A bukósisakokat többféleképpen össze lehet hasonlítani. Nyilván a zajkomfortot és a viselési kényelmet mindenkinek magának kell eldöntenie, hiszen annyiféle fejforma és motorkerékpár-szélvédelem van, hogy mindenhova és mindenkinek jó bukó nem létezik. A fizikai védelmi képesség már objektívebb terület: hogy mennyire merev egy héjszerkezet, azt kiforrott módszertannal lehet letesztelni. Ebben a módszertanban ezidáig nem szerepelt a géppuska, mint vizsgálati szempont. Viszont most erről is kapunk egy kis képet…
De kezdjük az elejéről! A sisak életmentő funkcióját két módon éri el. Egyrészt a szemre kőkeménynek tűnő, valójában azonban deformálódásra képes külső héj – ez lehet műanyagból, vagy különféle (leggyakrabban üvegszállal és/vagy karbonnal) erősített, úgynevezett kompozit anyagokból. Így a héj merevségét illetően is számos szintet különböztetünk meg. Ezt szemlélteti első videónk, ahol egy orosz úriember viszonylag primitív, ám annál látványosabb módszerrel szemlélteti a gagyi és a minőségi bukó közti eltérést.
A merev héj azonban csak a védelem első vonala. Mögötte található ugyanis az EPS betűszóval meghatározott energiaelnyelő zóna, amely az esetlegesen pont- vagy élszerű becsapódási energiát (mondjuk a járdaszegély éle) hivatott eloszlatni koponyánkon. Amennyiben ugyanis fejünk is egy kis területen kapja meg az ütést, sokkal nagyobb a maradandó sérülés kockázata, mint amikor az egy nagyobb felületen oszlik el. Már ezt a szempontot is figyelembe veszi a fenti filmmel ellentétben nemzetközileg is elismert SHARP teszt. Egy rövid filmecskében ezt is megmutatjuk – aki nem tud angolul, az is szemléletes képet kap a laboratóriumi vizsgálati módszerekről.
Végezetül következzen fő témánk: a laborteszteken megfelelő minősítést szerzett motoros fejvédő eszközök vajon mit érnek egy géppuska lövedéke ellen? Ez is kiderül egy friss videóból, amelyet Edwin Sarkissian töltött fel saját Youtube csatornájára. Ezen hat darab olcsó, de DOT minősítéssel rendelkező bukósisakot tesztel le. Nem kalapács vagy présgép, hanem egy Serbu BFG-50 A .50 kaliberes lövedéke ellen. Az elején el is mondja, hogy “normál” töltényt használ, tehát semmilyen páncéltörő lövedékről nincs szó. Na nézzük!
Látványos, mi? Persze életszerűségről szó nincs, és aki minimálisan is otthonosan mozog a lőfegyverek világában, az pontosan tudta a végeredményt. De akkor is jópofa megnézni, mennyire ruppót nem ér a hatodik sisak szerkezete sem az immáron keresztbe fordult és oldalirányban “közlekedő” lövedékkel szemben. Úgyhogy ha egy ilyen csúzlival látsz feltűnni valakit az út mellett, nagyon gyorsan tűnj el a helyszínről és ne bízz a sisakodban!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »