Generációkkal ezelőtt még egyértelmű volt, hogy bármiféle információt könyvekből szerezhetünk meg. Ha kíváncsiak voltunk valamire, elballagtunk a könyvtárba, betértünk egy könyvesboltba és megkerestük az adott témában leginformatívabb kiadványt. Aztán az idő előrehaladtával, a technika fejlődésének hála egyre könnyebbé és gyorsabbá vált a tudás megszerzésének a lehetősége. Az internet és a digitalizáció egyfajta forradalmat indított el, ahol pillanatokon belül naprakésszé válhatunk bármiben, bárhol. A nyomtatott sajtó közönsége egyre csökken, a könyveket lassan kiváltja az e-book és szépen lassan elfelejtjük, milyen érzés kezünkbe venni egy jó olvasmányt, amelyet fizikailag is lapozgathatunk. Jó motoros könyv jelenleg Magyarországon szinte nincs is a boltok polcain.
Régen, ha valaki messzire szeretett volna utazni, keresett egy útikönyvet és tájékozódott. Azonban motorral utazni eléggé speciális küldetés – sokkal több tényezőt kell számításba vennünk, mintha csak felpattannánk a repülőre és A pontban felszállnánk, hogy B pontban nyugodtan és kipihenten leszállhassunk. Ezekhez a különleges körülményekhez különleges irodalom is dukál – ez pedig a magyar nyelvű kínálatot tekintve igencsak szegényes volt ezidáig. Nemrégiben megjelent egy olyan könyv, amely kiváló kalauzként szolgál minden egyes motoros turistának. Ha csak egy könyvet veszel az idén, ez legyen az!
A könyv szerzői nagy névnek számítanak a motoros túrázók köreiben, bizonyára többen is hallottatok már róluk, illetve sokatoknak van személyes, pozitív tapasztalata velük kapcsolatban. Szimcsák Attila és Dobos Zoltán a Rhino Tours lelkes alapítói, akik több évtized és sok-sok százezer kilométer motoros tapasztalatait foglalták össze egy lebilincselő olvasmányban. Nem túlzok abban, hogy lebilincselő, ugyanis a páromtól már kismilliószor megkaptam a feddést, hogy én sosem olvasok. Ez persze nem teljesen igaz, úgy érti, hogy könyvet nem olvasok. Sajnos vagy sem, nyomtatott könyv már tényleg régen volt a kezemben kikapcsolódási célból – leginkább online sajtót lapozgatok, papíralapú olvasmányból főleg motoros magazinok kerülnek a kezeim közé.
Aztán jött egy telefon: megjelent egy új könyv, a Motoros túrázás – kalandok Európa útjain címmel. Van-e kedvem elolvasni? Már hogyne volna, legalább egy darabig nem hányhatja a szememre senki, hogy sosem olvasok könyvet! Nem sokkal később már a kezemben is tartottam a Túramotorosok kézikönyveként is titulált kiadványt és belelapoztam. Először csak gyorsan átfutottam, mégis milyen a koncepció. Ezt követően viszont neki is kezdtem és órákkal később eszméltem rá, hogy bizony még mindig olvasom és még mindig nem untam rá.
A kézikönyv jól tematizált, a motorosok által közkedvelt és vágyott helyeket sorakoztatja fel. Az osztrák Alpok látványútjai, a Dolomitok legszebb hágói, Görögország legendás helyei, a mindig meleg Portugália és Spanyolország, a varázslatos Montenegró és a kiszámíthatatlan Balkán mind megtalálható benne. Természetesen az évek tapasztalatait felsorakoztatva és összegyúrva egyfajta kisokossá gyúrva az adott tájegységről. Bónuszként még egy téli motoros szán túráról is olvashatunk. Ez főként azoknak lesz érdekes, akik minden télen szenvednek az elvonási tünetektől (tehát minden motorosnak). Egy kiadós motoros szán túra Erdélyben mindig csillapíthatja a motor hiánya miatt keletkező téli depressziót.
Sokan unalmasnak találják a nyers útleírásokat, őket megnyugtatom, ez nem az a jellegű írás. Rendkívül olvasmányos módon sikerült megfogalmazniuk a szerzőknek a tudnivalókat és nem csak egy adott év adott túrájának okosságait vetették papírra, hanem az évek alatt összegyűlt tapasztalatokat olvashatjuk egy-egy tájegységnél.
A könyv második felében túramotorosok számára nélkülözhetetlen tippekről és tudnivalókról olvashatunk. Rutinos túrázóként persze mindenki számára lesz olyan dolog, amelyet megmosolyog, de gondoljunk csak bele! Kezdőként milyen nagy segítség lett volna egy efféle általános összefoglalót olvasni! Számos kellemetlenségtől kímélhettük volna meg magunkat, ha valaki mesél róla és nem a saját bőrünkön kell megtapasztalni. Mert az okos ember más kárán tanul, a buta a sajátján sem.
Közösségi oldalakon állandóan visszatérő téma, amely nehézséget okoz a kezdő túrázóknak. Miféle ruházatot viseljünk, milyen az ideális túramotor, melyik kiegészítő elengedhetetlen egy túra során, melyik kütyü hasznos és mi az, amely csak hátráltat és bosszúságot okoz? És végül, de nem utolsó sorban, a biztosítások, amelyek az embert és a technikát segítik, ha már megtörtént a baj. Ezekről a témákról mind szó esik egy-egy fejezet erejéig, amelyben a szerzők alaposan kivesézik a tudnivalókat. Az évek során számos olyan helyzetbe keveredtek, amelyet most megosztanak az olvasókkal, akik ezt a tudást felhasználva már nagyobb biztonsággal vághatnak neki a saját túráiknak.
Mint említettem, az iromány szinte olvastatja magát és fejezetről fejezetre saját magunk is átélhetjük a túramotorozás szépségeit és nehézségeit egyaránt. A kiadványt gyönyörű fényképekkel illusztrálták, ezzel is könnyedebbé téve az olvasást. Rendkívül igényes könyvről van szó, amelyet jó szívvel ajánlok mindenkinek. Azoknak, akik még csak most kóstolnának bele a túramotorozásba, de azoknak is, akik évek óta róják a szebbnél szebb látványutakat. Hasznos tapasztalatok és gyakorlati tanácsok mindig jól jönnek és ez a könyv olyan könnyed, mintha csak egy esti sör mellett számolnánk be egymásnak az élményeinkről. Ha felkeltette az érdeklődésedet a kiadvány, akkor itt bővebb információt találhatsz róla, de meg is rendelheted. A könyv ára 3’990 forint, amely kimondottan kedvező ahhoz képest, amennyi élményt és tudást kapunk cserébe – ráadásul rendkívül igényes és kívánatos formában. Jó szórakozást hozzá nektek is!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »