A Reuters az elmúlt napokban szellőztette meg a hírt, hogy a Volkskwagen konszern vevőt keres a Ducati gyárra és a teljes cégre. A potenciális jelöltek között kínai és indiai befektetők tűntek fel. Kevesen tudják, de a motorgyártás itáliai csődöre, a “legolaszabb” márka 2012 óta a Volkswagen csoport tulajdonában áll. Szintén kevésbé ismert tény, de ettől még tény: a Ducati vákuumcső- és kondenzátor gyártóként kezdte a működését 1926-ban. Az első motorkerékpár csak 1950-ben gördült le a futószalagokról. Az azonnal nagy sikert arató modell, a Ducati Cuiccolo egy 48 köbcentis, 44 kilós moped volt, amely már az “ördögi” 67 kilométer/órás sebesség elérésére is képes volt. A történet további robogó típusokkal folytatódott egészen 1954-ig, amikor először jelentek meg a Ducati nagymotorok.
A valódi felívelés az 1960-as évektől bontakozott ki, amikor a márka sorozatban dobta piacra legendává vált modelljeit. A gyár mindig büszke volt gépeinek magas innovációs tartalmára és különleges formatervezésére. Így a Ducati az olasz (motoros) nemzeti büszkeség egyik alappillérévé és a motorkerékpár gyártás egyik megkerülhetetlen szereplőjévé vált. Története során azonban őket sem kerülték el a kis, innovatív gyártókra jellemző problémák. A magas fejlesztési költségek, a kis szériás gyártás és a nagy gyártókhoz képest alacsony eladási darabszámok folyamatos pénzügyi problémákhoz vezettek.
A 2010-es évek elején azonban úgy tűnt, hogy ezek a problémák végleg megoldódnak. A járműgyártás dinoszaurusza, a Volkswagen csoport komoly érdeklődést mutatott a teljes Ducati portfolió felvásárlása iránt. A tárgyaló felek sikerrel zárták le a hosszúra nyúlt folyamatot: 2012-ben a Ducati 100 százalékos részvénycsomagja a német konszern tulajdonába került. A vételár több, mint 860 millió euró volt. A 2012-ben 1’100 alkalmazottat foglalkoztató és éves szinten 42’000 motorkerékpárt gyártó cég fölött az Audi konszernhez tartozó Lamborghini divízió gyakorolt felügyeletet.
Az összebútorozás jót tett a Ducatinak, sorozatban jelentek meg az új modellek, ismét szárnyakat kapott a fejlesztési munka. Ugyanakkor a Volkswagennek is régi álma vált így valóra: különösebb erőfeszítések nélkül léphettek be egy új járműipari szegmensbe, a motorkerékpárok piacára.
A Ducati számára nem túl kedvező hírek néhány nappal ezelőtt jelentek meg a nemzetközi sajtóban. Ezek szerint ugyanis a Volkswagen csoport aktív tárgyalásokat folytat az olasz gyártó teljes, vagy többségi portfóliójának értékesítéséről. A Reuters értesülései szerint a lépésre azért kerül sor, mert a közelmúltban kirobbant dízel botrány miatt a Volkswagen komoly megszorító intézkedésekre kényszerül. Ennek részeként jelentős mértékű leépítésekre és profil tisztításra készül a járműipari óriás. Ennek része lehet a kevésbé nyereséges üzleti egységektől történő megszabadulás és a nagy cashflow-t generáló niche brandek eladása is.
A most rendelkezésre álló információk szerint eddig két komolynak tekinthető befektető jelentkezett a majdnem 1,5 milliárd euró értékű csomagra. Egy egyelőre meg nem nevezett kínai autógyártó konszern és a korábban az Aston Martin-t is felvásárló indiai Hero. Arról egyelőre nincs hír, hogy a klasszikus, nagy motorkerékpár gyártók indulnak-e majd a tenderen.
Cimkék:
Elképesztő eredmények születtek egy felmérés során, amely a járművezetők úton való viselkedését, szokásait tanulmányozta.
Elolvasom »Nézzünk meg néhány közéletből ismert híres embert, akiknek szintén a motorozás a szenvedélye. Mert a politikusok között is van ám ilyen!
Elolvasom »A KSR csoport teljesen ugyanarra a műszaki alapra két teljesen más jellegű 125-ös motort dobott piacra. Lássuk, milyenek lettek!
Elolvasom »Elképesztő árubőség és magas szakértelemmel összeválogatott termékek hada jellemzi a cseh tulajdonú MOTOZEM áruházat.
Elolvasom »Az angol motorkerékpár gyártás 140 éves története egy helyen. Beszámolónk a brit Nemzeti Motokerékpár Múzeum érdekességeiről sok fotóval.
Elolvasom »Az alig néhány éve létező márka 2023-ra olyan parádésan sikerült klasszikussal rukkolt ki, hogy az hihetetlen. Ő a Cromwell 1200.
Elolvasom »