Eljött végre a várva várt október elseje. Legalábbis a narancsszívűek napok óta álmatlanul forgolódtak, csak hogy végre hivatalosan is bemutassa a KTM az 1290 Super Duke R-t. Néhány nappal ezelőtt láthattunk róla két kiszivárgott fotót, a formaterv már azokon is ütősnek tűnt – de így, a gyári fotókon talán még inkább az. No és a lényeg: a száraz adatok, a technika, amit eddig homály fedett és csak találgatásokra volt lehetőség – végre fény derült mindenre, ami csak érdekelhet egy rendes szakbarbárt.
Sokat nem kell csalódni a számokban, hozzák az elvárt szintet – még talán túl is teljesítik azt. Igazuk volt azoknak, akik mertek nagyot álmodni. Összesen 180 paripával gazdálkodhatunk a jobb markolatot morzsolva, ezt 8’870-es fordulaton adja le az 1’300 köbcentis, V2-es blokk. A forgatónyomaték miatt sem kell majd az esti sörözgetések alkalmával szégyenkezni, 144 még gombócból is sok, nem hogy newtonméterből! Teszi mindezt úgy a blokk, hogy már 2’500-as fordulaton jelen van 100 Newtonméter.
Természetesen elektronika is felügyeli ezt a hatalmas erőt: négy beállítási módra ad lehetőséget a KTM által kínált rendszer, amely a kipörgésgátló ingerküszöbén túl a motor karakterisztikáján is változtat, beállítástól függően. Három fokozatban van jelen a felügyelet, az eső mód a legnyugodtabb, aztán az utcai, ezt követi a sport fokozat, itt már engedékenyebb az elektronika. Viszont gondoltak arra a gyárban, hogy ez mégiscsak egy rosszalkodós motor, ami talán nem is való erre a világra, ezért a negyedik variációval ki is iktathatjuk teljesen az elektronikát, így már csak a saját csuklónkra és a visszakapcsolásoknál őrködő csúszókuplungra hagyatkozhatunk.
Elöl-hátul WP gyártmányú a futómű, a fékeket a Brembo hozza, elöl kettő, hátul pedig egy 320 milliméteres tárcsa segít a lassulásban – a fékrendszer természetesen ABS-szel is fel van szerelve. Szükség is van rájuk, ugyanis a 7,2 másodperces gyorsuláshoz illik a hasonló lassulás is. Ja, 7,2 alatt 200-on van a bringa, ha félreértésre adtam volna okot.
A motor tömege is csekélynek mondható a maga 189 kilójával, főleg úgy, hogy a későbbiekben tudja majd a leendő gazdája még csökkenteni ezt, mivel az eddig látott Akrapovic kipufogó helyett egy visszafogottabb darab került rá. Érthető: a Power Parts-nak is meg kell adni a lehetőséget, nem lehet egyből minden földi jót ráaggatni a gépre. Így legalább meglesz a gazdi öröme, hogy saját maga csinosíthatja ezt a nemes vadat.
Aki még többet szeretne megtudni az új jövevényről, az látogasson el a motor hivatalos weboldalára, ahol egyszerűen csak Szörnyetegként aposztrofálják a masinát. Itt folyamatosan kerülnek napvilágra az újabb és újabb információk.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »