A Harley-Davidson egy csoda. Valljuk be őszintén az amerikai gyártó masinái bár sokak számára kívánatosak, de szinte minden szempontból messze vannak attól, amiért legtöbben Európában motorra ülünk évről-évre. A Harley üzleti modellje nem a technikai újdonságokra és teljesítményre van kihegyezve, jóval inkább egy életérzést, egy legendát árulnak az amcsik, semmint korszerű, könnyen kezelhető motorkerékpárokat.
Ugyan az elmúlt évtizedekben ez a stratégia sikeres volt, azonban a válság hatására az értékesítések csökkentek. Rossznyelvek szerint a 2009-es értékesítések drasztikus csökkenése nem a piac, hanem alapvetően a Harley-Davidson kudarca volt. Az igazsághoz persze hozzá tartozik, hogy az importőrök is szenvedtek, a példának okáért a Suzuki az import befagyasztása mellett döntött. Számos elemzést látott napvilágot, minek is köszönhető a negatív rekord. A válság nyilvánvaló, direkt hatásai mellett olvashattunk az Egyesült Államokban elterjedt több-motoros modellről, a pénzügyileg problémás időszakban nem vesznek egy újabb motort, nem cserélik le az egyik régebbi vasat újra a motorosok. Az öregedő motoros társadalom, a valódi belépő modellek és új motorosok hiánya szintén egy jelentős faktor az egyenletben.
Mindegyik gyártó megpróbál alkalmazkodni a kialakult helyzethez. A japánok most a feltörekvő piacokra fordítanak különös figyelmet, a Harley pedig hamarosan beindítja legújabb akcióját, mellyel az eladásokat szeretnék újra növelni. Persze már korábban is tettek lépéseket, átalakították szervezetüket, gyárakat zártak be, eladták az MV Agustát és megszüntették a Buell gyártását, sőt tavaly novemberben bejelentették, hogy Indiában is felállítanak egy összeszerelő üzemet. Azonban ezek a strukturális átalakítások csak a költségek csökkentéséről szólnak, nem az értékesítések növeléséről, azt másképp tervezi megtenni patinás gyártó.
Hamarosan elindul a milwaukee-iak legújabb akciója, a H-D1, amely gyakorlatilag a motor teljes egyedi kialakításáról szól. Ugyan eddig is megvásárolhatóak voltak mind gyári, mind harmadik fél által gyártott egyedisítést célzó alkatrészek, a kereskedők számos kiegészítőt kínáltak eddig is az amerikai motorhoz, azonban ezt a Harley most egy új szintre akarja emelni. Az elgondolás lényege, hogy a motorok tényleges rendelésre készülnek, a vásárló még a motor gyártása előtt meghatározhatja, hogy a számos alkatrész közül melyik kerüljön beépítésre. Így a márkához kötődő plusz kiadások, a szinte kötelező egyedisítés ára csökkenhet, a motor pedig, a gyártó imidzséhez hűen, tükrözi a tulajdonos stílusát. A program hamarosan elindul, a visszaszámlálás már elkezdődött…
Ezt a stratégiát elnézve valamiért az „A járt utat a járatlanért el ne hagyd” közmondást jutja eszembe. Hogy mennyire lesz sikeres, majd meglátjuk…
Cimkék:
Sokszor csak a végterméket látjuk, pedig néha annak elkészítése sokkal érdekesebb. Így készülnek a stúdiófotók.
Elolvasom »2010. talán legnagyobb technikai „szenzációja” a motoros világban a Honda DCT váltója volt. Az Xtrac most ezt a technológiát avíttá tette.
Elolvasom »A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Számomra is rejtély a HD sikere,de PR-ból 5-ös a cég.Ezeket a kőkorszaki vasakat ennyiért eladni közgáz Nobel díjas tett.
“Az motorgyártók különféle módszerekkel igyekeznek a válság miatt csökkenő értékesítési mutatókat újra a emelkedő ágra terelni.”
Pl a B kategóriások számára elérhetővé tenni a 125-ösöket
a legenda árulta a HDt, elvégre azt kapott a kedves vásárló a pénzéért, a motor csak bonusz volt hozzá. Ezzel a fogással max a tartozékgyártok és az áttalakito muhelyek vitorlájábol fogja ki a szelet. Jo lenne látni a Victory eladási mutatoit, mivel az minoséget a a pénzért, már régen egyedi és nagyon igényes modelekkel. Ha választanom kellene, a HDt messzirol kerulném. Ha az angyalok, az Outlaw, a Bandidos meg a tobbi motoros banda anno nem HDvel, hanem Triumphal nyomult volna, HD valoszinu csak a muzeumok kiállitotermeiben szerepelne. Nekik koszonheti a HD, hogy még egyáltalán létezik. A Vroad modelljuk sem lett felkapott, pedig az legalább tartalmaz némi modern technikát.
Hát nemtom…
Annyira csak nem lehet szar mint amennyire mondják.
Főleg MO-on ne nagyon dobálozzunk zéró motoros múlttal hogy mi merre…
Literes vasakkal szelték át a prérit amikor nálunk még kocsiba se raktak akkorát…
Lehet hogy egy őstechnika de ez nem jelenti alaból azt hogy mindenképppen rossz is…
Láttam HD-t és nagyon baltáva faragott, ez tény.
Na de az amcsik se hülyék.
A kocsiknál sem feltétlen patrióták.
A japán márkák nagyon népszerüek ott.
És nem hiába történt az a GM-el ami…
Máshogy állnak a motorokhoz mint mi.
Más szempont fontos nekik.
Ennyi erővel mi is tökre hülyék vagyunk bizonyos dolgokban
pl még mindíg állíttatunk szelephézagot és nem elvárásunk hogy ne kelljen…..pedig:)
Talán azért is veszik meg még sokan mert vasból van!
Nem pakolják meg műanyaggal mint a japán gyártók!
Engem nem érdekel a marketingjük, az is csak az árát emeli!
Azt már gyerekkoromban is tudtam, hogy van egy motor ami A MOTOR!
Legalábbis számomra és még sokak számára.
Én kb.8 évig spóroltam rá és még törlesztem idén egy kicsit, de nagyon nem bántam meg!!!
Viszont nem a boltból, hanem pl. ebay-ről építgetem.
A sok “hozzáértő” pedig mondta nekem, hogy ne vegyem meg mert a HD-kal sok a baj,nem győzöm majd javítgatni, műhelykocsiva kell majd kísérni, stb….
Általában ezek a hozzáértők már láttak ilyen motort vagy valamelyik ismerősüknek az ismerőse már hallott valahol, hogy nagyon prolémás!
Na ez egyáltalán nem lett igaz! 🙂
Az viszont biztos, hogy haverok igen széles vigyorral hozták vissza egy próbakör után!
Egyik barátom már lecserélte a jappán motorját, a másik most tervezi és érdekes módon nem másik jappán vagy egyéb keleti gyártó motorjára!
Véleményt szerintem azok írjanak akiknek volt már szerencséjük kipróbálni egy HD-t!
Az is érdekes hogy egy nálunk múlt nélküli és ma sem gyakori motormárkával kapcsolatban sokan tudni vélik hogy szar és szerelni kell…
(Triumph-ra is hallottam már ilyet..)
Ellenben a nálunk futott szocimotorok megbízhatóságához szerintük nem férhet kétség (pedig ugyebár..) és aki meg meri kérdőjelezni az minimum istenkáromlás
Ha már ott tartunk, hogy kik tették népszerűvé a HD-t, nézzünk egy véleményt első kézből is:
“It’s always been important for Hell’s Angels to ride American-made machines. In terms of pure workmanship, personally I don’t like Harleys. I ride them because I’m in the club, and that’s the image, but if I could I would seriously consider riding a Honda ST1100 or a BMW. We really missed the boat not switching over to the Japanese models when they began building bigger bikes. I’ll usually say, “F*** Harley-Davidson. You can buy an ST1100 and the motherf***** will do 110 miles per hour right from the factory all day long … While it’s probably too late to switch over now, it would have been a nice move because Japanese bikes today are so much cheaper and better built. However, Japanese motorcycles don’t have as much personality.”
Barger, Sonny; Zimmerman, Keith (2001), Hell’s Angel: The Life and Times of Sonny Barger and the Hell’s Angels Motorcycle Club
(53-ik oldal)
Itt az a könyv, ha valakit érdekel.
Mindig a sportmotorosokkal van a gond, esztelenül száguldoznak, mintha nem félnének a haláltól, ijesztgetik az embereket, dupla záróvonalon előznek, stb…
Először is Jeti barátom: japán egy pé-vel.
Júniusban a Balkán- túránkon 3 HD is volt a 8 motor között, de kettőt utánfutón kellett visszahozni.
Ha kell róla kép, küldök.
A könyvet magyarul is kiadták:
http://www.antikvarium.hu/ant/book.php?konyv-cim=hells-angel&ID=136812
Azért én megnéztem őket volna, ha átülnek Panra vagy Goldwingre…


“Azért én megnéztem őket volna, ha átülnek Panra vagy Goldwingre…”
Csúnya nagy tömegverekedést láttál volna
kornél barátom rosszul tudod, a helyesen japppán három p-vel van. Fényképeket meg nézegesd otthon, akkor sem lenne hiteles ha nem egy hondabuzi küldené
Szánalmas már ez ahogy a harli szó hallatán azonnal rájön egyesekre a köpködési kényszer.
Akik meg azzal jönnek hogy ez a motor az ízlésformáló gépezet győzelme a józan ész felett azoknak abba kéne belegondolni hogy ők 99%-ban ugyanúgy droidok csak máshol szocializálódtak. Ők abban nőttek fel hogy nulláról százra négy másodperc és húdemélyetdöntökvazze, a másik meg abban hogy cirkálunk a végtelen prérin át a reptér szélességű utakon. El lehet dönteni hogy melyik a jobb.
Ne szívjátok egymást…ez olyan vita amit kár elkezdeni.
A Nippon meg lehet 2 p..de a japán az egy..a hármmal már annyira se értem mit akartok