Útvonal: Mojkovac- Podgorica- Hani i Hoti- Skhoder- Ulcinj- Bar- Buljanica
A túrabeszámoló első és második része itt olvasható.
Az éjszaka teljes nyugalomban telik. Hajnalban, pirkadat környékén már ébren vagyok. Térképnézegetéssel, GPS birizgálással múlatom az időt, az ágyban lustálkodva. Lehet úgy hat óra, mikor elindulok egyet sétálni. Majd olyat teszek, amire kb. 20 éve nem volt példa: kocogok vagy 20 percet. Nem mondom, a szálloda portása elég ijedt arcot vág, amikor meglát. Talán egy vizihulla látványa válthat ki belőle még ilyen reakciót, mint az én ziháló és céklaszínű száztíz kilóm.
A reggelinél találkozunk útitársainkkal. Edit szerencsére kiheverte a kávé borzalmait, de akkor is látszik rajtuk, valami itt nem stimmel. Hát persze, megint ők nyerték meg a szórakoztatóiparos oldalát a hotelnek. Este ugyan felszűrődött hozzánk is valami távoli zene, de nem tulajdonítottunk neki túl nagy jelentőséget. Ha mi egyszer elalszunk, történhet bármi, nem ébredünk fel egykönnyen. Nem így ők! Már megint kialvatlanok. A buli helyszíne pont az ő ablakuk alatt volt, gondolom az ablakokat kinyitották, így elrontva pihenésüket.
A reggeli szolid, de lényegesen jobb, mint a tegnapi időutazásos menü volt. Akadtak ugyan nyelvi nehézségek, de ezen nem akadtunk fenn, végül ettük, amit kaptunk.
A főváros nem érdemel többet egy kurta sornál. Kicsit koszos, kicsit zsúfolt, kicsit jellegtelen. Ezzel azt hiszem mindent el is mondtam róla.
Innen már Albánia a cél. Néha furcsán nézem a navigációt, mert „Mohabá” szerint főúton gurulunk, de néhol olyan keskeny, hogy két kamion találkozása komoly fennakadást okoz a forgalomban.
Jobbra tőlünk újból és újból előtűnik a Skodera tó, amit nemzetközileg is ismert madárvédelmi területként tartanak számon. Találkozunk is cseh természetkedvelők buszra való csoportjával a határátkelőnél.
A határon lévő büfében megiszom életem eddigi legdrágább 2 decis kóláját (2 euró!), majd a szokásos, hivatalnoki pennarágást követően már Albániában zakatolunk tovább.
Az a rövid idő, amit ebben a számunkra egzotikus országban eltöltünk, pont arra elég, hogy rájöhessünk: olyan változatos, sokszínű, kettősségekkel teli világba csöppentünk, amely megérne egy tartalmasabb elmélyülést.
A földrajzi környezet, a városokon kívüli szagok, a növényzet csodálatos. Az emberek mosolyognak, közvetlenek. Megállunk egy kútnál kicsit pihegni az árnyékban, mert pokoli a kánikula. A kutasok kint ülnek, beszélgetnek, üvöltetik a rádiót, majd mikor meglátják nálam a kamerát, kérik, hogy videózzam le őket is, majd bohóckodnak kicsit a kamerának. Mint egy időutazás!
Skhoder városában újabb gyöngyszem. Robogós fiatalember, full gázon szemben a forgalommal, sms-t ír úgy, hogy közben a szemét még véletlenül sem emeli fel telefonja kijelzőjéről! Vigyáznak rá az autósok. A sávok, a lámpák, a táblák egyébként is csak ajánlatként szerepelhetnek a helyi közlekedésrendészetben, megy mindenki, amerre lát!
Célba vesszük Ulcinj-t, az ország legdélebbi üdülővárosát. Egy beláthatatlan kanyarban kis híján mindketten elütünk egy ácsorgó szamarat, de szerencsére megússzuk. Leparkolunk a tengerparti sétányon és beülünk ebédelni egy szimpatikus, tengerre néző kerthelységbe.
Ismét kiderül, hogy milyen kicsi a világ. Miközben beszélgetek a séffel, feltűnik kiváló német kiejtése. Kérdésemre elmeséli, hogy ez egy új étterem, eddig Dortmundban főzött a Pfefferkorn nevű színvonalas helyen vagy 12 évig. Nagyot néz, amikor közlöm vele, hogy akkor bizony én már többször ettem a főztjéből, lévén az ottani, évenkénti vadászati kiállítás alkalmával sokszor meglátogattuk a helyet, első sorban kiváló konyhája miatt. Mikor felemlegetem neki a fantasztikus félkilós steak-et amit ott adnak, szabályosan elérzékenyül.
Tovább gurulva Észak felé, Bar és Petrovac között találunk egy kempinget. Viszonylag tiszta és rendezett, úgy döntünk, maradunk. Végre előbányászhatjuk sátrunkat és egyéb felszereléseinket. Közben magyar szót hallunk. Kiderül, hogy sok vajdasági honfitársunk keresi errefelé a boldogulását. Egy konzerv-vacsora után sétálunk kicsit a tenger partján, majd a gazdátlanná vált napozóágyakon üldögélve beszélgetünk a telihold fényénél. Távolabb szinte folyamatosan villámlik, reméljük, hogy kikerül bennünket.
Folytatása következik!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Gratulalok, szep tura lehetett, nagyon jo a beszamolo. Legkozelebb, ha majd arra jartok (vagy barki mas!) szanjon tobb idot Albaniara. Mi nyaron bejartuk az orszagot 3 helyet feltetlenul ajanlani tudok:
1. Theth (az orszag eszaki reszeben, csodalatos hegyek kozott talalhato kis falucska, kempingezesi lehetoseggel – az ut Koplikbol egy hagon vezet at, terepjaro ajanlott, bar mi kisautoval is jarhato). Sziklaszirtek, hatalmas sziklafalak, tengerszemek, igazi kiranduloparadicsom. Sajnos mas eszaki hegyek kozti telepules utak hianyaban kevesbe megkozelitheto, de itt fedezhetjuk fel az igazi alban hagyomanyokat-embereket-eletet.
2. Ksamil udulotelepules, es a kozeli (nagyon kozeli – uszva megkozelitheto) szigetek a pihenni vagyoknak
3. Titkos tipp: Sarande-tol eszakra a tengerparton Lukove falucskabol lemenni a tengerpartra. Abrazios barlangok, sziklas part, helyenkent homokos-kavicsos kis oblocskekkel, gyakori latogatok a delfinek. Akik kerulik a tengerparti tomeget itt egyedul lehetnek.
Köszi a tippeket!
Mi is arra jutottunk, hogy ez a kóstoló csak arra volt elég, hogy jól felcsigázza az érdeklődésünket az ország iránt.
Már alakulgat egy későbbi törökországi út terve, amelyben teljesen átgurulnánk Albániát, szánva rá pár teljes napot.
Idén mi is Skhoderig jutottunk. De mindenképpen megyünk vissza, egy hosszabb déli túra keretében szeretnénk legalább 2-3 napot eltölteni Albániában.
Úgyhogy nagyon köszönjük a tippeket!
Hali!
Gondoltam kifejezem gratulációm az úthoz!
Albánia tényleg elég szép és érdekes ország ahhoz, hogy több kanyart menjen az ember arra felé. Nekem az északi rész (Theth és környéke) még kimaradt, de jövőre pótolom. Igaz ide többet gondolok 2-3 napnál…
További széles utat!
Mi múlt év májusában voltunk Albániában. Öt napot töltöttünk az országban, és nagyon pozitív tapasztalatokat szereztünk.
Montenegró felől érkeztünk és a Shkoder – Puke – Kukes – Peshkopi – Burrel – Durres – Vlora – Llogara – Dhermi – Lukova – Saranda – Butrinti – Gjirokaster – Tepelena – Permet – Leskovik – Korce – Ohrid tó – Macedonia… útvonalat jártuk be.
Kétszer vadkemingeztünk (északon a hegyekben és Dhermi után egy öbölben) előtt és kétszer panzióban aludtunk (Peshkopiban és Sarandaban).
Fantasztikus helyek vannak, de sokat még nem láttunk, így idén is megyünk egy 10 naposra.
Az Albán Alpokban Boga és Theth környéke, majd keletebbre Frierza – Bajram Curri – Valbona, majd a hegyek között dél felé a Lurai tengerszemek … Berat – Osum kanyon és a tengerpart lesz a cél.