A Yamaha 2009-es modellévű R1-ese egy Rossi nevével fémjelzett fejlesztést vitt az utcákra: hétköznapi motorosok számára is elérhető lett a keresztsíkú főtengely. Persze nem a Yamahánál találták fel ezt az elrendezést, az amerikai V8-as autómotorokban már régen használnak ilyen elékelésű főtengelyt. Hasonlóan, a Honda 2010-ben, a VFR1200FD-ben piacra dobott DCT, azaz duplakuplungos váltója ugyan első a szériamotorok között, de azt már az 1980-as években elkezdte fejleszteni a Porsche Doppelkupplungsgetriebe névvel. A gépkocsikban, motorokban alkalmazott erőátviteli berendezések jelenlegi csimborasszója azonban nem a legmodernebb ilyen berendezés.
Az Xtrac egy kis mérnökintézet Nagy-Britanniából, számos autós versenysorozatban érdekeltek üzleti partnereik révén. Az angolok még decemberben mutatták be egy németországi konferencián legújabb fejlesztésüket, az „Azonnali Fokozatváltó Rendszert” (Instantaneous Gearchange System – IGS). A két éven át fejlesztett, és különböző versenysorozatokban kipróbált váltó racsnis fogaskereket tartalmaz, a megoldás lehetővé teszi, hogy egyszerre két fogaskerékpár is kapcsolható legyen, bár ilyen állapotban is csak az egyik pár gondoskodik a tényleges hajtásról. Az IGS előnye a DCT-vel szemben a kompaktabb kialakítás, a kisebb tömeg és az olcsóbb előállíthatóság a duplakuplungos váltó előnyeinek megtartása mellett. Ezek a tulajdonságok az új váltót ideálissá teszik a motorkerékpárok számára is.
Ugyan világunkban az új technológiák alkalmazása felgyorsult, azonban mégsem valószínű, hogy egyhamar találkozhatunk ezzel a váltóval kétkerekű masinákon. A fejlesztés egyelőre nem tekinthető kiforrottnak, a Honda éppen csak bemutatta a DCT váltót, a Yamaha kapcsán még csak a fejlesztésekről szóló pletykákról olvashattuk. Ezeknek a befektetéseknek előbb még meg kell térülni, s csak azután jöhet szóba egy újabb technológia alkalmazása…
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »