Valentino Rnie hozta el nekem a tesztmotort, és nem éppen áradozott, amikor a kulcsot a kezembe nyomta. Így kissé megijedtem, hogy tévedés volt részemről, amikor a VTR tesztelésére jelentkeztem két kézzel, de bíztam abban, hogy rnie-nél csak az a gond, hogy melegében ült át a CBR1000RR-ről, ami után könnyen tud csalódássá válni bármilyen motor.
Hogy őszinte legyek, nagy elvárásaim azért nem voltak, valami kis varrógépre gondoltam én is, amit majd udvariasságból nem húzunk le, nehogy nagyarcnak gondoljanak bennünket az olvasók. A meglepetés igazándiból már akkor kezdődött, amikor még csak az ablakom alá gördült a motor, hiszen a 250 köbcentit meghazudtolóan markáns V2-es röfögést hallottam. Aztán amikor ráültem, megint felerősödött bennem az aggodalom, hogy jól bevásároltam magamnak ezzel a tesztmotorral így év végére. Kicsinek tűnt, amolyan játékmotornak, amivel az ember elbiciklizget, ha nincs más.
Aztán elugrottam vele valahova, és minden negatív előítéletem szertefoszlott, ha nem is egy perc alatt, de mire kiértem a Pilisbe, már egyértelműen. Az első ami megdöbbentett, a motor ereje volt. Hétezer alatt normálisan el lehet vele járni, a motorhang ha nem is öblös, de egyértelműen egy potens V2-esé. Ha menni akarunk vele, akkor persze forgatni kell, de 7000 felett megindul, mint a golyó. Ezt úgy kell érteni, hogy városban lehet kimondottan „állatkodva” közlekedni, 100 kilométer/óráig nem hiszem, hogy WRX Impreza alatt labdába rúgna bármilyen autó, ha állóhelyzetből történő gyorsulásról van szó.
A motor 30 lóerős teljesítményének ismeretében lehet, hogy most hitetlenkedve forgatjátok a fejetek, de ne tegyétek. Némiképp magyarázza a dolgot, hogy mindössze 161 kilogrammos motorról van szó, de higgyetek nekem, bőven van benne annyi, ami az élvezetes motorozáshoz szükséges. Én legalábbis élveztem.
Ahogyan a viszonylag gyenge és könnyű motoroknál az lenni szokott, a gyorsulása egy ideig robbanékony, de aztán hirtelen kifogy belőle a szusz. A VTR-nél ez a határpont olyan 110 kilométer/óránál van, onnan még felvánszorog 140-re, behasalva 160 az abszolút maximum. Én ezt menetdinamikát elegendőnek tartom, nem csak viszonylag, hanem abszolút értelemben is, ha közútról beszélünk. A fékekre pontosan illik, ha azt mondom: elegendő ehhez a motorhoz. Nem különösebben jók, de azt hiszem, erre itt nincs is olyan nagy szükség. Rossznak semmiképpen nem nevezhetők. A kuplung hondás sajátossága (más Hondáknál is tapasztaltam), hogy van benne valamiféle rugalmasság. Ha elkezdjük kiengedni, mintha magától zárni akarna, illetve lendületesebb rajtnál ránt. Kiforgatva, gyors váltásoknál ez zavaró. Nem tudom mi a műszaki oka, de nem csak erre a típusra jellemző.
Ha gyenge pontot kell találni, akkor az a futómű, de később majd leírom, hogy miért mégsem az. Bár nem szedtem szét, de a nyakam merem arra tenni, hogy ez a teló nem patronos kialakítású. Ezekre az a jellemző, hogy kis teleszkóp sebességnél (például ha álltában megnyomkodjuk) túl lágynak, érződik, így hajlamos a fékezésnél határozottan bólintani. Hidraulikai okok miatt jellemzője továbbá, hogy hirtelen beütéseknél exponenciálisan felkeményedik, így amikor gyorsan megyünk át egy bumszlin, igencsak fel tud pattanni a motor rajta. Egy darabig arra gondoltam, hogy a kutyafáját, hogy lehet ezt a remek motort egy ilyen telóval elrontani, de aztán rájöttem, hogy mindezt azért érzem így, mert belefeledkezve forgatom már fél órája, kanyarról kanyarra hétezer és leszabályzás között, megyek mint a meszes.
Ám ez a motor nem sportmotort, és senki nem is állította róla soha. Más kérdés, hogy jó egyensúlya, kis tömege, viszonylagos dinamizmusa és klassz hangja miatt az ember könnyen kapja azon magát, hogy gyorsan megy vele. De igazándiból nem erre való, hanem egy nyugis allrounder, azok között is a kisebbek, az olcsóbbak táborából. Ahogyan ezt végiggondoltam, visszaálltam normálisba, és máris nem tűnt olyan hűde rossznak a teleszkóp. Ezt már a tervezéskor tudták, és úgy döntöttek, hogy a potenciális vásárlók jobban fognak örülni az alacsonyabb árnak, mint egy telivér sport telónak. Ez pedig így rendben van.
Viszonylag sokat mentem vele gyorsan is, lassan is, az úton kényelmetlennek nem éreztem. Ez alól kivétel az alsó fertály pozíciója, már az én 176 centiméteres testmagasságommal is eléggé össze van csomagolva az ember lába. Magasabbak nem fogják szeretni emiatt, de az ülés és a kormány pozíciója relaxáló motorozást tesz lehetővé.
Ahogyan egyre jobban megszerettem a VTR-t, a formája is egyre inkább megtetszett. Egyszerű, és szép. Arra gondoltam a Pilisben a fotózás közben, hogy ha az emberben nem lenne benne genetikailag valamiféle megalománia (nem csak a jobbra, de az azon túlra való törekvés) valószínűleg ilyen lenne a sztenderd motor. Mindent tud, ami elvárható: kellemes, dinamikus, élvezetes.
A következő oldalon található a műszaki táblázat.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Egész aranyos cucc. De azok a tükrök!!! Ha vennék ilyet, azonnal lecserélném!
Hát nem semmi dolog motorokat tesztelni. Milyen érzés? Mármint, gondolom, neked Dani, nem egy hasonló kaliberű géped van. Mid is van? Egy DL650. Nem furcsa ráülni egy ilyen bringára? Biztos az. Nyilván nem is hasonlítgatod más gépekhez, hanem önmagában nézed, hogy mit tud. Ez elég nehéz lehet. Én sokféle gépen ültem már és én biza hasonlítgatok. Van, amelyiket kifejezetten utáltam. Volt, amitől féltem. De azért jó dolog ezt-azt kipróbálni.
Ahogy Dani írta a CBR 1000RR-ről ültem át, és ahhoz képest tényleg semmi jót nem láttam benne, de ugye nem ez az összehasonlítási alap. Az első nyugati motorom egy 250 Bandit volt, ahhoz képest egész jó kis motor, bár ha mindkettő új lenne, nehezen választanék közöttük. A korábbi Vespa 300 tesztnél többen felvetették, hogy inkább a VTR250, mint egy robogó ugyanannyiért, de ebben egyáltalán nem vagyok biztos. Tanulómotornak, csavarogni jobb ugyan a Honda, de a KTM mellé a városba és mászkálni nekem egy robogó jobban kéne. Kicsi elkurvul az ember, ha minden évben megy a legjobb motorokkal, és az idei év sem volt rossz, R1, RSV4, CBR1000, GSXR1000, 1098, RC8 és RC8R, K1300R és S, hogy csak az érdekesebbeket említsem:) Ezek után 250cc körül inkább egy robogó kéne, mint bármilyen váltós naked, de nem vagyok a VTR célközönsége…. Tanulni ezen sokkal jobban lehet, és sokkal több motoros élményt nyújt. Attól függ, ki honnan közelíti..
Bocs, ez a tesztnickem az új onroadon, ezzel ellenőrzöm, h minden rendben van-e az oldalon :))
rnie
Jó kis vas,a cikk alapján kezesbáránynak tűnik.Tetszetős a külseje is, a béby-nek tuti ilyet vennék motorozni tanulni.
Ilyen motorral nyomtam végig a jogsit.persze nem 1 ilyen “uj” mocival hanem a regi belpiacos változattal ,de ahogy elnéztem nincs sok külömbség a 2 motor között.Föleg csak a müszerek változtak. Dani által leírtak fedik a valóságot. kellemes a hangja,könnyű és fordulékony.a teleszpokokkal nekem nem volt bajom de 1 oktatóval a nyakamba(és a fülembe) nem nagyon száguldozhattam.Szerintem startol olyan jol mint 1 robesz szóval városban teljesen jó. a váltója mondjuk nem volt 1 állom mert nehezen vette a 0-át de egy 10 éves gépnél ez elnézhető.
M.Z. = Narg
Össze kellene hasonlítani a hyosung250 V2- nakaedjével. Kíváncsi lennék rá 🙂
Jó a cikk és a moci is tetszik. A következő mocim valami kisebb lesz valami ilyesmi.
‘Elkurvul az ember…’ Ezt a szöveget! Jó neked. Így én is ‘elkurvulnék’ …. Ha netán sok lenne jövőre a tesztmotor, és nem bírtok velük, csak szóljatok! Beszállok a tesztelésbe én is szívesen!
Nekem kéne,városi-elővárosi gépnek bőven jó.
A telón könnyen lehet segíteni rugó és olaj cserével.
A telón könnyen lehet segíteni rugó és olaj cserével.
Sajnos nem, ennek a konstrukciónak pont az a baja, hogy igazándiból csak egy szűk telósebesség (be- vagy kirugózás sebesség) környezetében tudnak optimálisan működni. Nagyobb viszkozítású olajjal jobb lesz kis telósebességnél, de sokkal rosszabb nagynál, lágyabb olajjal javul nagy telósebességnél és romlik kicsinél.
Egy ilyen motorban ez nem is probléma, amiatt, amit a cikkben is leírtam. Akkor nagy probléma (hogy messzire ne menjek) amikor túraendúróba, pl DL650-be tesznek ilyen konstrukciójú telót.
Mert a DL-ben ilyen van? …. minden nem gixxer suzukiban, vagy mi???
A 650-ben nem patronos, az 1000-esben “rendes” patronos teló van.
Nitrobihoz hasonlóan bennem is felmerült, vajon hogyan viszonyul a Kissashoz (Hyosung GV250, nekem kezdőként olyan van s nagyon kedvelem, azon tanultam). Annak kisebb a végsebessége (135-nél meghal, de 110 fölött én már csak előzök vele, kezdi szétpörgetni az agyát és az nem jó), de ez igazából nem érdekel, az autópályák rém unalmasak… Cruiser voltából akadóan van pár szembetűnő különbség, de az is kellemesen gyorsul (max. vissza kell váltani “nagyobb” sebességnél) s nem szoktam érezni, hogy nekem feltétlenül nagyobb motor kellene a közeljövőben. Sokan szenvednek attól a téveszmétől, hogy egy 250-es már nem motor, túrázásra pedig mindenképpen kizárólag valami luxuselemekkel ellátott bálna való. Kinek igen, kinek nem. Mindenkinek más dolgok fontosak.