Amikor az első technikai információk napvilágot láttak a legújabb generációs boxer erőforrásról, sokan csalódottak voltak, hogy oda a jól megszokott lég-olaj hűtéses technika, amely sok évtizeden át bizonyította megbízhatóságát. Ugyanakkor nehezen értettük, hova dugták el ilyen ügyesen a mérnökök a vízhűtőt, hiszen első pillantásra azt nem is lehet észrevenni a 2013-as R1200GS-re nézve.
Azután kiderült, hogy a BMW legújabb erőforrása nem lett teljesen vízhűtéses (vagyis a hengereken látható hűtőbordák sem pusztán optikai céllal vannak ott, mint sok más motorkerékpár-erőforrásnál), hanem a hűtési rendszer összetett. Kisebb részben a folyékony hűtőközeg (csak már nem olaj), de nagyrészt még mindig a levegő vezeti el a keletkezett hőt. Az alábbi videóból egyértelműen kiderül, hogyan is épül fel és működik a “vizesboxer”:
Ezek után valóban azt kell mondani: nem semmi munkát végeztek a tervezők! Elképesztően kompakt az olajos csúszókuplunggal és a váltóval egybeépített erőforrás, amelyben csak a fontos részeket hűti a folyadékközeg. Mint már régóta tudjuk, a befecskendezés helye a hengerek tetejére került, így megváltozott az üzemanyag- és gázáramlés iránya is – minden sokkal hatékonyabb lett. Már csak egy dolog van hátra: a puding próbája, vagyis hogy személyesen is meggyőződjünk róla: hogyan muzsikál az életben is ez a motor. De csak kitavaszodik már nemsokára…
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »