No persze nem csupán a BMW-s klubba lép be az ember ezzel a motorral, hanem a GS-esek nagy családjának is a tagja lesz. A bevezetőben megfogalmazott kissé szkeptikus kérdésemnek pedig az a hétköznapi oka van, hogy ez a motor semmit nem hordoz magán azokból az értékekből, amelyek miatt oly sokan kedvelik a bajor kétkerekűeket. Nincs Tele- meg Paralever a futóműben, nincs boxermotor, nincs semmi különleges. Van egyetlen henger nem is túl acélos teljesítménnyel, sima telók elöl, közepes rugóutak, átlagos tömeg, elöl is csupán egyetlen féktárcsa… Szóval mitől lenne “klubtag” ez a gép? Vizsgáljuk meg közelebbről!
A bajor gyár 1993-ban jelentette meg az európai piacon az F650 Funduro és Strada modelleket, hogy azoknak is kínáljon BMW motorkerékpárt, akik idegenkednek a boxerektől, vagy egyszerűen csak olcsóbb motorra vágynak. Az évezred-váltáskor dobták piacra a jelentősen felfrissített F650GS és Dakar típusokat (a Strada kivitelt ugyanekkor váltotta az F650CS Scarver), amelyek már injektoros erőforrással rendelkeztek. A Dakar kivitel a 2004-ben tragikus versenybalesetben elhunyt Richard Sainct 1999-es és 2000-es Paris-Dakar győzelmeinek állít emléket, amelyeket az F650RR nyergében ért el.
Az egyhengeresek blokkja az osztrák Rotax-nál készült, mégpedig igencsak szép darabszámban, hiszen a család 2007-es megszüntetéséig világszerte 105’000 darabot értékesítettek. Akkoriban úgy gondolták, hogy a G 650 XCountry, XMoto és XChallenge fogják kiváltani az F-eket, azok azonban nem arattak túlzott piaci sikereket. Így a bajorok elkészítették a sokak által visszasírt egyhengeres F650GS (mert ugye ma már ugyanezen a néven egy teljesen eltérő sorkettes gép kapható) utódját, a teljes kavarodás kedvéért G650GS néven. Az újdonság már 2009 óta kapható az Egyesült Államokban, most, két évvel később pedig megjelent Európában, így hazánkban is.
Hogy kideríthessük, valóban valamilyen újdonságról van-e szó, vagy csupán leporolták a régi F650-est, kerítettünk egy nagyon szép állapotú, 19-es első kerekű, vagyis “sima” F650GS-t, és összehasonlítottuk a 2011-es leszármazottal.
Első ránézésre nagyon kevés eltérés akad a két motor között. Nyilván más a fejidom a lámpával, a műszerfal és a plexi (a kipróbált régi bringán nem annak gyári szélvédője volt, hanem a Dakar változaté), eltérőek az indexek és a kapcsolók. Szélesebbek a gumiabroncsok (10-10 milliméterrel), illetve változtattak a színvilágon: a henger, a váz és a hátsó villa egyaránt feketére van festve. Első nekifutásra ennyi, vagyis nem sok. Kicsit utánajárva megtudhatjuk, hogy a blokk immáron “saját fejlesztés”, és nem a Rotax munkája, és hogy azt 2009 óta a kínai Loncin üzemeiben gyártják, míg a komplett jármű összeszerelése az Aprilia gyáregységéből visszakerült Berlinbe. Tehát egy igazi túlélővel van dolgunk, ideje nyeregbe pattanni és megnézni, hogy viselkedik a legolcsóbb BMW az úton!
Egy hengernek párja nincsen – tartja a mondás. Ténykérdés, hogy vibráció dolgában a szóló cilinderes motorkerékpárok az élen járnak, ami technikailag teljesen érthető. A G650GS beindításakor sem lehet elhitetni senkivel, hogy ez mondjuk egy sornégyes erőforrás. Vibrációja folyamatosan tudtunkra adja a felépítését. A fordulatszám-tartomány egy jó részében ezt nem túl tolakodóan teszi: nagyjából 2500-tól 4500-ig teljesen elviselhető a rezonancia. Ha nagyon leejtjük a fordulatot, és erről elfeledkezve csapjuk oda a gázt, azonnali rettenetes kalapálás a válasz, amely azt jelenti: kapcsolj vissza de iziben! Ha forgatjuk a blokkot, akkor viszont egy magas frekvenciájú rezgés jelenik meg a jármű minden porcikáján; a hátsó ülés környékén különösen intenzíven, így hölgy utasok lehet hogy kérni fogják a magas fordulatszámokat. Mivel az amúgy könnyen kapcsolható, de csupán öt sebességes váltó miatt (jobban mondva a hiányzó hatodiknak hála) már százas tempónál elérjük a 4000-es fordulatot, mondjuk egy autópályás vagy sietős országúti motorozás során a motorba épített hilti mindvégig dolgozik. Ez is alátámasztja azt az ajánlást, miszerint a 90-100 közötti tempó fekszik legjobban a legkisebb GS-nek.
A második oldalon a motor szerethetőbbik oldalával folytatjuk. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Mások azt írták, hogy ez az új változat szépen megy 2500 alatt is – nektek mi a tapasztalatotok? Mert a szövegből nekem az jön le, hogy nem igazán. Mert akkor meg egy az egyben ugyanúgy viselkedik, mint az én 2004-es Scarverem, 2500 alatt jobb nem próbálkozni nála, esetleg első-második fokozatban, finoman, mert határozottan visszaszól érte. Utána pedig ahogy nő a fordulatszám, fokozatosan lehet ráhúzni – 3500 környékén már bármit, bármikor.
Szóval akkor hogyan hangolták a Loncinnál ezt az új motort?
Pontosan ezért hasonlítottuk össze a “régi” F650GS-sel.
Gyakorlati különbség nincs a blokkok között, így valószínűleg semmi eltérés nincs a te motorod és az “új” G650GS viselkedése között (ami a motorkarakterisztikát illeti).
2500 alatt úgy lehet használni, hogy nagyon óvatosan bánsz a gázzal. Ha itt kicsit is többet húzol a kelleténél, jön az ütvefúró. 🙂
A BMW tetszik-nem tetszik presztizs márka és egy ilyen gépen azért nem szívesen látunk ilyen olcsójános megoldásokat.Ami persze nem gond egy teszkó gazdaságos árú motornál,de egy bömösnél elég kínos (egy Michelin csillagos étteremben se ennénk szívesen mirelit kaját).
Ettől persze még lehet jó kis pöfögő.
Tényleg elég Tescosnak néz ki ha nem is Lidlis ez a motor….de hát ennyi pénzér…
A 3,6-os fogyasztás nagyon jó bár csodálkozni nem tudok rajta…viszont az hogy autópálya tempó nem kényelmes vele nagyobb baj mint hogy Loncin blokkos nem Rotax…bár hallottam a Loncinról, nem tudom milyen lehet, de ha bele merik tenni akkor inkább nem vacakkínaizom le….csak nem rombolják le a megbízhatóságukat…
Na ez a másik bajom vele,az ára.Mert az meg nem teszkós.
Pl. a szintén nem az alacsony árképzéséről híres Yamaha az XT660R-t 1.9m alatt adja(sőt,akciósan találni 1.6m-ért is).
A Honda meg az XL700V-t vesztegeti 2m-ért.
Ez a bömös ilyen kiszerelésben 2.2m felett elég meredek.
Egy egyhengeresnél nyilván lesz vibráció. Noha magam a lehető legritkábban vetemedek autópályatempóra, azt kell mondjam, egy tavalyi székesfehérvártól bledig pályázás tapasztalatából, hogy ezen a távon kisebb gondom is nagyobb volt a vibrációnál (messze eltörpült a szélzaj mellett, ami viszont halvány lila gőzöm nincs, mekkora a GS-en…)
Az ára vitán felül túl sok. De ez akkora közhely, szerintem minden új motort irreális áron kínálnak.
“Na ez a másik bajom vele,az ára.Mert az meg nem teszkós.”
Hát nem…de gondolom ők olcsónak szánták, meg BMW szinten gondolták szerintem.
Szerintem klassz kis moci.
Nekem meg van egy GS650G Suzuki-m. Az majdnem ugyanilyen jó!!!
Megpiszkált 50-es robogók fogyasztanak ennyit 🙂
Csak nehogy a kínai (Loncin) motortulajok rákapjanak, hogy márpedig nekik BMW licenszes motorjuk van 🙂
Városban mennyire kezes?
Írtátok hogy az alacsony fordulatokat nem nagyon szereti.