Napjainkban az angol mérnöki cégek, ha nem is dominálnak, de – néha szürke eminenciásként – jelentős szerepet játszanak a technikai kutatás-fejlesztés terén. S bár a britek számos elévülhetetlen találmánnyal járultak hozzá a gépek fejlődéséhez, van egy legalább ennyire jelentős nemzet, amelynek mérnökei precizitásukkal, innovatív ötleteikkel vívták ki a benzinvérűek tiszteletét, munkájukkal pedig sok esetben megalapozták jelenleg ismert világunk technikáját: ők „A németek”. Belsőégésű motorokkal már a XIX. században második felében kísérleteztek szerte Európában, mégis a fejlesztéseknek többek között Karl F. Benz 1896-os V-motorról szóló szabadalma adott egy hatalmas lökést. Az elmúlt több mint száz évben számtalan újabb konfiguráció született, a motorok hatékonyságát illetve teljesítményét megszámlálhatatlan módon javították. Ugyan egyes vélemények szerint a belsőégésű motorok terén a II. világháború végig mindent feltaláltak, amit lehetett, mégis a fosszilis energiahordozók tartalékainak apadása ellenére is mind a mai napig ezek az erőforrások a meghatározók mindennapi életünkben.
Ezekre az erőforrásokra alapozva számtalan, gyakran a történelem süllyesztőjében már eltűnt gyártó gépjárműveit vehették meg, és használhatták az emberek. A viharos XX. század nem kímélte a német cégeket sem: a háborúk, az átalakuló piac változó igényei, a pénzügyi nehézségek és számos más tényező hatása miatt mára legendaként emlegetett vállalatok is megszűntek. Nemrégiben egy német mérnökcsoport egy új német motor megjelenését jelentette be. Az újságírók hathatós munkájának köszönhetően már május végén felmerült a Horex neve, a csoport erre válaszul még az előzetes információk között indított egy szavazást. Közel 11.000 voksoló közül 56% várta a Horex nevet, bő 12% az MZ-re szavazott, az Audi-VW-Porsche csapat pedig összesen majd’ 16%-ot gyűjtött. Figyelemre méltó volt a Zündapp és a Münch 7% körüli eredménye is. Mint az tegnap este bebizonyosodott, a szervezet a Horex márka felélesztése mellett döntött, bár ebben biztosan szerepet játszott a jogok megvásárlásának költsége is.
Horex Regina 350, 1952-ből
A Horex története 1920-ban kezdődött, Fritz Kleemann egy 63 köbcentiméteres, 1 lóerős „Gnom” elnevezésű (szó szerint!) segédmotorjával, amelyet biciklikre szereltek. A ’20-as, ’30-as években számos egy- illetve kéthengeres motorkerékpár megépítése és gyártása után a cég a világháborúban szüneteltette a civil járművek előállítását. A vállalat 1948-ban indult újra, dízelmotorok és aggregátok készítése volt ekkor a profil. 1949 decemberében azután beindult a Regina gyártása, amelyből csak 1950-ben 18.600 darab készült. A Regina későbbi változatainak és az újabb, Imperator modellek után a motorkerékpárok gyártása 1955-ban megszűnt, 1960-ig csak robogókat gyártottak, valamint a Daimler-Benz csoport számára készítettek alkatrészeket. A Horexet a tetszhalálból egy lelkes mérnöki csoport idén támasztotta, támasztja fel a legendás márkához, és a német mérnöki hagyományokhoz méltó termékkel.
A prototípus egy felszínes pillantás után felejthetőnek tűnik, egy németesen „sarkos”, csupasz motor. Ha azonban a részleteket kezdjük vizsgálni, s utána értékeljük az egész masinát, a kép nem csupán árnyalt, hanem radikálisan megváltozik. A motor megjelenését tekintve a csupasz motorok népes családját bővíti, s mint azt az elmúlt évek modelljeit áttekintve tudjuk, egy ilyet alkotni nem is olyan könnyű feladat. A szokásos technikai követelmények mellett a csomagot egy lényegi alkatrészeket megmutató, ugyanakkor diszkrét, a szükséges egyéb kiegészítőket elrejtő formában kell ötvözni – a kis méret miatt ezek a követelmények igencsak ellentmondóak. Ha finomítjuk a legújabb kétkerekű besorolását, akárcsak megalkotói, roadsternek nevezhetjük, ami ugyan jól hangzik, de különösen a motorok terén kissé nehezen megfogható. Definiáljuk ezt a kategóriát sportos, ugyanakkor nem kirívóan nagy teljesítményű (jelen esetben nem ez a helyzet…), kényelmes, jól kezelhető élménymotorként. Valami azonban még szükséges ehhez a definícióhoz, ez pedig a különlegesség. Ezt adhatja a kis példányszám, az egyediség, valamint (mint esetünkben is) a technika maga. A VR6-os erőforrás, amelyet a Horex szabalommal is véd, s amely jelenleg a kétkerekűek világában egyedülálló.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Adja az úr, hogy ne Mázló-i legyen a dolog….
Mostanában zavaróvá már vált a szokásom, hogy MINDENT megvizsgálok pro és kontra:
Valóban egy technikai csemege ez a VR6, más motorban nincs ilyen. A régi-új V4-esek, a crossplane R1 mellett egy újabb szintje a kétkerekűekbe épített csúctechnikának. Egy új motor érkezése is örvendetes, főleg a 2008-2009-es esmények után.
Ugyanakkor kinek van valóban szüksége egy 175+ lovas vasra, miért kell ehhez egyedi konstrukció, amikor ezt ma már egy sornégyes 1000-es is tudja. A gépsárkány ráadasul baromi nehéz és drága. A 20000 €-os ár nem teszi tömegmotorrá, és ilyen ár mellett nem szempont, de egy szelepellenőrzés/állítás idő és/vagy anyagi költsége is jelentős. Ja és az 50mm-es rugóút nevetséges: ezt bizony a német utakra tervezték…
Mindenesetre “sunáznám”.
“Ugyanakkor kinek van valóban szüksége egy 175+ lovas vasra,”
Kinek van valóban szüksége egy 75+ lovas vasra?
Szvsz huszonpár lóval is lehet élvezeteset motorozni, a többi, csak az egónkat hízlalja.
“ miért kell ehhez egyedi konstrukció, amikor ezt ma már egy sornégyes 1000-es is tudja.”
Nana! Azért megnézném én azt az ezres sornégyest, amely ilyen nyomatékgörbét produkál, mint ez.
Bár az adatok még nem ismertek, de meg lennék lepve, ha hullámosab lenne az a görbe, mint egy ping pong asztal..
“A gépsárkány ráadasul baromi nehéz és drága. A 20000 €-os ár nem teszi tömegmotorrá,”
Ezért lesz majd olyan sikeres! (feltételezhetöen) 🙂
“egy szelepellenőrzés/állítás idő és/vagy anyagi költsége is jelentős.”
Gyanítom emelötökés a kicsike. ´De végül is mindegy. Viszont – ha jól számolom – pont 50 százalékkal van benne több szelep, mint egy sornégyesben, vagy 0 százalékkal, mint a Concept 6-ban.
Nem hinném, hogy ez emelné meg olyan brutális mértékben a fentartási költséget.
Inkább a mindig rendelkezésre álló brutális nyomaték hatása érdekelne a hátsó gumi élettartamára nézve.. 🙂
Amúgy meg:
Kéne! Kéne! Kéne! Kéne!Kéne! Kéne! Kéne! Kéne!Kéne! Kéne! Kéne! Kéne!Kéne! Kéne! Kéne! Kéne!
Vegyél nekem egy ilyet!
Lécci! Lécci! Lécci!
Igérem jó leszek!
nekem tetszik, letisztult szép motor. Az erőforrás is nagyszerű.
Ha lenne sok-sok pénzem akkor vennék majd ilyet is. De sajnos nem lesz
Sztem a szelepek száma és karbantartás igény nincs egyenes arányban. Legalábbis a vezérlés még elég erősen beleszól a dolgokba.
VÖ: 20 szelepes DOHC Yamahák vs. 16 szelepes VTEC-es DOHC VFR. Ez a TOHC még tartogathat meglepetéseket…
Ja és nem, nem adok VR6-ot. Megtartom magamnak.
Persze, de én azt vettem alapul, hogy “csak” egy sima emelőtőkés vezérműje van..
Persze lehet más is, és akkor nagyon nem így van.
Pl. ha hidrotőkés, akkor meg egyrészt motoron újabb különlegesség, másrészt magasról tojik a szelepállításra.
A VW VR6-osai hidrotőkések voltak. Az alap és az FSI változatok is. Mereng-mereng-mereng. Erre nem mondtak még semmit, de amilyen “forradalmi” jellege van 2keréken, simán el tudom képzelni, hogy ez is az.
De majd kiderül… Addig (is) csorgathatjuk a nyálunk… 😀
Hát barátaim egy pár dolgot befigyeltetek.
TeeJay, nem a rugóútja 50mm hanem a telószárak belsőcsöve.
azonkívül a leírás is hibádzik, az utánfutás adataként megadott 120/130mm az a rugóutak hossza.
Tetszik az innovációja, nagyon rendben lesz ez a konstrukció.
A karbantartási költségei, kb annyira fogják érdekelni a vevőkörét, mint a Maybach tulajokat a kocsijuk fogyasztása……
70 kilóval nehezebb mint a nagy monszta. No comment. Szeretettel várjuk az első 3 mázsa fölötti v8-as nakedet ami hamarabb fogyaszt el egy gumit mint egy tank üzemanyagot.
Igen, tegnap délelőtt már javítottam az adatok között (francos germán nyelv).