Súlyos gondjaimat meg is osztottam a fórumon, kérdezve mások véleményét:
plzltn: …bajban, vagyok, szeretném a véleményeteket kérni.
Az van, hogy ha már van függesztett keretem, akkor csináltam két mérést. Persze nem pontosak, hisz a szimulációnak “odabiggyesztett dolgok” elhelyezése nem pontos, de a nagy vonalakbani mérést lehetővé teszi. Elsőnek a blokk jelenlegi felszereltségével a saját egyenlőtlen súlyeloszlásának kerestem meg a kiegyenlítő billentési szögét. Másodjára még felhelyeztem a nagyobb súlyt jelentő kacatokat a függőleges tengelytől nagyjábóli a helyüknek megfelelően, majd így is billentéssel kerestem meg a súlyközéppontot. (Persze még aksi, üzemag szűrő, stb sehol.) Szerintetek hogyan kéne tovább menni? Számít majd a kész motornál ennyi kiegyensúlyozatlanság?
MECSI: Szerintem tedd az aksit a könnyebb oldalra, az nagyjából kiegyensúlyozza, úgyis tenni kell valahova. Én is hasonlóan csinálnám a kimérést, mint te. A főtengely két végénél a tengelyvonalon alátámasztani, hagyni kicsit kibillenni 1-2 fokot, majd a motor legtetején horgászmérleggel elkezdeni húzni az ellenkező irányba. Amikor a motor megindul a kibillenésből vissza, máris megvan az érték. A főtengely távolsága függőlegesen a húzási ponttól méterben (h)
szorozva a horgászmérőn leolvasott értékkel kg-ban szor 10 (ft)
egyenlő a főtengely távolsága vizszintesen a kiegyensúlyozó tömeg hatáspontjától (b) szorozva a kiegyensúlyozó tömeggel kg-ban szor 10 (vt). Szóval h*ft=b*vt (newtonméterben lesz). Egyébként lehet, hogy nem is lenne tragédia a megdöntött motor.
plzltn: “egyébként lehet, hogy nem is lenne tragédia a megdöntött motor.” A teljesség igénye nélkül, ahogy még nem is aludtam rá egyet sem. Előnyök-hátrányok:
– a jobb oldali kilógó adagoló, olajszűrő nem egyoldalon kényszeríti arrébb a lábam, hisz jobban eloszlik a lábközi térben a matéria;
– vizuálisan is középre orientált az anyag, bár…ennek lesz helye a másik rovatban is;
– nem dől fel;
– nem tudjuk, mit okoz a dőlés a blokkban (víztasakok, olajáramlás, és amire nem is gondolok);
– nehezebb asszimmetrikus vázat és benne korrekt felfüggesztést építeni, az első-felső bak ki is esik a középvonalból;
– vizuálisan maga a blokk adhat fura látványt a skodás dőlésével. (ez szubjektivitás kérdése);
– olajszívás, olajszint változás kényszere, olajleeresztő kérdése;
– kevésbé harmonizál az én extra elképzelésemmel, a tank nélküli motorral, ahol vastag csövekben van az üzemanyag.
Ami nem okoz gondot, hogy a váltó elforgatható. Amivel ellensúlyozhatok: aksi, üzemanyagszűrő, egy csak baloldalon végig vitt kipufogó (dobbal együtt) ha marad hely, egy póttartály üzemanyagnak, és esetleg a tágulási víztartály. Ezek képesek is lehetnek létrehozni a kívánt súlyt. Kinek mi jut még eszébe?
Komolyan nem tudtam, hogy ez a része ennyire nehéz, sok egymásra oda-vissza ható kérdést vet fel. De mindegy, most már csinálom erőből. Így is ki kell adnia, felszerelek rá minden most már tervezhető alkatrészt, és meglátjuk, mit mutat majd úgy…
Ez a „minden tervezhető alkatrészt…” azt jelentette, hogy még aznap este bővítettem a kalodámat a hátsó kerék és hajtás felszerelhetősége érdekében. Ugye nem mindegy, hogy az a súlyos darab pontosan mennyire is van a középvonaltól, hisz a sugáron kifelé haladva nagyobb erőkaron nagyobb hatást tud gyakorolni. Na, éppen ezért még az akkumulátort is a véglegesnek szánt helyre szereltem, és megkérdeztem a dMZ kipufogóját gyártó céget, hogy mégis mennyi lehet egy ilyen motorblokkhoz való kipufogó rendszer súlya? A válaszként 10-15 kilóra saccolt tömegnek megfelelő vasdarabokat felakasztottam még a bal oldalra, lehetőleg a vélt végleges helyre. Ezek után kerestem, mennyi lenne a megmaradt különbség. Egy kevés, nem túlzottan sok. Viszont ez kiküszöbölhető a MECSI olvtárs által említett motordőléssel.
Csalóka a kép, innen nézve nem annyira, de a majdani ülésből előre tekintve sokkal jobban néz ki a mű így elbillentve. És az igen ronda aksi is sokkal elviselhetőbb látványt nyújt. Valahogy jobban eltűnik a ráhajló vas alatt, ha valami takarja.
Megkérdeztem a Daihatsus szakimat, Gyarmati Imit, mit szól a mi kis japcsink egy kis „derékhajláshoz”. Érdeklődtem az adagolósoknál is, az vajon mit szól hozzá? De csak gyűlnek a kétségek, gyűlnek. Csabi is próbált a fórumon megnyugtatni
Csaba110: Megjött e már a válasz a Daihatsus embertől, hogy büntetlenül el lehet e fordítani a motort? Ha igent mond, akkor elfordítjuk és punk-tum 🙂 A felfogatás meg az én gondom lesz, hogyan oldom meg a vázon. Remélem segítettem a döntésben.
Máshonnan is azt próbálták sugallni egy kisvideóval, hogy a billentéstől nem kell félnem, ha azt választom. Komolyabb próbákat is kell állnia egy jól megtervezett autó motorjának.
Én azonban nem tudom, már semmit sem tudok… Ki is írtam magamból:
plzltn: Kész! Most már olyan tanácstalan vagyok, hogy… nem is tudom, kell ez az építés nekem? Odacsináltam az aksit ami(lyen) majd benne lesz, a könnyű oldalra, felraktam a végleges szívósort, vissza a kipufogó csövet a végleges csőanyag imitálására meg egy 5 kilós súlyt a majdani hangtompító dob miatt, és mértem, mit hoz azon az oldalon. Már az aksi se egy szépség ott… De nem egyforma a két oldal, még tovább kellene billenteni hogy az legyen. Jó! Kipróbáltam a jelenlegi BMW kardánnal mennyit kell, és kipróbáltam az esetleges majdani szorzó áttételhez járó eredeti ural könnyű kardánnal is. Ahhoz kevesebbet kellene dönteni.
Én nem tudok már semmit, legkevésbé dönteni. Úgyhogy Csabi nemhogy nem lesz drótváz, de lehet, neked kellene jönnöd a hétvégén kirángatni a döntésképtelenségből…
Komolyan, már az is eszembe jutott, nem törődve az össztömeggel a könnyű oldalon ólommal ellensúlyozok. Valahol elrejtek vagy kétöklömnyit. Csak hát a zöldek, meg az ÁNTSZ, meg az ólommérgezés… Legalább a humorom még megvan 🙂
Éppen múlt hét pénteken még meg is kérdezte Erdős Csaba telefonon, hogy állok a vázzal. Csak maszatoltam a gyenge eredmények miatt, de nem hittem volna akkor, hogy egy hét múlva jóval hátrébb fogok tartani…
Innen csak előrefelé lehet lépni!
A folytatásban meglátjuk…
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Sziasztok!
Nem akarok ünneprontó lenni, de meg kell írnom a véleményem.
Fél éve mást sem lehet olvasni a motoros hírekben, csak azt, hogy dízel motort házilag.
Komolyan, ennyire nincs más témátok??
Félre ne értsetek, nagyon tisztelem azokat a srácokat, akik a szakmai tudásuknál .és a motorozás iránti rajongásuknál fogva, meg tudnak maguknak építeni egy gépet, rengeteg munkát beleölve.
De -és most jön a de, sajnos ez teljességgel értelmetlen dolog Magyarországon..
Kis hazánkban olyan szintű bürokrácia van, hogy egy élet kevés ahhoz, hogy egy ilyen masina, legálisan közlekedhessen a közútjainkon.
A másik. A dízel motornak pont az lenne az előnye az otto motorokkal szemben, hogy takarékos. (persze, megannyi hátrány mellett)
De nem hiszem, hogy egy erősen lestrapált, -bontóból származó Daihatsu motor- nagyon gazdaságos lenne. Ráadásul, ha javítani kellene, az igen sokba fájna. Na ennyit, az olcsó beszerzésről!
Szerintem, erre a célra megtennéegy, egy hengeres kb 350 köbcentis dízel motorocska is. Egy ilyennel, gazdaságosan lehetne motorozni az elképesztően magas üzemanyag árak mellett is. Persze, csak szigorúan a gazdasági oldalát nézve a dolognak. Mert a hangja miatt, a fellépő rezgések és vibrációk miatt, nem lenne kellemes rajta ülni. De játsszunk a gondolattal, ha még lenne is egy ilyen motor, ki csinál hozzá, egy hozzá igazodó váltót, mely
harmonizálna a motor teljesítményével és nyomatékgörbéjével.. Induláskor erős legyen, viszonylag jól gyorsuljon és legyen neki egy fordulat kímélő gazdaságos utazósebessége is!
Akkor még nincs vége a műszaki problémáknak. Egy dízel motort a magasabb sűrítési viszonya miatt nehezebb megforgatni, mint egy ua. ottó motort. Tehát erősebb önindítóra és nagyobb teljesítményű akkumulátorra is van szükség. Aztán jön a kipufogó kérdése. A legnehezebb kérdés.
Ne fojtson a motoron sokat, gazdaságos legyen vele a fogyasztás, ne befolyásolja károsan a motor élettartamát -és megfeleljen a zaj, vmint a füst és emissziós előírásoknak is!
Na, ezt házilag megoldani… De ha csak egymásik típus kupufogóját tesszük rá, egyedül, csak a hangtompító feladatának fog megfelelni.
A motor rögzítése sem egy könnyű dolog. Erősen, de rugalmasan kell befogatni a vázhoz, mert a fellépő vibrációk, hogy magyarosan fejezzem ki magam, szétrázzák a tökünket is.
Jön a váz kérdés. Egy maszek vázra sosem fognak engedélyt adni.
Egy gyári, de átalakítottra? -nos, arra sem.
Nálunk ez 88 hívatalt, rengeteg pénzt és energiát igényelne..
Az eredmény még akkor is kétséges.
Tehát, nem sok értelme van egy ilyen, házilagos motor építésnek.
Gyáriban viszont, el tudnám képzelni. Lenne egy gazdaságos üzemeltetésű, tipikusan munkába járó motor, mert másra úgy sem lenne jó.
Egyetlen nagy hátránya az ára lenne. Itt is , mint a dízel üzemű autóknál
a tulajok, a vételárban kifizetnék előre, a következő pár év megtakírítását a benzines társakkal szemben
Ha ingyen adnák, tudnám szeretni. 🙂