Ugyan a motorgyártás hőskorának a XX. század elejét szokás nevezni, de az ’50-es, ’60-as években is figyelemre méltó motorokat hoztak létre. A II. Világháború után újjáéledő ipar számos, ma már legendás típust szült, még ha azok némelyike szükségmegoldás volt is. A technika fejlődése megállíthatatlan volt, a kor színvonalának megfelelő, vagy azt éppen megelőző komoly versenymotorok is születtek. Az egyik ilyen a Royal Enfield Fury volt, amelyet 1958 és 1963 között gyártottak. A feljegyzések szerint összesen 193 darab ilyen masina készült alapvetően az amerikai flattrack versenyekre (salakmotor-versenyzésként ismerjük, de ezeken a gépeken felfüggesztés és fékek is voltak, vannak). A gyári feljegyzések egy 600 köbcentiméteres prototípus elkészítéséről is szólnak, bár egyes források egy egész sorozatról beszélnek. A Fury tulajdonképpen az 500-as Bullet gyári átalakítása volt, a típus nagyobb hengerfejet, nagyobb szelepeket, nagyobb átmérőjű karburátorokat kapott. A kompressziót is megnövelték a mérnökök, az alapváltozat 7,3:1 sűrítési arányát 8,9:1-re tornázták fel. Végeredményben a gyári 27 lóerős teljesítményt sikerült 40-re növelni, valamint egy ritkaságszámba menő típust létrehozni.
Az indiai kézben lévő Enfield a hírek szerint most kiadja a Fury újkori változatát, amit az injektoros Electra modellre alapoznak. Kérdés, hogy a motor mekkora technikai átalakítással született, csupán egy eltérő külsejű Electráról beszélhetünk, vagy az elődhöz méltó sportos gyári tuningot takar az új modell. A hírek szerint a masinát még a héten bemutatják, pontosabban a hétvégén kezdődő angliai Carole Nash Motorcycle Live kiállításon, amelyet az újdonsült GP bajnok Jorge Lorenzo fog megnyitni.
Cimkék:
A Honda felélesztette a legendás Transalp típust is. Soros motorral készül, mint az Afrrica Twin - de vajon hogy sikerült?
Elolvasom »Régóta várjuk a Benelli középkategóriás új túraenduroit. Lássuk végre, mennyire felel meg a várakozásoknak a TRK 702 párosa!
Elolvasom »Méghogy 1000 köbcenti alatt nincs élet? 1000 kilométert tettünk meg egy 125-ös kismotorral, és még nézelődésre is futotta közben!
Elolvasom »Nemrég mutattuk be a magyar Serpentize motoros ruha márkát. A kínálatból talpig feketébe öltözve kezdtünk tartóstesztbe.
Elolvasom »
Nem rossz.
De azért a technika megbízhatóságáról nem vagyok meggyőzve…
Pofás kis gép.De és se nagyon bízom az indiai motorépítő szakmunkások keze munkájában és az alkatrészek makulátlan minőségében.
Ehhez a stílushoz nekem nem passzol a ‘chopperes’ tank, azt elszabták.
Nekem inkább ez jön be…
Az nekem is nagyon tetszik,gyönyörú gép.
De az azt egy lelkes emberke csinálta és nem az indiai gyár.
Nem lenne ez olyan rossz ötlet, de az az oldaldoboz és ülésidom meglehetősen sufnituning hangulatot áraszt. Láttunk már ilyet szebben kidolgozva is… nem?