A motoromat én nagyjából egész évben használom, 5 és 35 fok között, városban és túrán több mint 15’000 kilométert teszek meg vele évente. Fontos, hogy ne legyen olyan széles, mint egy csatahajó, hogy a kormányt rendesen alá lehessen forgatni, ha az autósorokkal küzdök a többsávos úton. Mivel változó minőségű utakon megyek, ezért középút párti vagyok, nem szeretem se a sportosan feszes, osztrák utakra tervezett felfüggesztést, se a túl puhány hintalovas himbálózást. Amikor egy fekvőrendőrhöz érek, azt általában állva, térdből rugózom ki. Ez alól akkor tettem kivételt, amikor egy Afrika Twin-nel róttam az utakat. Azzal úgy mentem át rajta, mintha ott az útakadály ott se lett volna.
A Suzuki V-Strom 650 XT futóműve ilyen igénylista mellett abszolút fenomenális, még ha előre semmilyen állítgatós hókuszpókusz vagy fordított teleszkóp nem fért bele a tervezés büdzséjébe. Hátul természetesen könnyen hozzáférhetően, szerszám nélkül állíthatjuk a rugóstag előfeszítését a terhelés függvényében. A motor Dobogókő és Csesznek felé is szépen fogta és tartotta az íveket, nem pattogott el az úthibákon és nem volt zavaró pumpálás vagy elpattogás sem elöl, sem hátul.
Az apró úthibákat szépen tolerálta – direkt célba vettem az összes csatornafedőt -, de a keményebb akadályokhoz a feszesség és a rugóút miatt már érdemesebb volt mérsékelni a tempót és megemelni a tomporomat. Ebben valószínűleg sokat segített a nagyon jól eltalált elöl 19 colos 110/80-as, hátul 150/70-es 17 colos kerékméret. A katalógus szerint kifejezetten ehhez a típushoz kifejlesztett Bridgestone Battlax Adventure A40-es gumi nagyon barátságosan viselkedett aszfalton, a döntögetést a majrécsík gyors olvadásával jelezte. A murvás próbát a motort biztosító Moto24.hu kifejezett kérésére messziről elkerültem.
Videónkon mozgás közben is láthatod a V-Strom 650XT-t
Amikor fékezésre kerül sor – amúgy a jó futómű miatt szerintem kevesebbszer próbáltam hátsóval szűkíteni az ívet -, akkor ott sem találtam semmi kifogásolhatót. Az első dupla tárcsába kétdugattyús féknyereg harap kiszámítható módon. A fékkarhoz elég egy ujjal kinyúlni, ez már önmagában értékelhető lassulást eredményez. Mindössze egyszer kellett kicsit komolyabban rámarkolnom egy intenzív, de nem vészfékezéshez, ami után szomorúan állapítottam meg, hogy ehhez képest a saját motoromon nincs is fék. Amikor úgy éreztem, hogy túl gyors vagyok a kanyarban, akkor is bátran hozzányúlhattam a fékkarhoz, semmilyen felállító hatás nem érződött, ment tovább a V-Strom 650 XT ugyanazon az kanyaríven, csak lényegesen lassabban.
Ha az ívet hátsó fékkel szűkítettem, jól adagolhatóan tette a dolgát, hegyi kanyargás és városi egyensúlyozgatás közben is. A motor egyik végén sem éreztem, hogy hamar avatkozott volna be az ABS, és működés közben is csak diszkréten jelezte, hogy akcióba lépett.
A 2017-es változások egyik szabad szemmel is jól felfedezhető pontja az ülés lett. A kettővel ezelőtti, még valahogy kinéző V-Strom generációhoz képest magasabbra került az ülőlap és egyben keskenyebb lett elöl. Így az átlagos motorosnak majdnem pont telibe leér mindkét talpa. A standard 830 milliméteres magasság helyett gyárilag választható 20 milliméterrel alacsonyabb vagy magasabb ülés is. A másfél napos teszt és 620 kilométer alatt nekem formában és tömésben is kényelmes volt – külön tetszett, hogy nem csúszós huzatot kapott. Jól kiadta magát a széles kormány-ülés-lábtartó háromszög, a térdem laza terhelést kapott, a hátam szinte egyenes volt. Menet közben bármikor kényelmesen felállhattam, ha ki szerettem volna nyújtóztatni magamat, vagy amikor a terméskőből kirakott székesfehérvári Rác utcán gurultam végig a hamburgeremért.
A kormányra szerelt kezelőszervek jó helyen voltak és nagyon kézre álltak. Érdekes, általam eddig nem tapasztalt megoldásként a reflektor kapcsolója a fénykürthöz költözött (és nem fordítva). A reflektort a kapcsoló előre billentésével lehet aktiválni, ami könnyen megszokható. Az este sajnos már a kivilágított fővárosban ért. Akárhogy próbáltam elég sötét helyre keveredni, nem sikerült érdemben megvizsgálnom a lámpák vetítési képét és fényerejét. A bal hüvelykujj környékére a műszerfal billenő kapcsolója került, ahol nem a szokásos föl-le-választ módon történik az információk váltogatása. A kapcsoló felső része a kijelző felső felét pörgette körbe, az alsó az alsót. A SET gomb lenyomása után pedig az akár ki is kapcsolható kipörgés-gátló üzemmódját választható ki. Ebből én az engedékenyebb 1-es mellett csak az OFF-ot próbáltam ki egy rövid ideig. Azt is csak azért, mert kíváncsi voltam, hogy ez a murván hasznos üzemmód vajon kikapcsolja-e az ABS-t. Elárulom: nem.
A műszerfal is az ezres nagytestvértől érkezett és talán még többet is mutat, mint ami a motorozáshoz kell. A bal oldali, nullás értéket lógva mutató fordulatszám-kijelző mellett a jobbra található LCD panelen állandó elemként láthatjuk: a sebességet, az aktuális váltófokozatot, a hűtővíz hőmérsékletét, a pontos időt, a külső hőmérsékletet, az üzemanyagtartály töltöttségét és a kipörgésgátló üzemmódját. A kormánykapcsolóval szabályozható felső blokkban a két napi számlálót és az összes megtett kilométert, alul pedig pillanatnyi-, átlagfogyasztást, a megtehető kilométert, feszültségmérőt (!) találunk. Külön érdekesség, hogy a fogyasztást nem l/100 km, hanem km/l értékben adja meg, azonnal és pontosan meg tudjuk mondani, hogy a kölcsön kapott két liter benzin elég lesz-e a következő kútig.
A ténylegesen beletankolt üzemanyag és a megtett kilométer visszaosztásából kimatekozott tesztfogyasztás a tankolások alkalmával 4,29 és 4,47 liter/100 km lett. Közúton, egyenletes túratempóval szerintem simán beszorítható négy alá, bármikor megkerülhetjük a Balatont Budapestről indulva egy tankból, melynek 20 liter a kapacitása.
Még mindig nincs vége, lássuk mennyire használható motor a megújult V-Strom. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »