A közelmúltban egyre több kísérleti elektromos motorról hallhattunk, láthattunk híreket. A Honda és a Yamaha most hivatalosan is bejelentette, hogy elektromos erőforrással felszerelt motorkerékpárokat vezet be a piacra.
1972 nagy törés volt a nyugati civilizáció életében. Az első nagy olajválság megmutatta, mennyire függünk a fosszilis energiahordozóktól. Nemsokára hasonló helyzet elé nézhetünk ismét: az olaj napjainkban fogyóban van, a szakemberek a készletek kimerüléséről beszélnek. Az alternatív energiaforrások illetve azok felhasználási lehetőségei utáni kutatásról, kísérletezésről egyre gyakrabban hallunk. Autók esetében viszonylag nagy hely áll rendelkezésre az akkumulátorok tárolására, viszont törekedni kell a súlycsökkentésre. A motoroknál pont fordított a helyzet: a könnyű szerkezet adott, viszont gyakorlatilag alig van hely az szükséges energiatároló elemeknek és a meghajtásnak.
A problémát megoldani nem könnyű, bár láthattunk már néhány igéretesnek tűnő megoldást, amelyek közül legígéretesebb a Vectrix.
A Honda és a Yamaha most bejelentette, hogy a környezetbarát technológia terjedésében partnerek kívánnak lenni, és 2010 végéig, legkésőbb 2011-ben új elektromos motorokat dobnak piacra. Elképzelésük szerint otthoni elektromos hálózatról könnyen tölthető, 100 kilométer körüli hatótávval rendelkező szerkezetekre gondolhatunk. A várható árat az 1900 – 3700 amerikai dollár intervallumban prognosztizálják modelltől függően.
Bár a hatótáv nem túl nagy, de gondoljunk bele, hogy a mindennapokban, például munkahelyükre utazásunkkor mekkora távolságot járunk be általában. Az emberek többségének ez a hatótáv maradéktalanul elegendő a napi munkába járásra, a dugók jelentősen csökkennek és tisztább levegőt lélegezhetünk a városokban. Nemzetgazdasági szinten is komoly megtakarítást jelenthet az ilyen járművek terjedése, főleg ha az elektromos áramot olcsóbb, újratermelődő energiaforrásból állítják elő.
Piacilag a két gyár egy kicsit késésben van: mint arról már beszámoltunk, a Suzuki Crosscage tesztjei már folynak egy ideje. Remélhetőleg a technológia fejlődésével a mai motorokhoz hasonló teljesítményű és hatótávú, könnyen üzemeltethető modellek palettájáról válogathatunk.