Mert erre én elmosolyodom, és megkérdezem: Hallottad már ezt a nevet, hogy OSSA? Erre Te nyilván nagy szemeket meresztesz, és kérdően nézel rám, esetleg még a fejed is megvakarod tanácstalanságodban.
Persze biztosan vannak, akiknek nem újdonság e kis spanyol gyártó létezése, de a nagy többségnek bizonyosan. Pedig az OSSA meglehetősen régen itt van a színen, mondhatni a spanyol motorgyártás egyik úttörője. Ahogy a cég logoja is tanúskodik róla: “since 1940”. Igaz, negyed évszázadot pihent a márka, de most minden jel arra mutat, hogy jól kipihente magát. A milánói EICMA OSSA standján olyat láthattak a terepsportok műfaját kedvelők, amit még sehol, senkinél eddig. Három gyönyörű motorral jelentkezett a kis gyártó, ezek rendkívül igényes, sőt, műszakilag iránymutató megoldásokkal is bírnak. Egy triál motor, egy explorer nevű triál-enduró, és egy enduró csoda alkotja az újrakezdő triumvirátust.
Mindhárom modell esetében, ugyanaz a 272 köbcentiméter hengerűrtartalmú, INJEKTOROS KÉTÜTEMŰ blokk adja a hajtást. E technológia ugyan a KTM-Husaberg párosnál is zsebben van évek óta, de az osztrákok még nem vetették be arra való hivatkozással, hogy a jelenlegi környezetvédelmi előírások egyenlőre nem teszik ezt szükségessé.
Az endurón további úttörő fejlesztéseket is láthatunk. A henger a megszokott építési móddal szemben, mondhatni fordítva áll. Ettől a motor viselkedése még semlegesebb és a gép könnyebben is irányítható. Ez a beépítés megváltoztatta a kipufogó helyzetét is, ami kulcsfontossággal bír a kétütemű versenytechnikák esetében. (A kétütemű hardendurók talán legsérülékenyebb pontja a rezonátor, azaz a vastag, hurkaszerű kipufogó leömlő, ahova a hengerből kiáramló forró kipufogógáz először érkezik.
Itt nagyon fontos a rezonátor sértetlensége, hiszen már kis deformáció is csökkentheti a motor teljesítményét.) Mivel itt nem kellett helyet biztosítani a karburátornak, egyszerűen beforgatták a rezonátort a hagyományos építésű motorokon fellelhető légszűrőház helyére. Így mesterien megoldódott az egyik legnagyobb kihívás, a rezonátor tökéletes védelme.
Igen ám, de itt azért kellene hely a hátsó rugóstagnak is. Ezt kitették a jobb oldalra, ahol meglehetősen ferdén fekve, egy himbás rendszerrel kapcsolódik a hátsó villához. Öhlins TTX fordított teleszkópok és hátsó rugózó elem, Brembo fékek, sőt még önindító is jár szériában a 97 kilogrammos géphez, amely eddig páratlan a műfajban. Csodálatos műszaki részletei és hasonlóan lenyűgözőnek tűnő kidolgozási minősége komoly reményekkel jogosítja fel gyártóját a piaci sikerekre és a versenyeken való jó szereplésre. Bár “szakmai” körökben igen nagy az érdeklődés, a motor csak 2013 elején kerül gyártásba, de hazai forgalmazóról még nem tudunk. Reméljük valaki hamarosan lecsap rá!
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »