Aki rendszeresen böngészi a világjáró kalandmotorosok által kommentált oldalakat, több ilyen kemény legény alatt talál hasonló motorkerékpárt. A bajorok által eredetileg hardendúrónak épített gép a maga gyári valójában nem lett túlságosan sikeres, az általunk is tesztelt testvéreivel (G650 Xmoto és G650 Xcountry) együtt lekerült a kék-fehér logós kétkerekűek palettájáról. Mi lehet tehát az oka, hogy a messzire fekvő nehéz körülmények közé induló kalandorok mégis gyakran választák útitársul? Kiderül tesztünkből.
Az eredeti elképzelések szerint az endúrópályákon kellett volna megállni a helyét az Xchallenge-nek. Ehhez az adottságai elvben rendben is lettek volna, hiszen az egyhengeres erőforrás bő ötven lőereje és hatvan newtonméternyi nyomatéka megfelelő az ilyen típusú használathoz. A felfüggesztés is elégségesnek tűnik: elöl fordított teleszkópok 45 milliméteres belsőcső-átmérővel, hátul pedig a nagytestvérhez, a HP2-höz hasonlóan légrugós központi rugóstag található. A futóműelemek számos paraméterükben és széles tartományban állíthatók, az elöl-hátul 270 milliméteres rugóút is elegendő kell hogy legyen – hiszen ezt a gépet azért nem a krosszpályák hatalmas ugrásaira tervezték, hanem hosszabb terepezésekre, endúrózásra. A súlya azonban egy kicsit több lett a kelleténél, a 144 kilogrammos száraz tömeg már kilógott a versenytársak közül. Talán ez lehetett az egyetlen ésszerű magyarázat arra, hogy a piac miért nem fogadta jobban el ezt az amúgy remek motort.
Az Xchallenge egyetlen szerencséje talán az lett, hogy mint minden bajor kétkerekűhöz, ehhez is számos (vagy inkább számolatlan) kiegészítő jelent meg a nagy gyártók kínálatában, sőt a Touratech elkészítette az igazán durva G650X Rallye kivitelt is. Persze ezek mindegyikével felvértezni egy paripát legalább ugyanannyiba kerül, mint megvenni magát a motort. Pedig van értelme a dolognak, hiszen egy hosszú távú utazásra alkalmassá tett Xchallenge megbízható hajtóműve, mechanikája, remek futóműve és alacsony fogyasztása miatt tökéletes partner lehet az ilyen kalandokhoz, főleg ha azok túlmutatnak az aszfaltos szakaszokon!
Szerencsére sikerült baráti körön belül találnunk egy nagyon szépen átépített kivitelt, amely ráadásul Magyarországon, már a magyar tulajdonos keze alatt lényegült át. Szörényi Zolit régi olvasóink ismerhetik is, hiszen Sulyok Istvánnal és Szűcs Attilával együtt járta meg annak idején Marokkót – arról a túráról volt szerencsénk folyamatában közvetíteni olvasóinkat és egy nagyon szép, nyolcrészes túraleírás is megjelent az útról az Onroad hasábjain. Zoli minden bizonnyal ismét valamilyen vadregényes helyre készül, ezért is állt neki az Xchallenge építésének.
Jöjjön a motor átépítése és a menetpróba tapasztalatai!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Nem értem, gyárilag miért nem lehet egy ilyen motort kiadni, illetve ehhez hasonlót? Ennyire elkényelmesedtek volna a motorosok, hogy nem lenne jelentős vásárlóréteg? A sportmotorokat is veszik, pedig azok is elég szélsőségesek. Több ilyen motort! Lehet őket pakolni és terepen is megállják a helyüket, kalandozáshoz tökéletes, nem kell sok henger, millió köbcenti.
Látod, erre nem tudok rájönni én sem.
Ez a motor menetkészen lehet úgy 160-170 kiló körül, jó a futóműve, a normális közlekedéshez, túrázáshoz untig elég a teljesítménye – ha jómagam nem túráznék az esetek többségében a feleségemmel együtt, nagyon komolyan gondolkodóba esnék.
Bár jobban belegondolva a Gésa a második legnagyobb szerelmem, úgyhogy akkor mégsem…
Egyetértek.
Hú, de örülök, hogy van ilyen hazánkban…
Bízom benne, hogy összefutok a tulajával, pláne, ha ez mondjuk Mongol Rally-n történik 🙂 Gratula!
Elsőként a szerkesztőnek, amiért nem tűnik fel neki hogy a főoldal mindhárom cikke a bajorok motorjáról szól. Enyhén szólva uncsi…
Ne is csodálkozzatok ha sokak szerint a márka fizetett tollnokai vagytok.
Nem érzem szükségét, hogy bármit magyarázzak neked, utoljára mégis megteszem (innentől pedig többet nem reagálok a hasonló beírásaidra, de azért folytasd őket nyugodtan).
44 anyag található a főoldalon. Ebben a pillanatban ebből 8 kapcsolódik a BMW-hez. Ez a tartalmak 18 százaléka. Egyébként éppen olyan arányban jelenik meg nálunk BMW-s anyag, mint a nemzetközi sajtóban, vagy éppen a magyarban. Ha kicsit figyelsz, erre rájössz magad is. Hogy a nemzetközi sajtóban mennyi írás jelenik meg egy gyár termékeiről, az pedig nyilván nem az újságírók érdeklődésén múlik (világviszonylatban nem lehet mindenki BMW rajongó, mint ahogy nálunk sem Teejay, sem Dani egészen biztosan nem sorolható ebbe a kategóriába), hanem az adott gyártó marketingeseinek aktivitásán. Hogy ebből a szempontból pedig a bajorok a legaktívabbak között vannak, talán nem róható fel nekünk.
De ha véletlenül merészelnénk valamit írni a BMW-ről a jövőben, szólj nyugodtan!
Quattroman, téged lenyomott egy r75 oldalkocsival? Vagy mi ez a fruszráció?