Na jó, így ebben a formában nem igaz. De szinte senki nem volt rájuk kíváncsi. Pedig olyan fejlesztések voltak köztük, amelyek akár átírhatták volna saját kategóriájuk szabályait. Helyette viszont ők maguk sodródtak perifériára, mert a vevőknek nem kellettek. Jöjjön tíz jobb sorsra érdemes motor – persze a lista megint szubjektív, sokkal több masina bukott el a vásárlók kegyeiért folytatott harcban. (Elég visszagondolni nem régen publikált tíz sikertelen innovációnk listájára.)
A hard endurók és nagy – de verseny-szintű – supermotók osztályát szerette volna felrobbantani az olasz gyártó. Szó szerint forradalomról volt szó, hiszen a kategória összes motorja egy hengeres volt – és azok ma is. Erre jött az Aprilia és kiadott egy 450 és egy igazi vadállat 550 köbcentis sportmotor-párost vadiúj fejlesztésű V2-es erőművekkel! A bonyolult kialakítás és a szó szerint verseny.szintű technológia két ponton bosszulta meg magát – és ezek is vezettek a bukáshoz.
A motor ára magasan felülmúlta a versenytársakét, szerviz-igényessége viszont alul. Ha egy kétütemű blokkban hatezrenként dugót cserélsz, az lehet oké – de egy rendszámos négyüteműben kicsit durva. Mindenesetre örök emlék marad az RXV 5.5 tesztje, amikor is lábon levittük Gyálról Szegedre. Tényleg kár érte – zseniális gép volt!
Emlékeztek erre a vasra? Nem? Nem csoda: 1991 és 1993 között készült, és az utcai supermotok igazi úttörője volt. Az újságírók el voltak ájulva a masina kezelhetőségétől és attól a móka-faktortól, amit a 350 és 600 köbcenti között többféle lökettérfogatú erőforrással kínált gép nyújtott.
Tényleg ekkor és ezzel a motorral jött létre az enduro-felépítésű, ám 17-es első kerékkel szerelt supermoto – az első pionír azonban ebben az esetben nem volt sikeres.
Nagyon érdekes, hogy míg a Suzuki SV650 sikert sikerre halmozott, addig az ő megbízható erőforrásával szerelt olasz “testvérmodell” elbukott. A Cagiva valójában a Ducati Monster 600 ellenfelének szánta – annyira, hogy a valóban időtlen formatervet ugyanaz a Miguel Angel Galuzzi vetette papírra, aki a nagy versenytársat is tervezte. Tehát igazi olasz motor fazonja volt egy japán V2-es megbízhatóságával.
A Cagiva vezetősége a motor piacra dobásakor a Messiást látta benne – azonban nagyon keveset tudtak értékesíteni. Valamilyen oknál fogva szinte minden vevő vagy SV-t, vagy ha már nem azt, akkor Monstert vett. Az első széria 2001 és 2004 között készült, majd kiadták a frissebb változatot, amely még 2007-ig húzta – de a 650-es élete ekkor be is fejeződött. Azt kell mondani, hogy érte is kár…
Kivételesen nem egy megszűnt, hanem egy létező típusról van szó. 2014-ben mutatták be – és ma is lehet kapni. Hogy pontosan mire gondoltak a Hondánál, amikor a forgalmazása mellett döntöttek, azt nem tudjuk. Lehet, hogy csak megfeküdte a kis pocakjukat a szusi. Mindenesetre az NC700 technikájára épülő ultra-futurisztikus motort piacra dobták – igaz, eleve kihirdetett módon korlátozott gyártási darabszámmal.
Vele párhuzamosan jelent meg egyébként az általunk is tesztelt CTX700D, amely ugyanazt a technikát némileg “polgáribb” külsőbe csomagolva kínálta. Így az NM4 valóban csak egyfajta mozirajongó ínyencek magamutogató játékává változott – cserébe exkluzivitása örökre biztosított marad.
Azért nem láttál eddig Bimotákat a listán, mert a kis olasz cég eleve olyan alacsony darabszámmal tervezi típusait, hogy a kis eladási mennyiségek nem számítanak kudarcnak. A V-Due azonban más. 1997-es piacra dobásakor évi 500 példány értékesítését tűzték ki, ráadásul ez volt a cég első saját erőforrással szerelt gépe. A fél literes kétütemű azonban nagyon komoly megbízhatósági bajokkal kezdte pályafutását: a durva olajfolyások alapnak számítottak, de a dugattyútörések is.
Összesen 26 karburátoros és 185 befecskendezős példány készült, amelyek döntő részét a műszaki hibák miatt kénytelenek voltak visszavásárolni! Aztán később – alapos műszaki felújítást követően – egy új cég, a V-Due SRL újra-értékesítette őket. A fennmaradt példányok ma már gyűjtők féltett kincsei.
Jön a lista eleje, az öt éllovas. Ami itt kétes dicsőség… Lapozz!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »