Nehéz feladatot kaptak a hangvillások mérnökei, egy legendát kellett újrateremteniük. Az első XT500 modellből 30 éve elindult sorozat számos fejlesztési állomással rendelkezett, az XT660Z Teneré, az először 750-es, majd később 850-es Super Teneré modellek azonban idővel kikoptak a palettáról, és csak egy szelídebb aszfalt-enduró, a TDM 850-es, majd később 900-as modellek éltek tovább. A modellcsalád mostohagyermeke a TRX850 volt, egy csővázas sporttúra motor, amely Nagy-Britanniában ugyan szép népszerűségnek örvendett, de a konkurens gyártók nagyobb hengerűrtartalmú, V2-es blokkal szerelt motorjai, mint a Suzuki TL1000 és a Honda VTR1000 SP1 megpecsételték a masina sorsát.
A nagyköbcentis endurók körében azonban mára tátongó űr támadt a Yamaha palettáján. Ugyan a BMW R-GS sorozata folyamatos, apró fejlesztésekkel a piacon maradt, a KTM is belépett ebbe a szegmensbe a 990 Advanture-rel, az olaszoknak is volt/van néhány (értékesítési darabszám tekintetében) kevésbé sikeres próbálkozása, az utcai motorok körében megszokott kínálat itt közel sem állt, áll rendelkezésre. A Yamaha két éve lépett piacra a megújított XT660Z Teneré modellel, amely a közepkategóriának tekinthető 600-700 köbcentiméteres szegmensben kínál alternatívát a terepezők számára. A pletykák már akkor elindultak, a kezdeti találgatások a régi-új TDM blokkról azonban hamar átcsaptak egy új, 1200 köbcentiméteres erőforrás köré épített motor irányába. Az elmúlt hónapokban, években a Yamaha ezeket a pletykákat életben tartotta, kiszivárogtatott információk a motor teszteléséről, állítólagos kémfotók és dekoratív koncepció-szobor után végre itt az új modell, amellyel a jelenlegi piacvezetőt kívánják kihívni – bár ezek a motorok ma már a Dakaron nem vehetnek részt.
Igazi újdonságot már csak az apró részletek és a pontos technikai adatok jelentek, hiszen időközben a koncepciót megismerhettük: 1200 köbcentiméteres, sorkettes, kardánhajtásos (óriás) túraenduró. Az egész pontosan 1199 köbcentiméteres, szárazkarteres blokk dupla vezérmű-tengelyes, hengerenként 4 szelepes kialakítású. A nagy hengerűrtartalomra tekintettel hengerenként 2 gyertya gondoskodik a gyújtásról, amely a 270-450 fokos szögenként történik. Az erőforrás egy acél csövekből készült vázba lett beépítve, ami magyarázat lehet a komplett motor magas menetkész tömegére. A felfüggesztés kettő, 43 milliméter csőátmérőjű, teljesen állítható első teleszkópból, valamint egy hátsó központi rugóstagból áll, amelyen a rugóelőfeszítés és a csillapítás szintén állítható. Az égésgázok kettő-az-egybe rendszerű kipufogóba távoznak, amelynek végdobja a motor bal oldalán lett elvezetve. Azért tartom ezt fontosnak megemlíteni, mert a bontott motorról készült képek alapján a mérnökök furcsa mérlegelést végeztek. A kipufogódob, a kardán és a hűtő (!!) a motor bal oldalán kapott helyett, míg az akku és a kipufogórendszer középső szekciója a jobb oldalon található: döntse el mindenki, merre szeretné „eldobni” a motort egy félresikerült manőver után/közben. A gumiválasztás viszonylag könnyű lesz, hiszen a kerekek mérete megegyezik a BMW R1200GS-ével, elöl 110/80-19, hátul 150/70-17-es gumimérettel – az egységes méret nagyobb szabadságot jelent ilyen téren, bár a terepezők valószínűleg jobban örültek volna egy 21-es első keréknek. Az alumínium küllők a kerekek belső oldalán futó két perembe vannak rögzítve, ez az úgynevezett dupla T-szár.
A masina a presztízsmotorok körében ma már kötelezhetőnek nevezhető elektronikus kiegészítőkkel érkezik, a pillangószelepeket elektronikus gázkaron (YCC-T) keresztül vezérelhetjük, kétféle gyújtástérkép kapcsolható (Yamaha D-mode): S-sport módban harapós, míg T-touring módban lágyabb gázreakció érhető el. A motort 3 fokozatban állítható kipörgésgátlóval látták el, a TCS1 módban az elektronika a lehető legjobban próbálja az úttartást biztosítani a kitörés megszüntetésével, a TCS2 mód bizonyos fokú kipörgést megenged, a rendszer harmadik állapotában inaktív, azaz amennyire az egyéb elektronika engedi, szabadon lehet játszani a motorral. Természetesen az ABS is az alapfelszereltség részét képezi, az USB fékrendszer „különlegessége”, hogy az első fék működtetésével a rendszer egyenletesen osztja el a fékerőt az első illetve hátsó fékek között, ami különösen hasznos lehet terepen, szűk fordulókban. A fékek kapcsán meg kell említsem az alapfelszereltség részét képező cikkezett féktárcsákat, melyek a hűtése elméletileg hatékonyabb.
A motorhoz nem bőséges, de a kötelező darabokat magában foglaló gyári kiegészítő-lista áll rendelkezésre: magasabb túraplexi, bukócső, plusz szélterelő plexi elemek, markolatfűtés, kiegészítő reflektorok, alacsonyabb vezetőülés, merev oldal- és hátsódobozok alumíniumból, azokhoz belső táskák, valamint tanktáska és tankpad. Extrának tekinthető a háromféle gyári LED-es irányjelző is. A motort 2010-ben egyébként egy speciális „First Edition” csomaggal lehet megvásárolni, amely tartalmazza a dobozokat, a bukócsövet és a plusz fényszórókat, valamint egy-egy „First Edition” matricát a motor két oldalán. A motorról több információ (így a végleges és pontos ára is) március 8-án várható – néhány hete francia újságírók 15.000 euróra becsülték az új túraenduró árát, ki tudja talán az is egy kiszivárogtatott információ volt.
A következő oldalon található a műszaki táblázat.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Mondjuk ki: a guzzi norge és az r1200rt komoly ellenfelet kapott
Guzzinál inkább a Stelvio, Bmw-nél a GS a konkurencia! Az általad említetteknek inkább az FJR lenne ellenfél, persze ha megújulna.
Vilmo szerintem arra célzott, hogy a Super Teneré inkább aszfaltmotor lett, nem “Gelande Strasse”.
Ezt azért így nem jelenteném ki, meg kell várni, hogy kipróbáljuk. Első blikkre persze hihetjük kevésnek a 190 mm rugóutakat a 261 kilós tömeghez, de menetpróba nélkül ilyenekről – szerintem – botorság nyilatkozni.
Zárójelben jegyzem meg: jött át már mögöttem olyan helyeken R1200RT, hogy ihaj!
Ez egy jó kis túramotor némi terepképességgel. Nem adventure, aminek mondják. A ruf-stuff marad a bmw-nek meg a ktm-nek. Biztos nem gondolja komolyan senki hogy felpakolva 300 kiló fölötti géppel, ezzel a futóművel huzamosabban elhagyja az aszfaltot.. Hogy értő kezekben mire lehet képes egy motor az más téma, attól a többség igen messze van.
maximálisan egyetértek Vilmo! De a GS megpakolva ugyanúgy alakalmatlan a komoly terepre és itt nem az ugratósdira gondoltam. Terepre könnyű motor, 21′-os első kerék, és terepgumi kell, nem terep-aszfalt. Ráadásul egy ilyen motort elfektetni őrültség, terepen meg benne van a pakliban, inkább mint aszfalton.
Az ára magasabbra sikeredett (ha igazak a tippek) mint egy Varaderoé.Ez szerintem nem szerencsés.Ennyiért GS-t kaphat bárki.
A súlya is tekintélyes.
A kardánra fanyalgóknak (LEGO-sok) pedig felhívnám a figyelmélt,hogy EZ IS kardános lett.
Viszont örvendetes,hogy bővült a paletta.És mutatós motort hoztak össze.
hát én nem vagyok tőle elájulva öszinténmegmondva
de nem mondom hogy ez egy rosz motor
majd a tesztekre leszek kíváncsi meg az árára
Nekem tetszik, az árára viszont én is kiváncsi lennék.
Jaaa meg a tesztekre majd
Kevés dologgal lehet olyan hatékonyan elrontani egy motort, mint a nagy tömeggel. Különösen igaz ez olyan motorra, mivel terepen megyünk.
A 261 kilogrammos tömege erős kételyeket ébreszt bennem. Ha már a GS-sel példálózunk itt, az 40 kilóval könnyebb és nem hiszem, hogy a boxer nyújtotta tömegközéppontnál a Yamahájé lejjebb tudna lenni.
Olyan Varaderós előérzetem van, de majd meglátjuk…
Sok szíp csavar fogja a kuplungdeklit XD
A vara futóművénél ez jelentősen jobb lesz, és úgy gondolom, hogy a váz is merevebb…
…persze ha lesz új vara, nyilván majd az lesz a tutibb (valszeg), de egyetértek Danival… …ez varás inkább.
(ha viszont varás, akkor jóeséllyel lehet abban a szegmensben kultuszmotor belőle… ….hozzáteszem: ha a pakolhatóságát jobban megoldják mint a bélyemvénél (gyári adat a terhelhetőségre), akkor beférkőzhet oda is, CSAK: azt nehezen tudom elhinni, hogy aki mondjuk szemez a BMW-vel, vagy netalántán már évek óta tervezi a vételét ezt revidiálná… …visoznt ha most ez bejön úgy ahogy akkor könnyen lehet, hogy 10 év mulva egy utódmodell már eladásban ott lehet ahol a GS… …de hát felesleges jósolgatni.
”10 év mulva egy utódmodell már eladásban ott lehet ahol a GS… “
Kétlem.
A BMW vásárlói elég márkahűek. Nehéz őket meggyőzni egy-két technikai paraméterrel. Pláne, ha azok még el is maradnak a bömösétöl.
Itt jön jól a BMW különcsége. Hosszú BMW-s időszak után nem érzed magad semelyik másik modellen otthonosan.
De próbálj csak meg rábeszélni egy E90 tulajt pl. egy Mazda 6-ra.
Én teljesen mást vártam, főleg az előzetesen szereplő, leginkább a 660-as formavilágát idéző gépet. De ezt meglátva egyből melléraktam egy Vara fényképet..Forma-tömegileg teljesen azonos.. Ülés hasonló, tank a térdkönnyitéssel szinte cserélhető lenne, az oldalkötények szintén, csak kicsit magasabbak. Leginkább a “cicaszem” fejidom zavar.. Vara-DL.. drága, nagyfelületű lámpatestestek egyáltalán nem terepre valók.. na de az egész gép nem..
Van még egy részlet amit sokat néztem..ez a TT keresztmetszetű felni.. Csak ezért ilyen, hogy ne legyen azonos a GS és a Capo külső fűzött felnijével? De egy ilyen felni szinte benyüjti a sarat, koszt.. teljesen tisztíthatatlan.. Hiába centirozgatják ha pár méter alatt begyüjt fél kiló “excentert”.
Kiderült mennyibe is fog kerülni : 4.448.000 Ft.
Két Yamahás dealer oldalán is megnéztem, nem-e rosszul írták. De nem.
Ennyiért szerintem drága, de azért a tesztekre még mindig nagyon kiváncsi lennék. Remélem hamarosan legalább megnézni meglehet majd valamelyik kereskedőnél.