Robogó. Mi több maxirobogó. A kifejezés önmagában is kétes értékű motoros körökben. Az 50-125 köbös vasak a városi közlekedés, az ingázó járművek igazi alternatívái – gazdaságos üzemeltetés, a dugókat elkerülő kis méret, minden amit az ember a hétköznapi közlekedésben kívánhat. Egy 250-essel már autópályára is kimerészkedhetünk különösebb életveszélyt nem kockáztatva, a 300-400-as vasak pedig már a sportcoupékkal is lépést tartanak a piros lámpánál, illetve a legális sebességi tartományban. A még nagyobb hengerűrtartalom pedig igazi „ööm é bódottá”. Persze egy motoros furcsa szemmel néz ezekre a vasakra, de lássuk be, igazi motoros kevés van – a potenciális vásárlóközönség nagysága elenyésző, ráadásul sokan (már) nem akarják a hagyományos értelemben motorozással járó nyűgöket bevállalni, sokkal kényelmesebb a szög- illetve szíjhajtás gondozásmentességének előnyeit élvezni. Persze ott van még a motorozás élményének kérdése, de ez is egy összetett probléma. Közúton motorozva igazából esélyünk sincs kihasználni egy nagyobb motor képességeit, Európa nyugati felén pedig a gyakori sebességmérés alól nincs kibúvó, manapság már az sem nagyon segít, hogy csak hátul van rendszám a kétkerekűeken.
Ilyen megfontolások szerint a robogók ideális termékek a motorgyártók számára is. Széles vásárlóközönség viszonylag egyszerű műszaki tartalom mellett, amit nem is kell gyakran frissíteni. Ráadásul az egyre nagyobb forgalmú utak, a dráguló üzemanyagárak miatt egyre többen fordulnak a közlekedés ezen formája felé. Nyilván ezt felismerték a BMW-nél is, már évek óta hallani pletykákat a bajorok ilyetén modelljeinek megalkotásáról. A hivatalosan is testet öltött a projektet tavaly láthattuk először, a Concept C egy éve debütált, most pedig megérkeztek a piackész masinák.
A C600Sport és a C650GT az „Urban Mobility” koncepció két alternatív megközelítése, azonos technikai alapokon. Mindkét masinában egy sorkettes, négyütemű, 647 köbcentiméteres erőforrás alakítja az éltető levegő-benzin keveréket mozgási energiává. A kéthengeres erőforrások sokáig a motorozás alappillérét jelentették, azonban van egy komoly hátrányuk: a vibráció. Persze a XXI. században, pláne a bajoroknál ez már nem jelent problémát. A főtengely forgattyúcsapjai 90°-os elékelésűek, a második henger gyújtása 270°-os főtengely-fordulattal követi az elsőt, a vibráció csökkentésében pedig a homlokkerékkel hajtott két kiegyensúlyozó-tengely jelenti az utolsó lépcsőt.
A csúcsteljesítmény 60 lóerő, ami 7500-as fordulatnál mérhető, a 66 newtonméteres nyomatékcsúcs pedig percenkénti 6000-es főtengely-fordulatnál jelentkezik. Ezek a számok a kategóriában figyelemre méltóak, de talán sokkal fontosabb, hogy a CVT váltóval összekapcsolt erőforrás finoman, kiegyensúlyozottan működik. A DOHC vezérlésű motor száraz karteres, a befecskendezőnek, a kifinomult vezérlésnek, a hatékony hűtésnek és a korszerű kipufogórendszernek hála már most teljesíti az Euro 4-es kibocsátási normát. A véghajtásról az alumínium lengőkarba integrált, gondozásmentes olajfürdős lánc gondoskodik.
A precíz német tervezés persze a modellek más pontjain is tetten érhetők. Az 70°-ban előredöntött erőforrás maga is teherviselő elem az acélcsövekből és alumínium elemekből épített hibrid vázban, amelyet a stabilitás és a kezelhetőség figyelembevételével terveztek. A kellően merev váz megfelelő alapot biztosít az élvezetes motorozáshoz, az élményt pedig egy korszerű futómű segíti. Ugyan nyoma sincs a BMW csúcsmodelleken megszokott egyedi megoldásoknak, de a két 40 milliméter átmérőjű fordított teleszkóp, illetve a bal oldalon elhelyezett hátsó rugóstag megfelelő úttartásról gondoskodik – a rugóutak 115 milliméteresek, így azok egy „igazi” motor hasonló adataihoz mérhetők.
Az azonos technikai alapot nézve felmerülhet a kérdés: mi szükség két hasonló változatra. A C650GT formavilágával a legnagyobb BMW-ket idézi, míg a C600Sport egy jóval agilisabb masina képét nyújtja. Bár technikai fundamentumuk azonos, a formavilág mellett végső kidolgozásukban is megmutatkozik a különbség. Az eltérő ülésmagasság (Sport: 810 mm, GT: 780 mm), a felvett testhelyzet, az eltérő ergonómia és a felszereltség élesen elkülöníti a felhasználási területeket. Nyilván mindkettővel lehet ingázni is, viszont beállítottságunknak megfelelően választhatjuk a túramotorokat idéző kényelmet (üléstámla, elektromosan állítható nagyméretű szélvédő plexi, nagyobb rakodótér), vagy az agresszívebb testhelyzetnek megfelelő sportos stílust szerényebb, de praktikusabb megoldásokkal (kisebb, mechanikusan három fokozatban állítható plexi, ötletes csomagtartó).
A motorok kidolgozottsága, a jól átgondolt technika, az igényes részletmegoldások méltóak a bajoroktól megszokott színvonalhoz, így a márka hívei fellélegezhetnek – bár a robogók merőben szokatlanok a BMW palettáján, de a C600Sport és C650GT igényes képviselői, nagykövetei a kék-fehér márkának ebben az új szegmensben. Amennyiben a gépek árát sikerül versenyképes szintre kihozni, a konkurenciának van félnivalója.
(Az angol nyelvű sajtóanyag a részletes leírással, technikai adatokkal ezen a linken érhető el.)
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Figyelem: a galériába nagyméretű(!!!) képeket töltötem fel, a 62 file 152 mega…
Nem vagyok oda a robogókért,de ezt jól összehozta a BMW.
A kerekek viszont lehetnének egy kicsit nagyobbak,főleg a hazai tankcsapdás utak miatt.
Kaján: saját tapasztalataim alapján nagyjából alig van köze a futóműkomfortnak és kerékméretnek egymáshoz. Ez csak egy össznépi tévhit. Példának hirtelen a régi Piaggio Beverly 200 jut eszembe, azon 16-os kerekek vannak és rommá ment rajta a derekam (még Onroad előtti időkben teszteltem), míg pl. az idén kipróbált Honda SW-T600 az ellenkező példa: relatív kis kerekekkel hibátlan kényelmet nyújt.
Rugóstagok kérdése az egész…
Nálam ez a tapasztalat.Mentem pár robógóval és nem hinném,hogy mindegyik kiskerekűn rosszak voltak a rugóstagok.És itt nem csak a menetkényelemről beszélek,mert egy pl.kátyúba belemenve rodeozik a kiskerekű rendesen,a nagykerekű meg átmegy(természetesen nem trágya állagú telóval).