A nagyrobogók mind nehezek. A nagy súly nagy tehetetlenséget jelent úthibákon és kanyarodásnál is – főleg a többszörösen váltott íveken, hiszen ott komoly csavaróerők nyüstölik az egész szerkezetet. Ehhez jön még a nagy – elsősorban hátul jelentős – rugózatlan tömeg, amely végképp nehéz feladat elé állítja a mérnököket. Hiszen nagyon merev vázra van szükség, hogy jól vezethető maradjon a jármű. Általában ez az a pont, ahol a kategória szereplői leginkább elvéreznek a “rendes” motorokkal szemben.
A TMAX azonban más. Nagyon más. Egyrészt lényegesen könnyebb valamennyi versenytársánál. Az első futómű pedig a kategóriában megszokott egy helyett két villahíddal rendelkezik, így úgyanolyan merev, mint ahogy azt a normál motoroknál megszoktuk. Ehhez jönnek még a 43 milliméteres, acélos teleszkópok, és kész is egy tökéletes első futómű.
Hátul is egyszerű a képlet: mivel az előző oldalon taglalt módon a rugózatlan tömeget kezelhető mértékűre csökkentették – sőt a lánc helyén immáron egy nagyon szép bordásszíjas véghajtás díszeleg -, a központi rugóstag végletekig profi hangolásával hihetetlenül hatékony itt is a rugózás. Megfejthetetlen módon teljesen mindegy neki, hogy mondjuk felpattan mögénk egy utas – ugyanolyan kezes és remekül vezethető marad a TMAX, mint amikor egyedül terelgetjük.
Közre játszhat ebben a váz is, amelynek tekintetében a hangvillás mérnökök picivel a konkurencia előtt járnak. Nem azzal küzdenek, hogy legyen végre elég merev, hanem már tudatosan lágyítják bizonyos részeken, hogy némi – pontosan tervezett – csavarodással javítsa a vezethetőséget kanyarvétel közben. Amely egészen egyszerűen döbbenetes. Olyan, mintha a TMAX tényleg nem robogó, hanem egy sportmotor lenne. Azt csinál, amit csak akarunk. Szinte a gondolat erejétől vezérelve kezd dőlni a kanyarban, addig fektetjük, ameddig akarjuk – illetve le nem ér a nagysztender -, és az sem zavarja, ha rossz az út minősége. Végigkergettük a matyóhímzéstől kissé távol álló 811-esen, de teljesen elviselhető volt a komfortja.
A fékek is minden kritikán felül állnak, ami nem is csoda, hiszen az R1 vérvonalából származtak le. Főleg így, hogy a hátsó szimpla tárcsa nagyobb az első dupláknál és blokkolásgátló is vigyázza a remekül adagolható rendszert, olyan rövideket lehet vele fékezni, hogy az ember alig győzi kitámasztani magát az első idomon talpaival. Másképpen biztos, hogy menthetetlenül előre zuhannánk – vagy tarthatnánk magunkat a kormányom, ami ugye szigorúan kerülendő.
Mindennek a csodának annyi az ára, hogy néhány területen egy pici kompromisszumot kell kötni. A versenytársak java részének ugyanis több a tárolóhelye az ülése alatt, magas pilótáknak némileg több helyet kínálnak, vagy éppen jobb a szélvédelmük. Ezek a területek itt nem kiugróan erősek, azt a szintet azonban mindenképpen és simán hozzák, amivel már komoly megalkuvás nélkül együtt lehet élni. Cserébe kapunk egy olyan motorozási élményt, amely a konkurencia jelentős részét kérdés nélkül a földbe döngöli.
Ráadásként a Black Max névre keresztelt különleges kivitel megjelenésében is nagyon nagyot szól: annyira jól ötvözi a mad maxes agresszivitást (élek az idomokban és a színösszeállítás maga) a visszafogott eleganciával (az ülés anyaga vagy éppen az arany feliratok), hogy a géppel nem csak kanyarra vadászni jó, hanem a kerthelyiségből nézegetni is.
Mindez manapság már nem is kerül olyan irreálisan sokba – már nem a magyar átlagfizetéshez, hanem a versenytársak árához viszonyítva. Hiszen az ABS-es TMAX 3’218’000.- forintért vihető haza, amelyhez még nyolcvanezret hozzátéve már Mad Max robogóját birtokolhatjuk. Ez az ár egyébként szinte teljesen megegyezik a talán legerősebb konkurensnek tekinthető BMW C600Sportéval, de a legnagyobb Burgmant is kísértetiesen hasonló összegért kínálják. A döntő tényező tehát az lesz, kinek mire van szüksége? Luxusra és erőre, vagy agresszív megjelenésre és brilliáns vezethetőségre? Én biztosan tudom, melyiket választanám.
A harmadik oldalon találod a részletes műszaki adatokat. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »