A darabra hagyományosan legkevesebbet termelő, produktumai igényességét tekintve azonban talán a híres négyesből az első helyre sorolható zöld márka most kapcsolódik be a nagy túraendúrók versenyébe. Teszi ezt egy olyan motorral, amely sok műszaki paraméterét tekintve kilóg a mezőnyből. A különlegesség azonban nem biztos, hogy rossz!
A túraendúrók szegmense annak idején a világjáró, vagyis hosszú utazásokra tervezett motorokból született meg. A terepgépeket igyekeztek a komolyabb aszfaltos maratonokhoz igazítani: hosszabb hatótáv, némileg nagyobb teljesítmény, magasabb kényelem és jobb szélvédelem, javított fékrendszer. Azután persze a piac telhetetlensége itt is egy olyan fejlesztési versenybe torkollt, ahol a gyártók egymásra licitálva hozták ki a nagyobbnál nagyobb túraendúrókat. A tömeg növelésével – és mivel ezeket a motorokat egyre inkább aszfalton és egyre kevésbé terepen használták tulajdonosaik – változtak a kerékméretek: általánosan elterjedt a 21-es helyett a 19 colos első abroncs. A lökettérfogat elérte vagy sokszor meghaladta az ezres határt, a gépek tömege gyakran negyed tonna fölé ment.
A tulajdonosok ennek megfelelően már alig mentek le a burkolt utakról. Számos felmérés bizonyította, hogy csak egy-két százalékuk vitte rendesen terepre a gépét. (Egy sima murvás utat, amin bárki végigmegy egy ezresgixerrel is, most ne soroljunk ide.) Ha egyáltalán nem megyünk terepre, nem kell terepgumi sem, viszont annál nagyobb szükség van még jobb tapadásra – innen jött az ötlet, hogy tegyenek a “túraendúrók” alá még aszfaltosabb gumikat. A Ducati kezdte a sort az 1200-es Multistradával: teljesen hagyományos 120-as első és 180-as hátsó abronccsal hozta ki, amelyek egyaránt 17-es átmérőjű ráfokon feszültek. A motor így sokkal használhatóbb lett tempós kanyargászás közben. A hagyományos értékek – amiért oly sokan a terepet kerülők közül ebből a szegmensből választottak motort maguknak – ugyanakkor megmaradtak: kényelmes, egyenes üléspozíció és a hosszabb rugóutak miatti kiemelkedő kényelem.
Ugyanezt az új irányt követte a Kawasaki is, amikor a piac nyomására elkészítette a sikeres 650-es Versys nagytestvérét. Mivel pedig a mai válságos időkben a motortervezés teljesen elfogadott útja lett a meglevő alkatrészek újrafelhasználása, a zöldeknek pedig ebben a méretosztályban nagyon jó soros négyhengeres motorcsaládja van, logikus volt az elgondolás, hogy legyen az új (most már tényleg nagyon idézőjelbe teszem) “túraendúró” is ilyen: keresztbe beépített literes négyhengeres. Sokaknak elsőre szentségtörésnek tűnhet az elgondolás, hiszen ezt az osztályt előbb az egy-, majd a kéthengeres (V- vagy éppen boxer elrendezésű) erőforrások jellemezték. No de úgyis bekopogtak az angolok is egy sorhármassal, mindenki tudta hogy jön a Honda egy V4-essel – akkor nekik miért ne lehetne soros négyes a blokk? Annál is inkább, mert mint korábban írtam, amúgy is mindenki kényelmes túramotornak veszi az ilyen jellegű paripákat. Arra meg éppen nagyon jó egy ilyen motor!
A gyakorlatban a Versys 1000 pontosan azt nyújtja, amit a legoptimistább gondolkodásúak várnak tőle a technikai adatok elolvasása után. A Z1000-ből származó, de mind teljesítményében-, mind nyomatékában gyengébbre hangolt blokk csúcsadatait alacsonyabb fordulatokon adja le, illetve a mért adatait ábrázoló görbék is sokkal teltebbek, mint sportos vérvonalú rokonának. Ezt egyrészt a szívócsövek eltérő kialakításával, másrészt a befecskendezés módosításával érték el a mérnökök. AZ eredmény egy tényleg elképesztően selymesen járó és minden fordulatszámon nagyjából ugyanolyan jól húzó motor. Utóbbi persze így nem igaz, de a vezető mégis így éli meg, hiszen nagyjából alapjárattól teljesen simán veszi a gázt és gyorsul. Csuklás, bizonytalanság vagy megingás sehol, de még a legkisebb mértékben sem érzékelhető. Ha pedig szabadon engedjük a ménest, a magasabb fordulatszámokon igazán vehemensen húz a soros blokk.
Akinek elsőre soknak tűnik a mindennapi motorozáshoz valóban bőségesen elegendő teljesítmény, az a motor üzemmódjai közül a visszafogottabb “L” beállításra váltva eldobhatja a ménes nagyjából negyedét. Ilyenkor tehát szűk 90 lóerő gyorsítja a Versyst – de nem csak kisebb a teljesítmény, hanem a gázkar eltekerésére is finomabban reagál a gép. Magyarul kicsit tompább a gázreakció. Persze ez nem csak betojiaknak hasznos, hiszen rossz tapadási viszonyok között (például szakadó esőben) is kevesebbet dolgoztatjuk a kipörgésgátlót – rá később még visszatérünk -, valamint városban az autók között bujkálva is lényegesen barátságosabb arcát mutatja a motor.
A második oldalon a kényelmet alul és felül is megvizsgáljuk. Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Én Varához szoktam, tudom, ott a géphez választott legcsendesebb sisakkal is picit fárasztó(?) a hosszú utazás a szélzaj, a kivédhetetlen turbulenciák miatt. Annak ellenére, hogy a szél- és esővédelmét nagyon kiválónak tartom.
De ÚJ FOGALMAIM vannak az (aszfaltra tervezett) enduróról!
A nyáron volt alkalmam a Kawasaki Versys 1000 új gépét kipróbálni. Csupa kellemes meglepetés, ez A MOTOR! A Varához képest sokkal könnyebb, sokkal-sokkal erősebb, fürgébb, kezesebb, fordulékonyabb, barátabb, tényleg csak dícsérhetem… Alacsonyabb súlypont és ülésmagasság, 17-es kerekek, CSENDES, szélnyomás és szélzajmentes (de tényleg). Az állítható plexi alsó és felső állásában sincs turbulencia (érthetetlen, de füldugó sem kellett) 150-160-ig próbálva! (ez nekem fontos szempont)
Tele biztonságot szolgáló elektronikákkal, stb, stb… A Z1000SX jól bevált motorja áthangolva, győnyörű hanghatások… (de nem kell az ott meglévő aránylag nagy szélnyomással küzdeni). Nagyon határozott fékrendszer!
Tessék mindenkinek kipróbálni! Nálam telitalálat. (ez lesz a következő motorom nekem mostantól ez az etalon! komolyan, száznál, hatodikban hallani, ahogy a kis elektromos akármik ki-be-átkapcsolnak. minden fordulaton, minden fokozatban és minden sebességnél a véget nem érő bődületes motorerő, eszméletlen gyorsulás… még esőben kell kipróbálnom és ha az esővédelem is jó, jöhet)
A Kawasaki KIVÁLÓ MOTORT alkotott!
A Motorrevü (2012/11) számában, a nálamnál sokkal inkább hozzáértők is egyértelmű győztesnek hozták ki a Versys 1000-est!
1. Kawa Versys 1000 372 (pont az adható 500-ból)
2. Husqvarna Nuda 900R 321
3. Aprilia Dorsoduro 1200 297
A 2012/12-es számot is érdemes tanulmányozni: meglepetés!
Mielőtt megvennéd ezt a vasat, javaslom üljél fel egy sor 4es, vagy 6-os BMW-re:)
Második bekezdés első mondata:
…”produktumai igényességét tekintve azonban talán a híres négyesből az első helyre sorolható zöld márka”…
HA-HA-HA!!
Normális vagy- e?
A sorrend:
Honda és Yamaha utána a
Suzuki, majd leghátul a
Kawasaki.
Ez tény!
A legteljesebb mértékben. A teljes modellpalettát tekintve a Kawasaki messze kiemelkedik a mai japán mezőnyből. Egyetlen motorjukon sem találsz gagyi futóművet vagy látványosan olcsó alkatrészeket. Ez a másik három gyártóról nem mondható el.
Elnézést kérek minden Honda- és Yamaha fanatikustól, de rajongásuknak tíz éve volt alapja – ma nincs. Változott a világ, főleg az elmúlt 3 évben nagyon nagyot. Ha tetszik, ha nem, ez van.
Szentpetike: Mackó az ötödik blokkban pontosan leírta mi a lényeg és az én igényeim evvel egyeznek! (szebben, érthetőbben megfogalmazni nem lehetne) Ezt várom egy géptől, tehát eleve nem is nézegetem a legkülönfélébb kategóriákat (és márkákat), csak az érdeklődés szintjén: soha nem lesz pl. chopperem, sem kétszáz LE, vagy efeletti teljesítményű, sport (-túra), stb. motorom. És igen, a japán technikát kedvelem, szeretem, a sokkal barátibb vételi és fenntartási költségeikkel, mint a híres, nagymultú európai gyártók gépei (Aprilia, BMW, vagy Triumph, stb). Ezért van Varadero, de lassan érik a csere gondolata…
Ennek szerintem fuss neki mégegyszer.
Lásd Z750,ER6 F/N,Ninja 250-300.
Zártszelvény lengővilla,pálcika teleszkóp,úszónyerges fék, néhol igénytelen műanyagok és trehány összeszerelés.
Különböző szemmel nézzük a minőséget. 🙂
Amit te említesz, az az optika. (Annak a kávézó előtt komoly jelentősége van, ez vitathatatlan.) Számomra az a fontos, hogy mit nyújt menet közben. A 300-as Ninja úgy ment Kakucson, mint amit sínen húztak – lehet, hogy vékony a teló és zártszelvény(nek tűnik első ránézésre) a lengővilla, de funkciójában tökéletes. Az ER-6n első futóműve például lehetne jobb, de számomra nagyon elfogadható így is. Számos ellenkező példát tudok mondani a másik három japán gyár palettájáról, amelyekre ugyanez nem igaz.
Nagyon jó példa arra, amit mondani szeretnék a BMW G650GS, amelynek a teleszkója elsőre vajpuhának tűnik, aztán ha elkezdesz keményebben menni vele szerpentinen, kiderül hogy éppen a megfelelő tartományban keményedik progresszíven fel és lesz pont elegendő tartása. Vagy a Harley, ahol elsőre értékelhetetlennek tűnik a futómű (elöl-hátul), menet közben meg nem is érted miért, de tökéletes.
Ez persze csak az én véleményem és az én benyomásaim, éppen az a szép ebben a sportban, hogy neked teljesen más lehet a szempontrendszered, és már végeredményre jutsz ugyanabban a témában.