Történelmű jelentőségű megállapodásról döntöttek a BMW Motorrad, a Honda Motor Co. Ltd. és a Yamaha Motor Co. Ltd. vezetői, miszerint a jövőben közösen fejlesztik a C-ITS (Cooperative-Intelligent Transportation Systems) névre keresztelt rendszert, továbbá létrehozzák a Connected Motorcycle Consortiumot. A részleteket összegző memorandumot (Memorandum of Understanding) az ACEM (European Association of Motorcycle Manufacturers) minden tagja aláírta, így semmi nem állhatja útját a fejlesztéseknek, illetve a C-ITS 2020-tól esedékes bevezetésének. Hogy a tervek minél előbb megvalósulhassanak, a három gyártó máris elkezdi a munkálatokat. Az együttműködést 2015. október 6-án Bordeaux-ban, az ITS Világkongresszuson jelentették be, ez ugyanis a világ legnagyobb intelligens közlekedési rendszerekkel és szolgáltatásokkal foglalkozó rendezvénye. A BMW, a Honda és a Yamaha más gyártókat is felkért, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, így a jövőben alighanem további márkák is beszállhatnak a kísérletekbe.
“Annak érdekében, hogy minél inkább felgyorsítsuk a motorkerékpár-specifikus menetbiztonsági fejlesztéseket, a lehető legtöbbeket kell bevonnunk az C-ITS-projektbe, illetve a rendszer alkalmazásába motorkerékpárokon és robogókon.” – mondta el Mr. Tetsuo Suzuki, a Honda Motor Co., Ltd. operatív igazgatója. “Cégeink már most is aktív tagjai a Car2Car Communication Consortiumnak, együtt dolgoznak a különféle szabványokon és műszaki specifikációkon a személyautó-, valamint haszongépjármű-gyártókkal. A szervezetben most arra fektettük a hangsúlyt, hogy kifejezetten a motorosok igényeinek megfelelő rendszert hozzunk létre. A következő logikus lépés pedig, hogy egyesítsük erőinket a kétkerekűek biztonsága érdekében.” – tette hozzá Mr. Takaaki Kimura, a Yamaha Motor Co.Ltd. vezérigazgató-helyettese és műszak igazgatója. A C-ITS kapcsán Prof. Dr. Karl Viktor Schaller, a BMW Motorrad vezérigazgató-helyettese is állást foglalt. Elmondása alapján a BMW elkötelezett az ITS rendszer széles körű alkalmazása mellett, ezért más gyártókat is arra ösztökél, hogy csatlakozzanak a projekthez.
Amikor az autó felhívja vezetője figyelmét az elsőbbsége tudatában érkező motorra, az már valódi életmentés lehet, ugye?
Antonio Perlot, az ACEM főtitkára elmondta: “Ez a kezdeményezés tökéletesen illik az ACEM által felvázolt baleset-megelőzési stratégiába, egyúttal kézzel fogható bizonyítéka, hogy a motorkerékpár-gyártók számára mennyire fontos a menetbiztonság, illetve a praktikus menetbiztonsági eszközök kidolgozása.”
Az átgondolt és helyesen alkalmazott ITS-technológiáknak a motorkerékpárok esetében is számtalan előnye van, többek között növelhetik a menetbiztonságot, megnehezítik a jármű eltulajdonítását és fokozzák a közlekedés hatékonyságát. Az Intelligent Transport Systems (ITS) lényege, hogy az információs és kommunikációs technika megjelenik a közlekedésben, jelentősen segítve a járművek, illetve a vezetők dolgát. Ilyen például a – már ma is létező – valósidejű forgalomfigyelő, ami segít a GPS-használóknak a torlódások elkerülésében. Valamint ilyen lesz a járművek közötti, vezeték nélküli kapcsolat is, ami lehetővé teszi, hogy az autók és az autósok információt cseréljenek egymás között, ezáltal csökkentve az utazások kockázatát.
A BMW, a Honda és a Yamaha is évek óta dolgozik a rendszeren – ez éppen a bajorok tesztflottájának egy kis része
Az ITS várhatóan jelentős előrelépést hoz majd a motoros baleset-megelőzés terén, hiszen a járművek és a pilóták közötti szabad adatáramlás révén előre jelezhetők a különféle veszélyhelyzetek. A három vállalatnak már komoly tapasztalata van a kommunikáló járműveket illetően, a tesztek már rég zajlanak Európában. A BMW Motorrad, valamint néhány másik járműgyártó és alkatrész-beszállító nem régiben kezdte meg a simTD projekt keretein belül futó kísérleteket Frankfurtban és vonzáskörzetében, míg a Honda és a Yamaha a DRIVE C2X program részeseként végzi európai ITS-próbáit. A C-ITS pedig tulajdonképpen nem más, mint a három márka tapasztalatainak összegzése, ami kiváló alap a motorkerékpárok menetbiztonságára vonatkozó jövőbeni kutatásokhoz.
Ne rohanj nyélgázon a zöld felé, ha úgyis piros lesz mire odaérsz – az összekapcsolt rendszerek ezt is tudni fogják
A négykerekűekhez fejlesztett ITS-rendszerek nem építhetők be módosítások nélkül a motorkerékpárokba, a korlátozott helykínálat, a nagyobb vibráció és a felverődő eső, illetve por miatt speciális eszközökre van szükség. Emellett a motorkerékpárok dinamikája is merőben eltér, ezért új szoftvereket, algoritmusokat kell kidolgoznia a mérnököknek. Amennyiben ezek majd elkészülnek és sorozatgyártásba kerülnek, rengeteg balesetet fognak megelőzni és számos motoros életét menthetik meg.
Most biztosan sokan hördülnek fel és kiáltják hogy “ne döntsön a motor helyettem, én akarom vezetni azt és nem fordítva!” – de amikor majd először jelzi nekik a jármű egy kanyar bejáratánál az annak végén levő akadályt, amit magunktól esetleg túl későn vennénk észre, akkor hálásak lesznek a nagy márkák szakembereinek rengeteg munkájáért! Arról nem beszélve, amikor a figyelmetlen autóvezető helyett egy ilyen fejlett járműfelügyeleti rendszer esetleg aktiválja a fékeket, megakadályozva ezzel egy elsőbbséggel rendelkező motorral való ütközést.
Cimkék:
A MOTOzin, a motoros túrázók magazinja olyan kalandnapot szervez, amelyen a KTM két nagyenduróját próbálhatod ki személyesen. Két hely van!
Elolvasom »Szezonvégi Bazi Nagy Vásár az RMC bázisán, de ez sokkal több: komplett motoros program, ahová mehetsz a pároddal vagy családoddal is!
Elolvasom »A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »