ellenőrző rendszer (RDC). Középsztender. 12V aljzat, amin keresztül a BMW gyári csepptöltője is rádugható. Variocase kompatibilis csomagtartó. És az elképesztően zseniális Connetivity csomag – amiről most misézni fogunk.
Ha kipihented magad, lapozz tovább, a java még hátravan!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »