Mi, férfi motorosok mindig különös tisztelettel tekintünk a két keréken közlekedő hölgy társainkra. A történelem során pedig sok híres motoros nőt ismerhettünk meg – közülük néhányról meg is emlékeztünk pár éve. Azonban mindük között különleges jelentőséggel bír a “Fekete motoros királynő” becenéven is ismert Bessie Stringfield. Különleges életútja végig a motorozáshoz kapcsolódott, így bekerült az AMA Legendák Csarnokába is.
Bessie 1911. február 9-én született a jamaicai Kingstonban. Apja egy helyi néger férfi volt, édesanyja viszont Dániából érkezett. Születése után nem sokkal a család Bostonba költözött, majd a szülők a kislány öt éves korában mindketten elhunytak. Egy ír hölgy fogadta örökbe és nevelte fel. A fiatal színes bőrű lány figyelme valamiért hamar a motorok felé fordult. 16 évesen megtanult motorozni, majd nevelőanyja segítségével szert tett egy 1928-as Indian Scout-ra.
1930-ban, mindössze 19 évesen úgy döntött, elindul és keresztülmotorozza Amerikát. Ebben az időben nem voltak autópályák, de sok helyen burkolt utak sem. A fajgyűlölet pedig a déli államokban bőséggel tombolt – rengeteg helyen például nem engedték be a szállodákba a fiatal fekete nőt. Ilyenkor a motorján aludt. Akrobata motoros bemutatókat tartott, és az ezekért kapott pénzből folytatta útját. Motorversenyeken is rajthoz állt – számos helyen azonban négersége miatt nem kapta meg a kiharcolt pénzdíjat.
Az utat ennek ellenére sikeresen befejezte, sőt élete során még hétszer megismételte. Csak hogy értsük: mind a 48 egybefüggő USA-tagállamban járt, de bemotorozta Európát és megfordult Haitin is – persze motorral. A Második Világháborúban belépett az Amerikai Hadsereghez, ahol motoros küldönc volt. Mégpedig a saját, kék színű 61 köbinches Harley-Davidsonjával.
1950-ben a floridai Miamiba költözött. Ekkor ott hatályos jogszabály tiltotta, hogy “nigger nők motorozzanak”. Ami persze őt nem érdekelte, így rendszeresen lekapcsolták a rendőrök. Végül fogta magát és bement a kapitányhoz, majd a közeli parkban megmutatta, milyen szinten uralja a motorját. Ekkor kapott írásos engedélyt rá, hogy afro-amerikai hölgyként arrafelé elsőként motorral járhasson.
Miamiban nővérként dolgozott és megalapította az Iron Horse Motorcycle Club (Vaslovasok Motoros Klubja) egyesületet. Még ekkor is tartott bemutatókat, így a helyi sajtó először a “Fekete motoros királynő” becenevet akasztotta rá, majd mint “Miami motoros királynője” emlegették. Annyira közkedveltté vált és oly sokat tett a női motorosok elfogadottsága érdekében – közben küzdve a faji megkülönböztetés ellen is -, hogy 2000-ben az AMA (Amerikai Motorosport Szövetség) létrehozta a Bessie Stringfield Emlékérmet, 2002-ben pedig a Motorcycle Hall of Fame (Motoros Legendák Csarnoka) tagjai közé választották.
Ekkor azonban Bessie már nem élt: 1993-ban, 82 évesen hunyt el szívrohamban – de még közvetlenül a halála előtt is motorral közlekedett. Életének egyetlen igazi sikertelen része a magánszféra volt: összesen hatszor ment férjhez – és hatszor is vált el. Első férjével három babát vesztettek el még születésük előtt. Bessie végül harmadik férjének (ő volt Arthur Stringfield) vezetéknevét tartotta meg – és tette végül valóban világhíressé.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »