A Honda kínálatának egyik komoly pillére a nehézsúlyú krosszmotorjuk a CRF450R. A bivalyerős, könnyű motorban igazi versenytechnika lakozik. Ez is a veszte: nem rendszámozható és felkészületlen rider kezébe nem való. Az átlagember számára tarthatatlan szervízintervallumokról már nem is beszélve. Mindenki kedvenc szárnyas emblémás gyártója ezt nem hagyhatta annyiban. Előállt a CRF450L változattal, amiben az “L” betű a “legal”, azaz rendszámozható, utcai használatra is megfelelő jelzőt takarja. Mindezt úgy, hogy ránézésre könnyen zavarba hozza még a feketeöves motorbuzulátort is, hiszen megszólalásig hasonlít a hardcore tesóra.
Persze, a kipufogó kicsit hosszabb, a titán üzemanyagtartály kicsit nagyobb, de a futómű-geometria vagy a showa rugóstagok ugyanazok. Természetesen a forgalomba helyezéshez szükséges elemek, na és a rendszám hamar lebuktatják a gépet, cserébe viszont sokkal általánosabb felhasználási lehetőségekkel kecsegtet. Például nem kell utánfutóra rakni csak azért, mert a kipécézett terep 25 kilométerrel odébb van.
Mr. M. Uchiyama, a 2019-es CRF450L fejlesztésének projektvezetője a következőképpen foglalta össze a tudnivalókat: „A CRF450L legfőbb erénye, hogy semmihez sem fogható élményt nyújt terepen. Nem véletlenül hasonlít a CRF450R-re – bármilyen akadályt leküzd, és még forgalomba is helyezhető. A koncepció megalkotásakor azt tartottuk szem előtt, hogy a lehető legbarátságosabb legyen, minden szituációban maximális tapadást nyújtson és egyenletesen adja le teljesítményét. És nem utolsó sorban HRC-technikára épül, de nem kell olyan sűrűn karbantartani, mint a versenygépeket.”
A CRF450R 449 köbcentiméteres hajtóműve szolgált kiindulási alapként. A módosításoknak hála csendesebb és simább járású lett. Ennek a finomhangolásnak és az új kipufogórendszernek hála végül sikerült beleszuszakolni a jelenleg hatályos Euro4 normákba. A precízebb működés érdekében a befecskendezést és a gyújtást szabályozó elektronika két oxigénszenzortól kapja jeleket, a motorkompresszió csökkent, a főtengely tömegét pedig megnövelték. Magát a motorerőt hatfokozatú váltó továbbítja a 18”-os hátsó kerékre.
Maga a négyszelepes, Unicam motorkonstrukció nem változott, az alkatrészek többsége azonban igen. Nehezebb lett a főtengely, így 13 %-kal nőtt tehetetlenségi nyomaték, a motor pedig még nyomatékosabbnak és közvetlenebbnek érződik. Emellett módosítottak a szelepnyitási időn, hogy nagyobb tartományban jöjjön a kraft, és a teljesítményleadása is barátságosabbá váljon. Hatfokozatúra cserélték az ötös váltót, hogy egyszerűbb legyen a nagyobb távolságok leküzdése és új motorburkolatokat dolgoztak ki a mérnökök. Átalakították az önindítóként is szolgáló generátort, hogy igazodjon a LED-es világítás igényeihez és alacsony fordulatszámon is hatékonyan töltse az akkumulátort.
A karbantartás nyűgjének minimalizálását annyira komolyan vették a Hondánál, hogy az első nagyszervíz csupán 32’000 kilométer után jön el. Az olajcserét a gyártó szerint elegendő 10’000 kilométerenként megejteni.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »