A Gelände és Straße, azaz terep és utcai szavakban gyökeredző “GS” felirat ma több, mint egy típusjelzés. A BMW zászlóshajója egy ikon, egy élő legenda, valami ami annyira népszerű, hogy ötven év múlva erre fogják mondani az emberek, hogy “ilyennel motoroztak az emberek a kétezres évek elején.” Nem is csoda, hogy a bajorok háromszor is megfontolják, hogyan nyúljanak hozzá. Hiszen a recept annyira működik, hogy más gyártók is csak próbálnak szeletet hasítani a motorok legkalandorabbikának sikeréből. Az alapreceptúra természetesen marad: paralever, telelever, kardán szekunder hajtás, boxer motor, asszimetrikus fejlámpa és kellemesen megemelt fizimiska, amitől mindenkinek megbizsereg a mogyorója, aki valaha is maga elé képzelte, hogy átszeli Mongóliát. 2019-ben sem fognak eltéreni ettől, de frissítenek a fekvőhengeresen. Az R1250GS a mostaninál 84 köbcentiméterrel nagyobb hengerűrtartalmű motort, azaz egy 1254 köbcentis blokkot kap. A most kiszivárgott információkat természetesen kezeljétek feltételes módban, hiszen ezeket nem a gyártó közölte, így a valósághoz képest még lehetnek az adatokban eltérések.
A 2019-es R1250GS teljesítménye a hengerűrtartalommal együtt megnövekszik. A korábbi híresztelések még egy 140-150 lóerős boxiról szóltak, ám a kiszivárgott információk szerint ez egy erős túlzás volt. A jelenlegi 92 kilowattos – azaz 123 lóerős – teljesítményt, 100 kW, azaz 134 lóerő válthatja.
Az egységnyi fordulatszámon leadott forgatónyomatékra vonatkozó adatokhoz egyelőre nem jutottunk hozzá. De feltételezhetjük, hogy az eddig megszokott 7’750-es fordulatszám körül leadott csúcson ezen a téren is kövérebb számokkal fogunk találkozni. Ezt még jócskán megbolygathatja, ha az eddigi híresztelések igaznak bizonyulnak és az új R1250GS változó szelepvezérléssel érkezik. Ezt még szintén nem tudjuk, de a korábbi kémfotókon a hengerfej más, mint amilyeneket a jelenlegi modelleken is használnak.
Az új erőforrás persze remek alkalom lenne arra, hogy a bajorok a vázon is változtassanak, de sokkal inkább úgy tűnik, hogy a BMW-nél a lassan járj, tovább élsz mottó alatt dolgoznak. A jelenlegi GS modell 1507 milliméteres tengelytávval büszkélkedhet, az új R1250GS ennél rövidebb lesz, igaz csak egy körömnyivel. Az alapmodell kereken 1500 mm, az Adventure kivitel pedig – a jelenlegivel GSA-val megegyező – 1520 milliméteres tengelytávval érkezik.
A szélességi és ülésmagasság adatok nem változnak. Azonban az új R1250GS halkabb lesz az elődjénél. Ameddig a jelenlegi modell az üvöltőnek nem mondható 92 decibeles hangerővel szól, a jövevény már csak 88 dB-t bocsájt ki magából. Mit jelent ez? Feltételezhetően egy új kipufogórendszert, ami már csak azért is aktuális, mert lebeg a fejünk felett az Euro5 szabályozás. A motor tömege is változik, az alap és a GSA kivitel is egységesen 5 kilogrammot hízik. Tehát az eddigi 244 kg helyett ezentúl 249 kilogrammos tömeget kell terelgetniük az alapváltozat tulajdonosainak és 263 helyett 268 kilogrammot az Adventure változat büszke lovasainak. A tömeggyarapodás valószínűleg az új kipufogónak és – talán – a változó szerepvezérlésnek köszönhető.
Cimkék:
A vasárnapi Osztrák Nagydíj után Scott Redding finoman szólva is elégedetlen volt az Apriliával és ennek hangot is adott. Most mea culpázik.
Elolvasom »A hétvégén, az angliai Evertonban egykerekező világbajnokságot rendeznek azoknak, akik ezen a téren kívánják megmérettetni magukat.
Elolvasom »A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »