Emlékszem, 1998-ban lehetett hallani először, hogy a Porsche örökre felhagy a léghűtéses erőforrásokkal, helyette már csak vízhűtéses motorokkal dobja piacra modelljeit. Nem sokkal később meg is jelent a 996-os gyári kódjelű, az első nem léghűtéses 911-es sportkocsi. Akkoriban az ortodox Porsche hívők átkozták a márkát, az Európai Uniót, és mindenkit aki szembe jött, amiért nem vehetnek többé “luftos” Porschét. Annak idején nem értettem a dolgot. Hát nem mindegy ezeknek, hogy mi van a motor körül?
Miért mondom ezt? Mert itt ülök az első “vizes” boxer BMW-n és szomorú vagyok, amiért nem lehet majd többé léghűtéses, de legalábbis levegő-olaj hűtésű GS-t, R-t és RT-t kapni. De most magamnak is feltehetem a régi kérdést: nem mindegy mi van a motor körül? Igazából mindegy. És valaminek a vége mindig egy másik dolognak a kezdete is egyben. Nem érdemes bánkódni tehát, helyette inkább nézzük, hogy milyen az újdonság.
Az első pillantásra nem tűnik fel semmi. A másodikra is csak a nagy pajesz szúr szemet, ami mögött a hűtő lakik. Aztán ahogy tovább nézzük, már előjönnek más részletek is. Például a furcsán kanyarodó kipufogókönyök, a nem a megszokott helyen lévő szívócső csakúgy, mint a megszokottól sokkal simább henger és hengerfej. De valahogy mindig visszatér a szemem a csőr két oldalán lévő kapaszkodószerűségekre is, amelyeknek a valós funkciója természetesen nem ez. Egyébként mindent egybevéve ez egy egyértelműen géesses külsejű GS. Még azok is elég messziröl beazonosítják, akik különösebben nem érdeklődnek a modell iránt.
Mi viszont nézelődés helyett inkább induljunk útnak! Menet közben is pont azt érezzük, mint eddig. Aki ült már bármilyen GS-en, annak itt is ismerős lesz minden. Maga az üléspozíció is szinte teljesen olyan, mint közvetlen elődjén. Ha csak az utat nézem, akkor is egyből tudom, hogy mi hol van, minden olyan, mint egy nagyon rég nem látott ismerős esetében: tudom, hogy megváltozott, de el kell telnie egy kis időnek, mire rájövök, hogy miként. Először csupán a sokkal kisebb erővel működtethető kuplung tűnik fel és hogy már ez is egy hangos csattanás kíséretében tudatja, ha bent van az egyes. Lévén, hogy olajfürdős lett. A nagyon könnyen állítható szélvédő mögötti kevesebb turbulencia azonnal elnyeri a tetszésemet, az viszont kevésbé, hogy a gyári navigáció tartója kitakarja a fordulatszámmerő jelentős részét.
A “minden olyan ismerős” érzés azonban legkésőbb az első kereszteződésnél véget ér, itt ugyanis kiraknám az indexet balra, de tesztalanyunk egy éles dudaszóval tudatja, hogy ez már nem megy a szokásos módon. A más motoroknál is jól ismert egygombos irányjelzővel kell tudatni a kanyarodási szándékot. Viszont a hathengeres modellhez hasonlóan itt is egy multikontroller van a markolat és az irányjelző kapcsolója között, emiatt eleinte a GS-en is nyújtózkodnom kell a hüvejkujjammal, de hamar megszokom. Egy alagútban veszem észre azt is, hogy az eddigi narancssárga műszerfalvilágítás helyett immár jégfehér színben pompáznak a számok (szintén az “egyhatos”-hoz hasonlóan).
Miután egy nagyon hosszú és néptelen egyenes alkalmat ad arra, hogy egy kicsit bolyongjak a menüben, először a négy választható motorkarakterisztikát próbálgatom: úgy mint Rain, Road, Dynamic és Enduro. (Lenne még egy Enduro Pro is, de az ezen a motoron nem volt aktiválva.) A Rain és az Enduro módban hirtelen gázra is kicsit lágyabban reagál a motor. A Road választása esetén sokat javul a gázreakció, míg a Dynamic-nál egy picit erősebbnek érződik, és talán a hangja is más lesz, de ez utóbbiban nem vagyok teljesen biztos. Ha az ember nem állatkodik, és nem is esik az eső, akkor a Road egy tökéletes választás. Ennél a módnál is kijön az új hajtómű legnagyobb változása, nevezetesen a sokkal alacsonyabb fordulaton jelentkező nagy nyomaték.
A második oldalon kiderül, miért tol mindenhol, mint egy gőzmozdony. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Eredetileg azt terveztem (röstellem), hogy a cikk végén meglátom az árat és rögtön írom; drága. Aztán valóban megláttam az árat, valóban drágának találtam, de néhány perces gondolkozás után rájöttem, hogy mégsem. Persze nyílván nem a jövedelemhez viszonyítva írtam az előbbieket hanem a konkurrenciához képest. Kicsit értetlenül állok a dolog előtt de az utóbbi időkben a “többiek” ára is szépen felkúszott a bajorokéhoz, amit egyébként az eladási mutatók zuhanását látva nem értek. Ha az “olcsó” gépek nehezen értékesíthetőek, miből gondolják, hogy a drágábbra lesz kereslet ?!
Eko, hány kiló vagy és milyen magas?
Csodálkozom, hogy nem Macko tesztelte az új vizes GS-t. ui:Gondolom Ő már kipróbálta korábban.
Végül is mi a szerepe a fényszóró melletti “kapaszkodónak”?
Nem mentem vele korábban, csak előző nam, amikor elhoztam. Meg én is vittem vissza. De Eko nagyon szerette volna ezt a motort, és az ember ennyit megtesz a kollégákért. 🙂
Főleg ha közben neki marad egy Triumph Trophy… :-)))
Egyszerűen jól néz ki. 🙂
Kereken 180cm vagyok és jelenleg 104Kg.
Nekem nem tetszik, de ebböl is látszik, hogy nem lehet mindenkinek kedvezni… 🙂
Kedvet csináltatok egy próbához, kíváncsi vagyok…
De ilyen gépet biztos, hogy nem fogok venni, mert az elődmodell egyszer már nagyon becsapott (felkészületlenül ért, hogy a hosszában épített főtengelyelrendezés miatt, a nyomatékos motor kanyarban kihúzatáskor, ill motorfék üzemmódban kiemeli, ill beborítja a gépet, ezt bizony szokni kell).
Az árát nem nézzük: a király, az király (és emiatt természetesen lehet drágább, minthogy drágább is).
Ez szinte egyáltalán nem billen, viszont azt már balra. 🙂
KIRÁLY! Kaptam egy fullextrás (6,7M) új motort, (600km volt benne), 2 és fél órára.
Nagyon komoly, testhezálló gépezet, mintha nekem, rám méretezték volna. Kényelmes üléspozíció, minden jól látható, minden pont kéznél, lábnál van, nem kellett keresnem semmit, azonnal megtanultam.
A motor abszolut jóindulatú, barát minden helyzetben, nagyon jó a súlyeloszlása (egy személlyel). Motorerő, nyomaték minden helyzetben éppen elég, nagyon kiváló fékek. Külön tetszett, hogy találtam tág határok között olyan plexiállást, ahol csendes, szélzaj és turbulenciamentes 160-ig… Kifejezetten könnyű vele motorozni, az alacsony súlypont nagyon kellemes kanyarmenetet biztosít (és tényleg reakciómentes, nem billen). A kipufogóhang is tetszik…
A jót könnyű megszokni. (annyira, hogy komoly zavarba jöttem, mikor visszaültem és elindultam a Varával… ez nem vicc!)
Új gép került nálam a lista elejére, tegnaptól ez az etalon!